Kdo se zajímá o hokejové dění v Litvínově, tomu není jméno Vopat cizí. Už v 70. letech válel v černožlutém dresu Jan Vopat starší. Ten si připsal úctyhodných 12 sezon na severu Čech. Jeho dva synové pokračovali v jeho šlépějích. Oba se prosadili ve slovutné NHL, s hokejem provázali i pohokejové období. Dalším rozšiřovatelem rodu je Lukáš Vopat, syn Jana Vopata mladšího, který aktuálně působí v zámořské EHL.

Na zkušenou do WHL

Narodil se 21. dubna 1976 v Litvínově, a tak nemohlo být jinak, než že zasvětí svůj život puku a hokejce. Prvně se představil v dorostu v sezoně 1991/92, kdy odehrál 31 zápasů, ve kterých zaznamenal 58 bodů. Následně strávil ročník a půl v juniorce, odkud poprvé nakoukl do extraligového hokeje. Za tehdejší Chemopetrol si střihl osm mačů, avšak v ani jednom nebodoval.
 
Zajímavostí je, že byl vybrán v roce 1994 na juniorské mistrovství Evropy ve finské Jyväskyle. V kádru se objevil také Patrik Eliáš, Tomáš Vokoun či Radek Dvořák. Český výběr ovládl svou skupinu, nicméně ve vyřazovacích bojích skončili Češi třetí a brali bronzovou medaili. V témže roce si Vopata všimli skauti z NHL a byl draftován jako celkově 174. volba týmem St. Louis Blues.


Nastalo klasické rozhodování, kam budou směřovat další kroky mladého centra. Mohl zůstat v tuzemsku a hrát extraligu či vyzkoušet kanadské juniorské ligy. Zvolil druhou možnost a oblékl dres Moose Jaw Warriors. V Saskatchewanu se mu dařilo, během 72 zápasů nastřílel 23 gólů a na dalších 20 přihrál. S týmem se probojoval do play off, tam přišla stopka až v druhém kole od týmu Brandon Wheat Kings.

Vopat si na pár zápasů zkusil také „dospělou“ IHL, kde oblékal dres Peoria Rivermen. Další sezonu začal opět ve WHL, hrál Za Prince Albert Raiders. To už ale po něm pokukoval tým, kterým byl draftován a přišla první šance v nejslavnější lize světa. Roman Vopat už v téhle době platil za hráče, který si nenechal nic líbit, což se v NHL vždycky hodí.

Debut v dresu Blues

V sezoně 1995/96 odehrál za tým ze St. Louis 25 zápasů, ve kterých nasbíral pět bodů. Mihl se také v AHL, kde za Worcester IceCats zvládl pět utkání. V další roce se přesunul do Los Angeles Kings. V královském dresu si připsal 29 startů, během nichž vyválčil 9 bodů. Více střetnutí však stihl v IHL, kde působil v kádru Phoenixu Roadrunners.

Další ročník byl v podobném stylu. Rázný centr odehrál za Kings 25 zápasů a poté se stěhoval do nižší soutěže. V barvách Frederictonu Canadiens stihl 29 střetnutí a 20 bodů. Předposlední rok v NHL byl pro něj vcelku aktivní. Během jedné sezony vyzkoušel tři různé týmy. Nejdříve tři zápasy v Kings, dále tři utkání v dresu Chicaga, poté se stěhoval na východ do Philadelphie.

V dresu Flyers platil za ostražitého hlídače, který se nebál například ani Jaroma Iginly. Za Letce sice odehrál něco přes 40 zápasů, ale jeho bodové zisky upadaly. Na druhou stranu rostly trestné minuty, které dostával. Jeho působení v NHL spělo ke konci, poslední sezonu 1999/00 strávil na farmě v týmu Philadelphia Phantoms, následně na to se přesunul do německé ligy.


U západních sousedů oblékl dres Moskitos Essen. Jenže týmu se nedařilo a po zpackané sezoně sestoupil. Roman Vopat nasbíral v základní části 153 trestných minut. Litvínovský rodák si hledal nové angažmá a volba padla na Finsko.

Evropské putování

Ve Skandinávii se upsal Lahti Pelicans s nimi dokonce postoupil do play off, ale konec přišel hned v prvním kole, kdy Pelikány vyřadilo TPS Turku. Zkušený centr se ve Finsku zvedl a v 54 zápasech nasbíral 28 bodů. Po roce se opět stěhoval, zůstal ve Finsku, ale přesunul se do týmu Ilves, kde vydržel pouhých třicet zápasů a opět měnil adresu.

Na delší dobu se stal jeho domovem klub HIFK. První tři sezony se mu v Helsinkách vydařily, což bylo korunováno postupem do druhého kola play off. Ročník 2004/05 byl zároveň posledním rokem v dresu tradičního finského klubu. V něm opět Vopatovi narostly trestné minuty a spadly kanadské body.

Poté si na chvíli odskočil do Čech, kde o jeho zkušenosti stála pražská Sparta. Centr odehrál za tým z hlavního města 27 zápasů, ve kterých získal 11 bodů. Následně na to se vrátil zpět do Finska. Dlužno dodat, že Sparta v témže roce ovládla českou ligu a slavila mistrovský titul. Ve Skandinávii se na chvíli snažil v dresu Jokeritu.

Sezonu 2006/07 načal ve Švédsku, kde hájil barvy Leksands IF. Klub z kraje Dalarna se dvakrát za sebou dostal do vyřazovacích bojů, ale ani jednou z toho nebyla zlatá radost. Posledním mimočeským angažmá byl rok v dánské lize. Roman Vopat hrál v kádru dnešních Pirátů z Aalborgu.

Jeho hráčská kariéra se uzavřela příznačně na severu Čech, kam přišel před sezonou 2009/10. V prvním ročníku po návratu nasbíral 50 startů a 19 bodů, o rok později mu přibylo na dres kapitánské „C“. V poslední sezoně odehrál za Benzinu 53 zápasů, do statistik si zapsal 11 bodů.

V hokejovém důchodu se začal věnovat mládeži. Nejdříve působil jako asistent trenéra v týmu Prince George Cougars, ale od sezony 2016/17 působí u klubu Kootenay Ice v kanadské WHL, což je juniorská soutěž. „Hrál jsem v Kanadě v juniorce od mých osmnácti, takže jsem v Kanadě dýl než v Čechách,“ komentoval rozhodnutí, proč začal trénovat v zámoří.


Na samý závěr několik čísel. Roman Vopat odehrál nejvíce utkání ve finské lize (253), v těch nasbíral 111 bodů a 729 trestných minut. Ve slavné NHL stihl 133 střetnutí, v nichž se prosadil dvacetkrát. Co se týče provinění, tak v zámoří nastřádal 253 trestných minut.