Konec dlouhé série

Černožlutí se do akce dostali až čtyři dny po Vánocích, na domácím ledě přivítali rozjetý Liberec. Mužstvo před zápasem drželo působivou sérii pěti vyhraných domácích klání v řadě - nejdelší od ročníku 2016/17.

Litvínovští od šesté minuty prohrávali po trefě Adama Musila, tři minuty nato srovnal svojí první brankou v sezoně obránce Patrick Kudla. Obrat skóre dokonal na startu druhé třetiny František Lukeš, Tygři ale okamžitě odpověděli zásluhou Radana Lence. Stejný vzorec se opakoval i za chvíli, na druhý zásah matadora Lukeš zareagoval Liberec gólem Daniela Špačka.

Vítězná branka přišla na počátku poslední části hry, kdy skóroval Lukáš Krenželok. Chemici už další gólovou radost nepřidali a ve vyrovnaném utkání i přes střeleckou převahu prohráli 3:4. Velký podíl na liberecké výhře měl brankář Dominik Hrachovina, který zaznamenal 42 úspěšných zákroků.

Na tiskovou konferenci dorazil za domácí stranu asistent trenéra Jindřich Kotrla. „Nejvíce nás trápí přesilovky. Když nedáme gól ve čtyřminutové početní výhodě, tak nemůžeme takovéto zápasy proti takto kvalitním soupeřům vyhrávat,“ narážel bývalý litvínovský hokejista na závěrečnou početní výhodu, která v branku nevyústila.

„Utkání se těžko hodnotí, hráli jsme proti jednomu z nejsilnějších týmů. Myslím si, že jsme byli v některých částech zápasu lepším týmem, bohužel na konci jsme měli dlouhou přesilovku a nepodařilo se nám srovnat,“ zmiňoval stejnou situaci i brankář David Honzík.

A jak se černožlutý brankář těší na klání proti Pražanům? „Sparta má šikovné hráče, mají výbornou přesilovku. Těším se, bude to obrovský zážitek a my chceme to utkání vyhrát,“ burcuje Honzík.

Kanadské bodování Litvínova vede Jakub Petružálek (6+19), pozice nejlepšího střelce patří Richardu Jarůškovi (14+9). Produktivitě obránců vládne Tomáš Pavelka (4+11), v brance se střídají David Honzík a Jaroslav Janus.

Sparta v prosinci prožívá menší útlum

Pražský velkoklub před sezonou vyhlásil útok na titul a podle toho vybíral i týmové posily. Obrovsky kvalitní kádr pod zkušeným koučem skutečně šlape a pohybuje se na čele extraligové tabulky. Mírný pokles ve formě přišel až v prosinci, kdy sparťané zatím vyhráli jen tři z osmi zápasů.

Mužstvo se po Vánocích představilo ve dvou venkovních duelech, v nichž nezískalo ani bod. Nejprve 26. prosince podlehlo v Brně Kometě 3:5 a dva dny poté nestačilo na hradecký Mountfield.

V souboji proti Východočechům tahala Sparta od začátku za kratší konec. Za Hradec se v páté minutě trefil Jordan Perret, devatenáct vteřin nato se o smírný stav postaral David Dvořáček. To však bylo na dlouhou dobu z hostující strany vše, Mountfield přidal další tři branky a komfortní náskok už nepustil. Až v poslední periodě snížil Jiří Smejkal, definitivní razítko na výhru domácích ale dal trefou do prázdné klece Matěj Chalupa.

Trenér Uwe Krupp po zápase ocenil dobrý výkon Mountfieldu. „Hradec byl v první třetině velice silný a hrál dobře, my jsme vlastně museli celý zápas dotahovat. Naštěstí jsme srovnali na 1:1, ale soupeř hned odskočil na 2:1. Myslím si, že gól Hradce na 3:1, když se trefil Kevin Klíma v přesilovce, byl rozhodující,“ shrnul německý kouč.

Střelec druhého sparťanského gólu Jiří Smejkal viděl za porážkou nedostatečnou střeleckou efektivitu. „Jejich gólman chytal výborně.Škoda pro nás, mohlo to vypadat jinak. V zakončení nemáme v posledních zápasech příliš moc štěstí, i když jsme si řekli, že budeme chodit víc do branky. Nedaří se nám vypracovat si tlak, naopak soupeři tam padne skoro všechno,“ pravil.

Nejproduktivnějším hráčem Sparty je právě Jiří Smejkal (10+14), nejvíce branek má na svém kontě Michal Řepík (11+12). Z obránců se daří Janu Košťálkovi (7+6), brankoviště střeží Matěj Machovský a Jakub Sedláček.

Sestavy z posledních utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – Jánošík (A), Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Kubát, Baránek – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Kašpar, J. Mikúš, Hedberg – Jurčík, Válek, Trávníček

HC Sparta Praha: J. Sedláček (Wolf) – Kalina, Blain, Polášek (A), Piskáček (A), Tomáš Dvořák, M. Jandus, Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Sukeľ, V. Růžička, Rousek – Kudrna, Pech, Forman – Dvořáček, Pšenička, Říčka