Uplynulý ročník byl pro oba mančafty zklamáním. Kometa vypadla s Bílými Tygry v semifinále, Verva těsně minula předkolo vyřazovacích bojů a musela hrát tzv. play out. Po nelichotivých výsledcích přišly v obou týmech značné změny.

Chceme play off!

Jasný cíl, který má trenérská lavička pod vedením Jiřího Šlégra. Bývalý obránce měl dočasně nahradit Milana Razýma, jenže jeho prozatímní působení se nakonec změnilo natrvalo. Šlégra čekala těžká dřina, musel vyztužit děravou obranu či zlepšit hru mužstva v přesilovce.

Klíčový je návrat ofenzivního obránce Karla Kubáta, který odehrál uplynulou sezonu v ruském Vladivostoku. Do zadních řad také přibyl důrazný bek David Štich, který opustil potápějící se Chomutov. Neméně důležitý je také transfer slovenského Adama Jánošíka, ten přestoupil z bratislavského Slovanu. Nezapomínejme ani na ex-boleslavského Jiřího Říhu, který se pyšní tvrdou střelou. Uvidíme, zda dostane šanci i mladý Ondřej Baláž, ve kterém vidí kouč značný potenciál.

Aktuálně ale tým zužuje série zranění právě v obranných řadách, absentuje například David Štich či David Šesták. Vedení rychle zareagovalo a přivedlo dočasnou náhradu. Na měsíc pomůže Litvínovu Marek Trončinský, který na severu Čech působil v minulé sezoně.

Z hlediska ofenzivy nemusel Jiří Šlégr tolik posilovat, protože v oblasti útoku tým bota netlačí. Trápil ho však strašák přesilových her z minulé sezony. Fanoušci si určitě vzpomenou, kdy Verva ve hře 5 na 4 místo dominance spíše inkasovala branky. Blanickými rytíři můžou být Kubát s Jánošíkem, kterým se v přesilovkách daří. „Myslíme si, že přesilová hra v dnešní době rozhoduje zápasy,“ řekl pro O2 TV Jiří Šlégr.

Ofenziva bude opět spoléhat na Viktora Hübla a Františka Lukeše. Nelze opomenout ani další důležité hráče jako je Lukáš Kašpar či Jakub Petružálek. Pomáhat bude také talentovaný mladík Jan Myšák, který snad naváže na své předešlé výkony.

V posledních dnech doplnil kádr útočník Richard Jarůšek, který přišel na měsíční zkoušku. „Určitě bych byl rád, kdybych tady prodloužil smlouvu. Dohodlo se to takhle na měsíc a je jen na mně, abych podal co nejlepší výkony a makal,“ komentoval transfer sám Jarůšek. Nutno dodat, že hned v prvním utkání zaznamenal Jarůšek vstřelenou branku.

V brankovišti se spoluhráči mohou spolehnout na Jaroslava Januse, který už v minulé sezoně ukázal, že je pro Vervu klíčovým hráčem. Dvojkou bude bývalý brankář Sparty, David Honzík. Záda oběma maskovaným mužům kryje mladík Martin Pejsar.

Černožlutí mají za sebou bohatou přípravu, ve které narazili například na Spartak Moskva či Admiral Vladivostok. Proti týmům z KHL dokázal Hübl a spol. odehrát vyrovnanou partii. Na závěr se Verva účastnila turnaje v Drážďanech, kde obsadila třetí příčku. V posledním utkání přípravy narazil Litvínov na ústecký Slovan. Na Zimním stadionu Ivana Hlinky svěřenci Jiřího Šlégra vyhráli 2:1, nicméně tým měl problém s proměňováním šancí.

Doufejme tedy, že Verva vykročí do nové sezony vítězně a utne dvouroční absenci ve vyřazovacích bojích.

Nový trenér, nový kapitán, staré cíle

Největší změna se udála na brněnské střídačce, která nedokázala v uplynulé sezoně získat titul. Majitel a tehdejší trenér Libor Zábranský skončil jako hlavní kouč. Na jeho místo přišel Petr Fiala, muž, jenž už dvakrát se svými týmy dokázal vybojovat postup do Extraligy (s Jihlavou a Olomoucí). Je tedy jasné, že cílevědomost a vytrvalost mu nechybí.

Další pozice, na které zaznamenají fanoušci rozdíl, je kapitán. Dlouholetá brněnská opora Leoš Čermák ukončil kariéru a kapitánské „céčko“ převzal Martin Zaťovič. „Musíme sezonu dobře začít a ještě lépe dokončit,“ burcoval své mužstvo novopečený vůdce.

Silný tým prošel dílčími změnami. Do útoku natrvalo přibyla česká legenda Tomáš Plekanec, který ještě v minulém ročníku střídavě pomáhal prvoligovému Kladnu. Nyní zůstává v Brně a těší se na start nového ročníku. Pikantní je také příchod dvou vítkovických hráčů, Jakuba Lva a Lukáše Kucsery. Ze zámořského týmu Manchester Monarchs se vrací odchovanec Pavel Jenyš. Do obranných řad se pokusí Petr Fiala zapracovat Filipa Pyrochtu. Ten zamířil na Moravu ze severoamerické ECHL.

V DRFG Areně zůstává většina opor a fanoušci se mohou i nadále těšit na nebezpečný útoku v čele s Martinem Eratem či Peterem Muellerem. Góly si také slibují od Petra Holíka či Jakuba Orsavy. V Brně nezapomínají ani na mládí, a tak na soupisce figuruje i benjamínek Karel Plášek.

Defenziva je mixem zkušeností a dravého mládí. Z prvního tábora jmenujme Ondřeje Němce či Michala Gulašiho. Oba mají přehršel zkušeností, které budou chtít předat mladým bekům. Mezi nimi se objevují jména Daniela Kowalczyka či Jana Štencla.

Poslední brněnská posila má své pole působnosti v brankovišti. Lukáš Klimeš se vrátil z Přerova, kde byl na hostování. Na jihu Moravy by měl plnit roli trojky. Jedničkou je slovenský gólman Marek Čiliak, záda mu bude krýt talentovaný Karel Vejmelka.

Svěřenci Petra Fialy odstartovali přípravu 6. srpna, kdy se utkali s Duklou Trenčín. Slovenský tým porazili rozhodně 4:1. Kometě se v přípravě veskrze dařilo, pokud nepočítáme zápasy s třineckým rivalem. Oceláře nedokázali brněnští porazit ani jednou. Poslední utkání celé přípravy odehrálo Brno se Zlínem a i přestože se nově příchozí Holík blýskl dvěma góly, Berani nakonec zvítězili 3:2.

I přes četné změny zůstávají cíle Komety nejvyšší a tedy - titul.

Sestavy z posledních utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – Jánošík, Ščotka, Říha, Baránek, Doudera, Trončinský – Lukeš, Hübl (A), Válek – Kašpar, Myšák, Jarůšek – Hanzl, Mikúš, Gerhát – Trávníček (C), Helt, Jurčík – Zygmunt.

HC Kometa Brno: Vejmelka – Štencel, Němec, Pyrochta, Baranka, Gulaši, Bartejs, Mikyska – Zaťovič, Holík, Mueller, Hruška, Plekanec, Horký, Orsava, Lev, Kucsera, Plášek, Jenyš, Kratochvíl.