Rok 1998, Nagano, na světelné tabuli svítí čas 59:18. „Dopita, Beránek, Jágr, Kučera a Svoboda, to je naše pětice,“ hlásí Robert Záruba. Po úspěšném buly nahazuje Jágr puk za branku, kde o něj bojuje Josef Beránek s Brianem Leetchem. Někdejší obránce New York Rangers padá k zemi. Odraženého kotouče se ujímá Jiří Dopita, který prostřeluje amerického brankáře. Litvínovský útočník má na brance velký podíl a i díky němu Češi vítězí 4:1.

Další působiště? Edmonton, Alberta

Jak už to tak bývá, děti většinou kráčí ve šlépějích svých rodičům. Jinak tomu nebylo ani u Josefa Beránka ml., jehož otec kdysi hrával za tehdejší Chemické závody Litvínov. V dresu tradičního českého klubu odehrál Josef Beránek starší čtrnáct sezon. Svým působením výrazně ovlivnil i svého potomka, který se narodil 25. října 1969, tedy v době, kdy byl Beránek st. důležitou součástí chemiků.

V rámci pokračování rodové linie, absolvoval Josef Beránek ml. v roce 1984/85 první sezonu v litvínovském dorostu. Jeho přechod do juniorky byl logický, neboť se mu dařilo. Dokladem může být ročník 1987/88, kdy ve 40 zápasech zaznamenal 80 bodů. Rovněž nakoukl do dospělého hokeje, kde si zahrál ve 14 utkáních. Sluší se dodat, že v nejvyšší soutěži debutoval jako sedmnáctiletý mladík.

Rok nato už stihl 32 střetnutí, ve kterých nastřádal 28 kanadských bodů a bylo jasné, že v Litvínově se rodí výjimečný talent. Potvrdila to i pozvánka do juniorské reprezentace. Čechoslováci tehdy obsadili třetí místo, Josef Beránek se umístil na čtvrté pozici v tabulce nejvíce bodujících hráčů. Jeho jméno se také objevilo během draftu v roce 1989, kdy práva na něj získal Edmonton Oilers.

Poté musel vykonat službu vlasti, kterou nastoupil v trenčínské Dukle. Pikantní byl duel v play-off, kdy Dukla narazila na Litvínov. Po návratu na sever Čech zažil vynikající sezonu, protože v 58 utkáních nasbíral 60 bodů. Takhle produktivní hráč nemohl chybět na žádném mezinárodním turnaji, a tak se Beránek ml. účastnil Kanadského poháru a mistrovství světa.

Do Pensylvánie a zase zpátky

Sezonu 1991/92 začal za mořem v dresu Olejářů. Na pozadí zůstala hořká pachuť, jelikož do Alberty zamířil i přes zákaz Ivana Hlinky. Za kanadský celek odehrál ve své premiérové sezoně 70 mačů během nichž vybojoval 31 bodů. Druhý ročník načal ještě v dresu Oilers, ale záhy se stěhoval na východ USA, konkrétně do Philadelphie. V barvách Flyers dostal 40 příležitostí, za což se odvděčil 13 brankami a 12 asistencemi. Jeho severoamerická mise pokračovala i další sezonu, ve které si připsal 80 startů.

Další ročník NHL byl dramatický, jelikož ho pozdržela stávka hráčů. Beránek mladší se připojil na 14 zápasů k Vsetínu, následně na to se vrátil do Pensylvánie. Po 14 utkáních ho čekala změna prostředí, v rámci trejdu zamířil do Vancouveru. Kanadský klub se stal jeho domovem na další dvě sezony, ale jen proto aby se vrátil zpět do Pensylvánie, tentokrát do Pittsburgu.

Během tohoto angažmá si několikrát odskočil do Evropy, kde působil v týmu Vsetína (tehdy HC Petra Vsetín). S moravským celkem dvakrát ovládl Extraligu a jeho výkony mu zajistily návrat do NHL, ale také nominaci na Turnaj století. V Naganu odehrál šest zápasů a vstřelil jednu branku.

Na přelomu tisíciletí odehrál ještě dvě sezony v barvách Oilers, následně zakončil své angažmá v NHL v dresu Penguins. V posledním ročníku nejlepší ligy světa odehrál 83 zápasů, ve kterých nasbíral 25 bodů.

Překvapivý přestup

Další útočiště poskytla Beránkovi ml. pražská Slavia, kam z NHL přestoupil. Jeho působení si velmi přál hlavní trenér a někdejší spoluhráč Vladimír Růžička. První sezona v sešívaném dresu byla zkalena zraněním, kdy si útočník zlomil ruku. Přišel o podstatnou část sezony, dokonce i o možnost bojovat o nominaci na další olympiádu.

V sezoně 2002/03 přibylo Beránkovi na dresu kapitánské céčko a stal se jedním z pilířů slávistického celku. Pod vedením Vladimíra Růžičky zhmotnili Slávisté svůj sen, ovládli českou Extraligu. O rok později ovládl Beránek tabulky nejproduktivnějších hráčů, kdy v 51 utkáních posbíral 63 bodů!

Slavia zažívala úrodné roky. Cesta vršovického klubu většinou končila až ve finálové fázi, nicméně fanoušci si museli na oslavy titulu počkat až do sezony 2007/08. Josef Beránek se pomalu stával klubovou legendou. Svou poslední sezonu odehrál v roce 2010, poté pověsil brusle na hřebík.

Bylo nad slunce jasné, že Beránek svůj život po konci kariéry spojí s kluzištěm. Stal se členem realizačního týmu Slavie, vystřídal celou řadu funkci počínaje trenérem juniorky a asistentem hlavního trenéra konče. V sezoně 2018/19 zamířil do klubových struktur Litvínova, kde začal působit jako sportovní manažer.