Tiskové zprávy 07.04.2020
Autor: Bez frází, foto: Jana Mensatorová

Cheza je jen jedna: Unikátní hokejový dokument Bez frází míří do vašich obýváků

Unikátní sportovní dokument projektu Bez frází o litvínovském hokeji míří na obrazovky diváků. Celovečerní dokument Cheza je jen jedna v syrové a autentické podobě ukazuje život profesionálních hokejistů a jejich fanoušků v sezoně, ve které tradiční klub nejprve uspořádal open air zápas s rekordní extraligovou návštěvností, a poté až do posledního kola bojoval o udržení v nejvyšší české soutěži. On-line stream a premiéra filmu proběhne v sobotu 11.4. od 18:00, vstupenky jsou v prodeji na www.GoOut.net nebo přes odkaz na www.bezfrazi.cz.
Projekt Bez frází ve spolupráci s hokejovým klubem HC Verva Litvínov uvádí dokumentární film, který divákům nabízí nevšední vhled do zákulisí tradičního týmu nejvyšší české soutěže v cestě za nejnavštěvovanějším zápasem extraligové historie, který nakonec zdaleka není vrcholem protrápené sezony. Průvodcem celovečerního snímku je hlas oblíbeného herce Martina Hofmanna. 

V prostředí českého sportu jde o nevšední pokus zachytit denní rutinu profesionálních hokejistů. Filmový štáb dostal v průběhu rozehrané sezony po dobu jednadvaceti dnů jedinečnou příležitost stát se součástí extraligového týmu a natáčet vše, co se děje za zavřenými dveřmi kabiny během zápasů i mimo ně. Natočeno bylo více než sto hodin materiálu, ze kterých tvůrci Bez frází sestříhali 85 minutový snímek. 

“Ukážeme vám výbuchy štěstí i vztek, zmar a zlobu. Emoce, které přináší jenom sport, jenom hokej. V Litvínově to platí především. Ve městě, které je symbolem českého hokeje, kde je´tamní tým nositelem hrdosti obyvatel, ať už se zrovna daří nebo ne. Velké díky patří vedení klubu, trenérům, hráčům i zaměstnancům, kteří nám dovolili natáčet vše bez omezení i přesto, že bylo už před Vánocemi jasné, že se sezona nevyvíjí dobře. Stejné poděkování patří i fanouškům, kteří nás pustili do svého soukromí a dali nám šanci tohle všechno ukázat divákům,” říká režisér dokumentu Adam Sušovský. Film Cheza je jen jedna původně vznikal u příležitosti open air zápasu v Drážďanech, duel se Spartou vidělo na začátku roku 32 009 diváků a Litvínov tím stanovil nový divácký rekord extraligy. Cílem bylo autenticky zachytit nejen dění v klubu při cestě do Německa, ale také kouzlo specifického prostředí města, ve kterém se hokej stal životním stylem. Lásku fanoušků ke svému klubu ve snímku nakonec dokreslují momenty ze závěrečného zápasu sezony, ve kterém Cheza před vyprodaným stadionem porazila Kladno 6:2 a zajistila si v přímém souboji udržení v nejvyšší české soutěži, která se ve městě hraje nepřetržitě od roku 1959. 

„Rozhodli jsme se do toho jít, protože jde o památeční věc pro všechny zúčastněné. Ať už jde o fanoušky, hráče, trenéry nebo naše partnery. Zápas v Drážďanech byl pro nás zážitkem do konce života. U té příležitosti jsme se proto takto rozhodli otevřít divákům dveře do kabiny našeho týmu a ukázat jim bezprostředně život hokejistů,“ říká předseda představenstva HC VERVA Litvínov Jiří Šlégr.

S tímhle dokumentem jsme v Bez frází prožili hodně. Jak se díky úžasné spolupráci všech v Litvínově nad očekávání skvěle rodil materiál pro výsledný film, tak náročné ho bylo vzhledem k vývoji sezony a následné karanténě dát dohromady a hlavně najít smysluplný prostor pro jeho premiéru. Vše si do sebe ale následně sedlo perfektně a nám se opět potvrdilo, že když do něčeho jdete s těmi nejlepšími úmysly, věci se nakloní vaším směrem,” říká František Suchan, ředitel obsahu Bez frází a producent filmu. 

Když jsme se tedy stresovali, co s filmem o drážďanském open air bude, jestliže ještě před posledním kolem extraligy nebylo jasno o litvínovské záchraně, ještě jsme netušili, jak kouzelně emotivní závěr film dostane a že z něj v polovině dubna nakonec bude jediná hokejová událost v republice. Přáli bychom si, aby život běžel bez omezení, všichni si teď mohli vychutnávat souboje v play off, těšit se na mistrovství světa a k tomu zajít do kina na Chezu, ale když už je situace tak šílená, alespoň můžeme hokejovým fanouškům jako rozptýlení nabídnout tenhle dokument. Jedinečný a syrový pohled do zákulisí týmu, který je zrovna totálně v pytli a přitom je jeho počínání pořád smyslem života spousty lidí v jednom zdánlivě obyčejném městě,” dodává Suchan. 

