Pojďme ale popořadě. Kdo vlastně tehdy v malém městečku na severu Čech stál za zrodem litvínovského hokeje? Jaroslav Horák, Jaroslav Chytráček, Josef Švankmajer, Oldřich Válek, slečna Češková, Josef Horák a J. Láder, J. Synek, M. Šnytr. Právě jim vděčí za svou existenci.

Začátky každopádně nebyly lehké. V Litvínově původně nebyl ani stadion, hokejisté tedy využívali zamrzlé házenkářské hřiště. Malý klub se přes krajskou soutěž, kterou už hrál na stadionu s umělou ledovou plochou vybudovaném v roce 1955, dostal do druhé ligy.

Postup do nejvyšší soutěže se stal skutečností v roce 1959. „Největší zásluhu na postupu do ligy měl Miroslav Kluc. Bez něj bychom se tam nikdy nedostali,“ vzpomínali pamětníci u příležitosti oslav 60 let klubu mezi elitou loni v březnu.

Jaromír Hudec, Bohumil Mraček, Zdeněk Zíma, Josef Bruk a Vladimír Kýhos se tehdy v rozhovoru podělili o své jedinečné vzpomínky. „Byla to taková parta samorostů, kteří se naučili hrát hokej na rybníku. Jediný, kdo přišel ze stadionu, byl pan Kluc,“ vyprávěl Kýhos, kapitán prvního extraligového týmu.

Hráči v tehdejší době navíc hokej ani neměli jako plnohodnotnou práci, souběžně chodili i do klasického zaměstnání. „Tehdy to bylo normální. Až po roce 1962 jsme chodili jen na půl úvazku. Ráno jsme trénovali, od desíti do tří jsme byli v práci a večer jsme měli ještě hodinový trénink,“ vzpomínal Kýhos.

Od postupu do nejvyšší soutěže z ní Litvínov nikdy nesestoupil, stejnou bilancí se mohou chlubit ještě východočeské Pardubice. Klub měl už v minulém století mnohokrát namále a často bojoval o udržení, těžký záchranářský boj se ale pokaždé nějak zvládl. Jednou k záchraně přispěl i Kolín, který postup odmítl.

Litvínovský hokej však ve světě získal zvuk především díky množství slavných odchovanců. Jednou z nejznámějších postav, která oblékala černožlutý dres, je Ivan Hlinka. Legendární útočník a později trenér se stal jednou z největších osobností českého hokeje vůbec.

Nesmíme ale zapomínat ani na další. Co třeba Jiří Bubla, Jan Čaloun, Petr Klíma, Josef Beránek, Robert Lang, Robert Reichel, Martin Ručinský, Vladimír Růžička, Jiří Šlégr… Tento výčet by snesl mnoho dalších jmen, Litvínov vychoval opravdu hodně vynikajících hráčů.

Kluboví odchovanci jsou výrazným způsobem podepsáni i pod zřejmě největším úspěchem národního týmu. Dohromady osm hráčů v roce 1998 korunovalo svou kariéru na Turnaji století, včetně tehdejšího trenéra Hlinky. Ve finále ZOH proti Rusku vstřelil vítězný gól litvínovský odchovanec Petr Svoboda.

Reprezentační tým s velkým množstvím litvínovských hráčů byl i u zlatého hattricku v rámci MS na přelomu století. Trenér Hlinka tehdy byl první Evropanem, který odtrénoval kompletní sezonu v NHL za Pittsburgh. Obránce Šlégr se pak v roce 2005 stal členem prestižního Triple Gold Clubu.

Sen mnoha litvínovských generací se podařilo naplnit v roce 2015, kdy si klub z nejmenšího extraligového města sáhl na mistrovský titul. Nezapomenutelnou jízdu tehdejšími vyřazovacími boji završila sedmizápasová série proti Třinci, v posledním utkání dvěma brankami rozhodl František Lukeš.

Černožlutý hokejový příběh se ale píše dál…

Na jednotlivé etapy litvínovského hokeje objektivem fotografů se můžete podívat níže.

Osm olympijských vítězů z Nagana (1998)
  • Vladimír Růžička
  • Robert Reichel
  • Josef Beránek ml.
  • Martin Ručinský
  • Jiří Šlégr
  • Petr Svoboda
  • Jan Čaloun
  • Robert Lang
Členy úspěšného týmu byl i trenér Ivan Hlinka a masér Václav Šašek.

Majitelé zlatých medailí z MS
  • Ivan Hlinka (1972, 1976 a 1977)
  • Jiří Bubla (1972, 1976 a 1977)
  • Robert Reichel (1996, 2000 a 2001)