Skoro přesně před devatenácti lety, 26. listopadu 1996, se Litvínov vydal naposledy k mistrovskému utkání do Göteborgu, aby se v hale Scandinavium utkal s Frölundou. Po remíze 1:1 doma zde tehdy prohrál 2:6.

Soupeř využil tři přesilovky, litvínovské branky vstřelili Balázs a Krásný, v brance se vystřídali gólmani Hrazdira a Jarina.
Zajímavost, oba zápasy odehrál i jeden člen současného kádru Vervy, tehdy 18-letý útočník Kamil Piroš.

Hrálo se v rámci čtyřčlenné základní skupiny Evropské hokejové ligy. Navzdory porážce Litvínov postoupil do čtvrtfinále, z druhého místa za svým přemožitelem. Nechal za sebou finskou Raumu a francouzský Rouen.

Teď se může radovat jen jeden celek. V úterý půjde v Göteborgu o postup do čtvrtfinále.
Pravidla jsou jednoduchá, jakákoli výhra a remíza posouvá mezi nejlepších osm týmů Ligy mistrů Litvínov, jakékoli vítězství o dvě branky a vyšší znamená postup Frölundy. V případě její výhry o gól se prodlužuje (hra čtyři na čtyři), nepadne-li gól mohou rozhodnout až samostatné nájezdy.

Na Zimním stadiónu Ivana Hlinky dokázali žlutočerní v úterý 3. listopadu favorizovanému soupeři nejen účinně vzdorovat, ale i jej porazit 2:1 (Kubát, Hanzl – Johnson).

Odletět by měli brankáři Janus a Petrásek, devět obránců včetně Černého a Baránka (ten možná znovu nastoupí v útoku), a jedenáct útočníků včetně Válka, Chlapíka a Smolky (bez zraněných Hořavy, Jánského, Šrámka, Písaříka).

Za prvním zápasem se ohlédl útočník Rostislav Martynek: „Byl pro nás dost složitý, měli jsme nějaké zraněné hráče a taky se nám nedaří podle představ v domácí soutěži. Prvních pět–sedm minut jsme proto hráli trochu ustrašeně, ale pak jsme myslím podali dobrý výkon a odehráli vyrovnaný zápas. Přesvědčili jsme se o tom, že se s Frölundou dá hrát, to je důležité."

Co očekáváte od úterní odvety?
"Bude těžká, soupeř je silný na puku a velmi dobře bruslí. Ale jedeme se do Göteborgu poprat o postup do další fáze. Výhra v prvním utkání je pro nás důležitá hlavně kvůli pocitu před odvetou, je to určitě jiné, než kdybychom první zápas prohráli.

Co by na soupeře mohlo platit?
"Musíme hrát opět jednoduše, rychle dávat puky z hokejek, tím bychom znovu mohli eliminovat tlak soupeře. Vedou švédskou ligu, moc se nám před prvním zápasem nevěřilo, ale zvládli jsme ho a tak můžeme jet do Göteborgu s povzbuzujícím pocitem a s vědomím, že se s nimi dá hrát.“

Reprezentant Frölundy Lundqvist se na Krajala Cupu blýsknul ve švédském dresu třemi góly.
Vydrží mu forma? Jak si s ním poradí litvínovská defenzíva, která mu pod Krušnými horami nedovolila skórovat?

Litvínov se v úterý ráno vydá do Prahy, v 11:25 odtud odletí do Helsink a odtud do Göteborgu.
Zpátky se tým vydá ve středu opět přes Helsinky. V Praze by mělo letadlo přistát v 18:45.

Reálnou šanci na postup má z českých týmů také Sparta, která doma porazila Oulu 4:2.
Třetí český osmifinalista Liberec v prvním utkání podlehl Davosu doma 3:5.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
Utkání Vervy v Tipsport extralize v Brně, které se mělo hrát ve středu 11. listopadu, bylo přeloženo na 15. prosince.
V pátek hostí Litvínov na Zimním stadiónu Ivana Hlinky dle původního rozpisu Škodu Plzeň.

Potvrzeno: zápas doma s Chomutovem v neděli 22. listopadu začne v Litvínově kvůli kolizi s fotbalem v Teplicích už v 15:30 hodin.