Vzhledem k pandemii koronaviru a vyhlášenému nouzovému stavu v celé zemi si diváci mohou film jako první vychutnat přímo ve svých domovech. Oficiální premiéra filmu se uskuteční v sobotu 11.4. formou on-line streamu. Vstupenky v hodnotě 130 korun jsou v prodeji již nyní na webu www.GoOut.net (kam se lze prokliknout i před odkaz na webu (www.bezfrazi.cz) a to až do soboty 17:55 hodin. Všichni diváci, kteří si vstupenku zakoupí, následně obdrží e-mail se svým unikátním a časově omezeným odkazem na on-line zhlédnutí snímku.

Jak je možné vidět film Cheza je jen jedna

1. Premiéra filmu se uskuteční prostřednictvím on-line streamu v sobotu 11.4. od 18:00.
2. Vstupenky v hodnotě 130 korun si diváci mohou již nyní až do soboty 17:55 hodin zakoupit on-line prostřednictvím služby GoOut.net na tomto odkaze.
3. Všichni, kteří si vstupenku zakoupí, obdrží v sobotu 11.4. v 17:55 do svých emailových schránek unikátní a časově omezený odkaz na přehrání filmu.

Řekli o filmu Cheza je jen jedna:

Vladimír Kýhos, hlavní trenér HC Verva Litvínov:
„Ze začátku jsem si říkal, že to bude nepříjemné. Ale tím, jak se filmaři pohybovali v kabině pořád, jsem si na ně zvykl a po pár dnech už mi připadali jako součást celého týmu. Jako trenér můžu říct, že mi jejich přítomnost nenarušila při práci vůbec nic a je to dobrá zkušenost. A to i pro veřejnost, protože lidi uvidí, jak to v hokejových týmech skutečně funguje. V tomhle je film hodně přínosný.“

Jakub Petružálek, odchovanec a útočník HC Verva Litvínov:
Měl jsem možnost film s přítelkyní vidět. Při prvních záběrech ve chvíli, kdy začal mluvit Martin Hofmann, mi naskočila husí kůže. Byl to neskutečný pocit a troufám si říct, že je to jeden z nejlepších filmů, které jsem za poslední rok dva viděl. Do jisté míry to bude určitě dáno tím, že v tomhle prostředí žiju. Je ale důležité, že se film netočí jen kolem nás hokejistů, ale že se scénáristé zaměřili na úzké propojení našeho týmu s lidmi. Dostat do hodiny a půl videa, jak moc je pro lidi hokej v Litvínově důležitý, je strašně těžké, ale v tomhle případě se to povedlo.

V zahraničí jsem něco podobného zažil, v českém sprotovním prostředí ale nebývá zvykem, aby si týmy v rozběhlé sezoně pustily do svého soukromí téměř na měsíc televizní štáb. Byla to pro nás velká zkušenost, mít někoho dennodenně doslova za prdelí. Myslím si, že prvních pár dnů kluci vnímali, že kamera v kabině je. Časem, když mezi námi vzniklo pouto, už ale tým nechal filmaře dělat svou práci. A myslím, že výsledek stojí za to.


Martin Hofmann, český herec a průvodce pořadem:
„Jsem fanda Litvínova. A fanda toho dokumentu. Tedy si neskromně myslim, že to nemohl namluvit nikdo jinej. Může to znít blbě, ale sorry kámo, je to tak. Prostě Cheza je jen jedna. A se mnou - se mnou jsme jen dva :-)!“

Fotogalerie

Rozhovory - Žáci včera

Maštalířský: Radši mám nahrávku než gól. Jaký má hokejový cíl?

Nejproduktivnější hráč ústecké skupiny v soutěži devátých tříd? Matěj Maštalířský. Čtrnáctiletý útočník v uplynulém ročníku bodově řádil a od nadcházející sezony bude bojovat o místo v sestavě litvínovského dorostu.
Více >
Konto našeho srdce 14.05.2020

Konto našeho srdce opět pomohlo mostecké nemocnici

Dnes jsme předali za klub HC VERVA Litvínov ochranné pomůcky pro mostecké lékaře. Dar převzal primář MUDr. Miroslav Peleška spolu s hlavní sestrou Mgr. Šárkou Gregušovou.
Více >
Rozhovory - Žáci 10.05.2020

Holčák: Nemůžu se dočkat, až zase vlezu do bruslí. Jaký je jeho hokejový cíl?

Do dorostu se od nové sezony posune velmi silný ročník 2005, který ve své kategorii dosud neměl konkurenci. Jedním z jeho důležitých článků je útočník Tomáš Holčák. Jak se na přechod těší a jak hodnotí uplynulý ročník?
Více >