Chemici se blíží k záchraně

Probíhající ročník Tipsport extraligy v podání Vervy rozhodně nebude patřit k těm úspěšným, litvínovské fanoušky mohou v posledních týdnech těšit alespoň tři výhry v řadě a posun na dvanáctou příčku tabulky. Na severu ale dobře vědí, že ještě není konec. Další vzpruhou pro psychiku Vervy by mohl být úspěch v úterní dohrávce proti Hradci.

V neděli do severočeského města přijela k Podkrušnohorskému derby karlovarská Energie. Lepší vzájemnou bilanci měl před zápasem tým z lázeňského města, který před vlastními fanoušky dvakrát zvítězil v prodloužení.

Domácí otevřeli skóre ve druhé minutě, kdy se z mezikruží trefil Tomáš Pospíšil, Vary však ještě před první přestávkou předvedly dvougólový obrat. Jenže ve druhé třetině překonali gólmana Bednáře František Gerhát a Michal Trávníček a do poslední části hry vstupoval s těsným náskokem Litvínov.

Ve 47. minutě dal černožlutým klid na hokejky Viktor Hübl, Energie ale zabrala a díky Martinu Kohoutovi a Jiřímu Černochovi za dvě minuty srovnala. Opaření Severočeši se přesto dokázali zmátořit a dovést duel do zdárného konce. Vítězný zásah zaznamenal Viktor Hübl, v závěru přidal šestou branku obránce Patrick Kudla.

„První třetina byla velmi špatná. Sice jsme vedli 1:0, ale poté nás soupeř přehrál. Do druhé třetiny jsme stáhli hru na tři lajny, aby se kluci dostali do tempa,“ začal pozápasové hodnocení Jindřich Kotrla.

„Soupeře jsme dostali pod tlak a otočili jsme výsledek. Nemělo by se nám doma stávat, že ze stavu 4:2 soupeř vyrovná na 4:4,“ přidal litvínovský asistent trenéra.

Dvěma góly a jednou asistencí se blýskl matador Viktor Hübl, který v posledních pěti kláních zaznamenal sedm bodů. „Dostaneme se do vedení 4:2 a vypadá to, že bychom mohli zápas nějakým způsobem kontrolovat a zase si to úplně zbytečnými góly zkomplikujeme. Naštěstí jsme to otočili, zaplaťpánbůh za tři body,“ vyprávěl po zápase.

„V posledních zápasech cítíme sílu. Skoro pořád jsme teď bodovali a kdybychom byli kolem osmého nebo desátého místa, tak nikdo nic neřeší. Dole je to ale namačkané a body nám nestačí, takže pořád musíme hrát takhle naplno a věřit, že budeme vyhrávat,“ pokračoval nejlepší střelec základní části v historii nejvyšší soutěže.

Šanci přidat další velmi důležité body budou mít chemici proti Mountfieldu. Nejproduktivnějším hráčem a zároveň nejlepším střelcem týmu je Richard Jarůšek (20+15), v obraně se daří Janu Ščotkovi (5+8). Mezi třemi tyčemi začínal v posledních dvou duelech Jaroslav Janus.

Hradec se trápí, prohrál už čtyřikrát za sebou

Východočeši po pátečním nezdaru na domácím ledě vyrazili k dalšímu utkání do Mladé Boleslavi. Vzájemná bilance z této sezony hovořila pro Bruslaře, kteří před vlastními fanoušky dokázali Mountfield porazit i napotřetí.

Hosté se ujali vedení ve druhé minutě díky gólu kapitána Radka Smoleňáka, Boleslav srovnala krok o čtyři minuty později, kdy udeřil obránce Martin Ševc. Na další gólovou radost si následně fanoušci museli počkat více než půl hodiny, až v závěru druhé třetiny vstřelil druhý gól domácích David Šťastný.

Poslední perioda se nesla ve znamení hradeckého dotahování a Mountfieldu se v čase 57:29 skutečně podařilo vyrovnat. Autorem důležitého gólu se stal Lukáš Cingeľ, pro kterého to byla už čtrnáctá branka v letošním ročníku. Napínavé klání nakonec dospělo až do nájezdů, v nichž o vítězství Bruslařů rozhodl Žiga Jeglič.

Trenér Vladimír Růžička byl po utkání přesto poměrně spokojený. „Odehráli jsme dobré utkání. Měli jsme výbornou první třetinu, ve druhé to bylo už horší. Od třetí jsme zase přidali, a nakonec se nám v závěru podařilo srovnat. Bohužel jsme dali jenom jeden nájezd, to se nedá vyhrát,“ uvedl.

Utnout černou šňůru porážek se snažil i Marek Mazanec, který zapsal 25 zákroků a chytil pět nájezdů. „Nemyslím, že by nám něco chybělo, Boleslav hrála výborně před bránou, clonili mi celý zápas, taková byla jejich hra. Z toho vytěžili branky. Možná jsme mohli víc střel zblokovat, ale takhle prostě v moderním hokeji padají góly,“ smutnil brankář Mountfieldu.

Po úterní dohrávce zamíří Hradec v pátek do Karlových Varů, v neděli doma vyzve Olomouc. Lídrem kanadského bodování Východočechů je Radek Smoleňák (21+13), produktivitě zadních řad vládne Filip Pavlík (5+9). V brance zastává pozici jedničky Marek Mazanec.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – J. Říha, Moravčík, Štich, Ščotka (A), Kudla, Baránek, L. Doudera – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Hedberg, Gerhát, Válek – Helt, Jurčík, Trávníček

Mountfield Hradec Králové: Mazanec (Š. Lukeš) – Eklund, Nedomlel (A), Šidlík, Čáp, Šalda, F. Pavlík (A), Cibulskis – Perret, Klíma, Jergl – M. Chalupa, Lev, Dragoun – R. Pavlík, Cingel, Smoleňák (C) – Miškář, Koukal, Žejdl