Nastoupil ve všech šestnácti dosavadních zápasech a zaznamenal osm kanadských bodů (3+5).
Tady jsou pocity Daniela Sørvika z nového působiště.

(Rozhovor vyšel ve dvou dílech také v posledních dvou číslech zpravodaje HCVL BREJK).

Jak jste se v novém prostředí aklimatizoval?

„Velice dobře, především díky spoluhráčům. Vzali mě mezi sebe, všechno mi vysvětlili, pozvali na oběd nebo na večeři. Dost kluků rozumí anglicky, pět-šest mluví velmi dobře, takže se téměř neobjevil problém.“

V Litvínově nejste sám…

„Je tu se mnou moje snoubenka a díky tomu je všechno snazší. Je příjemné mít zde někoho, s kým si mohu promluvit ve svém rodném jazyce nebo jít ven. I díky ní se tady necítím sám. Ale když byla dva tři týdny doma, tak se o mě zase starali kluci. Myslím, že mně jediný den nenechali samotného. Cítím, že celý klub od manažerů po hráče funguje jako rodina. Pocházím z podobného klubu, kde byly vztahy nastavené podobně rodinným způsobem. I proto se mi tady líbí.“

Co jazyková bariéra během tréninků?
„Trenéři mluví česky, proto mně spárovali s Tomášem Pavelkou, který umí anglicky velmi dobře. Překládá mi jednotlivé pokyny a pomáhá mi chápat, co mám během tréninku dělat. A pomáhají mi i další hráči, například Miloslav Hořava. Mluví švédsky, to je hodně podobné norštině. Všichni kluci jsou skvělí, a jakmile vidí, že si během hry nejsem něčím jistý, neváhají mi pomoci.“

Před příchodem do Litvínova jste si prý zjišťoval informace o české nejvyšší lize od svého bývalého spoluhráče.
„Ano, z Valerengy Oslo znám Briana Ihnačáka, který hrál v minulém roce za Mountfield Hradec Králové a nyní působí ve Spartě. Ptal jsem se ho na úroveň ligy a také na Litvínov. Napsal mi, že extraliga je hodně dobrá soutěž a že Litvínov patří k tradičním klubům. Taky mi říkal, že klub hraje na starém stadionu, kde je pokaždé skvělá atmosféra díky fanouškům. Proto jsem se opravdu těšil až sem přijedu a zažiju to na vlastní kůži. A je to tak, zatím každý zápas byli fanoušci skvělí a já si hru tady užívám.“

Jaké je vaše hodnocení Tipsport extraligy?
„Je to velmi dobrá soutěž, ve srovnání s Norskem lepší. Má vyšší tempo a samotného mne překvapilo, nakolik je založená na fyzické hře. Očekával jsem spíše technickou. Především na vysoké tempo hry jsem si musel zvykat, ale jak jdou zápasy dál za sebou, cítím se tady lépe a lépe.“

Rozdíly mezi norskými a českými fanoušky?
„Jak jsem říkal, fanoušci jsou tady skvělí. I kamkoliv jsme s Litvínovem přijeli, byla tam úžasná atmosféra. V Norsku je to trochu jiné, hokej tam nepatří k top sportům, oblíbenější je fotbal a běžecké lyžování. Nejlepší norské týmy mají obdobnou podporu fanoušků jako tady, ale jinak je atmosféra na norských stadionech komornější. Ne špatná, ale tady je prostě lepší.“

Proč jste si vybral hokej?
„Ani nevím. Jako malý jsem hrál fotbal i hokej a na hokeji se mi líbilo, že je rychlý, během chvíle se může stát mnoho věcí. Většinou diváci vidí spoustu střel na branku a hodně dramatických situací.“

Nikdy vás nenapadlo, že byste mohl být třeba vynikajícím běžkařem?

„Já jsem jako malý na běžkách vůbec nestál. Nebyl čas, přes zimu jsem stále hrál hokej a přes léto zase fotbal.“

Měl jste nějaký hokejový vzor?
„Když jsem byl mladší, měl jsem oblíbené hráče především z NHL. Norský útočník Espen Knutsen byl velký idol, jako jediný Nor byl nominován do All-Star Game. Měl jsem rád také švédského hráče Nicklase Lindströma, který hrál za Detroit. Byl to jedinečný hokejista.“

Tady trenéři týmu ordinují hokej se zapojením všech hráčů jak do útočné, tak do obranné fáze. Jak vám taková hra vyhovuje?

„Na začátku jsme nehráli moc dobře jako tým, trošku to působilo, že každý z nás hraje jiný systém. Teď jsme se sehráli a hrajeme to, co chceme – vysoko napadáme a máme tlak na protihráče, to je ono. Jsem ofenzivní typ obránce, takže mi vyhovuje, že se mohu zapojit i do ofenzívy a mám šanci vstřelit branku nebo na ni nahrát.“

Jak jste byl spokojený se svou produktivitou?
„Do zápasu v Karlových Varech jsem spokojený nebyl, protože jsem měl jediný bod. Byl jsem trochu frustrovaný, ale věděl jsem, že mi nezbývá než dál tvrdě pracovat. Znám svoje možnosti, a když se budu snažit, body přijdou. Brian Ihnačák mi říkal, že tato liga je na sbírání bodů opravdu těžká. Musíš být nejlepší, abys získával body. Ale moje statistiky jsou vedlejší, musíme vítězit jako tým. Samozřejmě k tomu chci přispět i body, ale pokud budeme vyhrávat, budu spokojený.“

Může vám působení v Čechách pomoci v herním rozvoji?
„Určitě, kvalita je tady vysoká. Každý týden hrajeme zápasy ve velkém tempu proti kvalitním protihráčům a během týdne máme profesionální přípravu na úrovni. Je to pro mne velký test. Hrál jsem v národním týmu na mistrovství světa, ale to jsou vždy jen dva týdny. Teď budu hrát celou sezónu, určitě to ze mě udělá lepšího hráče. Doufám, že českou soutěž bude sledovat i trenér národního týmu…“ –kk-