„Kvalifikace“ na MS končí. Po martyriu šesti zápasů se dnes večer konečně od slabší osmičky definitivně oddělí osmička silná, která si to rozdá o medaile.

Ponechme stranou úvahy o spravedlnosti systému, ve kterém v první fázi postoupí dvanáct ze šestnácti týmů, a ve druhé osm z dvanácti. Ony i tak zesílí, kdyby se českým hokejistům náhodou čtvrtfinále nepovedlo.

Systém je v podstatě nespravedlivý, o úspěchu v sezóně rozhoduje jediný zápas, který dá zapomenout na všechno. Na výsledky v Euro Hockey Tour, na šest předchozích zápasů na mistrovství. Posilují se faktory jako náhoda, štěstí, které spolurozhodují o úspěchu.

Na šampionátu hrávalo léta osm týmů každý s každým, čtyři nejlepší si pak zahráli o titul, zbylí čtyři o záchranu. Sportovně lepší model těžko najít.

Motiv změny byl jasný: udržet v turnaji delší dobu ekonomicky silné a tím i komerčně zajímavé země, rozšířit úzkou hokejovou špičku, přilákat další sponzory. A nabídnout divácky atraktivní vyřazovací systém.

Český tým dobře začal, pak dvakrát klopýtl, ale dokázal se zvednout. Po porážkách s Finskem a Kanadou rozebral Slováky (8:0) a druhou „nulu“ v řadě si připsal proti Bělorusům (3:0). To může být před dnem „D“ důležité, překonané překážky posilují. Vyladí Vladimír Růžička a spol. formu na den „D“?

Vše ukazuje na švédského soupeře. Lotyšsko, USA (nebo Švýcarsko) by možná byli hratelnějšími protivníky, než předpokládaný tým „Tre Kronor“. Na druhou stranu si i samotní hráči pochvalují, že se z druhého místa vyhnou dosud suverénnímu Rusku.

Švédsko? Vyspělý a navíc obvykle „turnajový“ tým bez zřetelných slabin. Umí se na rozhodující boj připravit.
Utkají se dvě hokejové velmoci. Možná příliš brzy na jejich sílu. Jedna z nich bude muset končit.

Přejme českému výběru sportovní formu a štěstí.

Po loňském boji o záchranu se slovenská reprezentace posunula o stupínek výš, postoupila do osmifinále. Pro někdejšího mistra světa stále příliš málo, v boji o medaile bude znovu chybět.

Litvínovského fandu hřeje alespoň to, že se do hry už dvakrát zapojil obránce Ivan Švarný. Na nejvyšším fóru sbírá cenné mezinárodní ostruhy, byť si jistě představoval, že se tak stane v lepším období. Slováky čeká ještě souboj s Norskem, Švarný by do něj opět měl zasáhnout.