Třináct zápasů a dost. Série s Třincem skončila po více než třech letech

Základní část Tipsport extraligy se chýlí ke konci, výběru trenéra Vladimíra Kýhose zbývá odehrát jen sedm utkání. Chemici se po středeční úspěšné dohrávce odlepili z posledního místa tabulky, situace však nadále zůstává kritická: třinácté Kladno i poslední Pardubice mají rovněž 51 bodů.

Vervě se ve středu podařilo ukončit dlouhou sérii s Oceláři, která se táhla už od roku 2016. Severočeši do utkání vstoupili aktivně a v 15. minutě se zásluhou Tomáše Pospíšila ujali vedení. Ještě před první sirénou přidal další gól Samson Mahbod a na startu prostředního dějství zvýšil už na 3:0 Marek Baránek.

Jenže pak přišel útlum. V čase 23:40 neproměnil kanadský útočník Mahbod trestné střílení a v polovině zápasu se Třinec dvěma slepenými brankami dostal na dostřel. Klid na hokejky dal chemikům čtyři minuty před koncem druhé třetiny Viktor Hübl a v závěrečné části hry pečetil kýženou výhru Patrick Kudla.

„Odehráli jsme slušný zápas. Začali jsme dobrou první třetinou, ve které jsme dali dva góly. Pak se nám povedlo přidat třetí, ale následně přišla katastrofální pasáž, kdy nás Třinec dostal pod tlak,“ narážel na klíčové okamžiky zápasu asistent trenéra Jindřich Kotrla.

„Přestali jsme se hýbat a plnit věci, které jsme si řekli. Soupeř se dotáhl na rozdíl jednoho gólu, ale povedlo se nám zápas zlomit čtvrtým gólem. Tlak Třince pak opadl a třetí třetinu jsme takticky zvládli,“ doplnil Kotrla.

Tříbodový večer zažil kanadský obránce Patrick Kudla, dva body za gól a nahrávku zaznamenal další zadák Marek Baránek. „Dneska nám to tam spadlo. Kolikrát i mně, u gólu jsem jen nastavil hokejku a padlo to tam. Za stavu 3:0 jsme tam ale měli blackout, jeli jsme nájezd a nedali jsme,“ vrátil se k nepovedené pasáži Baránek.

„Dostaneme dva rychlé góly, přestaneme hrát a začneme se bát o výsledek. Pak to tak vypadá. Naštěstí jsme pak dali gól na 4:2 a už se to trochu uklidnilo,“ přidal čtyřiadvacetiletý obránce.

Nejproduktivnějším hráčem a zároveň nejlepším střelcem týmu je Richard Jarůšek (18+15). Mezi obránci se daří Janu Ščotkovi (5+7), v brankovišti se naposledy objevil Jaroslav Janus.

Hradecké zklamání

Probíhající sezona v podání Mountfieldu zůstává daleko za očekáváním. Východočeši okupují až osmou příčku tabulky a na přímý postup do play off ztrácí osm bodů. Mužstvu trenérů Tomáše Martince a Vladimíra Růžičky se nedaří ani v poslední době: Hradec ze čtyř únorových utkání vyhrál pouze jedno.

Mountfield odehrál poslední duel v úterý na ledě brněnské Komety. První třetina přinesla kromě několika vyloučení taky dvě branky, na každé straně jednu. Na hostující se prosadila nedávná posila Lukáš Žejdl, v úvodu druhé periody se ale trefil Tomáš Plekanec a tento zásah se ukázal jako vítězný.

„V první třetině jsme měli mnoho vyloučených, ale zase na druhou stranu jsme oslabení dobře ubránili. Paradoxně jsme dostali branku ve hře pět na pět. Utkání rozhodla naše hrubá chyba na začátku druhé třetiny, pak to bylo hodně vyrovnané,“ zhodnotil zápas Vladimír Růžička.

„Ve třetí třetině jsme tlačili, měli jsme tam velké šance a dvakrát mohli dát gól do prázdné branky. Šance jsme neproměnili a hokej se hraje na góly,“ řekl ještě známý hokejový kouč.

Hradec si tak zkomplikoval cestu do čtvrtfinále play off, v případě vítězství by mu na šestou Kometu chyběly jen dva body. Východočeši zároveň mají devítibodový polštář na jedenácté Vítkovice, předkolo je tak nejspíš nemine. Otázkou zůstává, zda se týmu podaří probojovat dál.

Kanadské bodování vede kapitán Radek Smoleňák (30+12), následuje ho Lukáš Cingel (12+12). Nejproduktivnějším obráncem je Filip Pavlík (5+8), v brance je jedničkou Marek Mazanec.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – J. Říha, Moravčík, Štich, Ščotka (A), Kudla, Baránek, L. Doudera – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Jánský, V. Hübl (C), Pospíšil – Helt, Gerhát, Válek – Stříbrný, Jurčík, Trávníček

Mountfield HK: Mazanec (Š. Lukeš) – Eklund, Nedomlel (A), Šidlík, Cibulskis, Šalda, F. Pavlík (A), Čáp – M. Chalupa, Cingel, Smoleňák (C) – Perret, Lev, Orsava – Žejdl, Klíma, Jergl – Miškář, Koukal, R. Pavlík