Severočeši ukončili černou sérii proti Kladnu

Dlouhých sedm zápasů čekali na výhru litvínovští hokejisté. Tradiční klub prožívá hektické období, v němž kádr opustila některá velká jména, v pátek si však alespoň trochu zlepšil sebevědomí výhrou nad Kladnem. Poprvé v černožlutém se objevil obránce Michal Moravčík, návrat po zranění ohlásil David Štich a šanci z prvoligových Litoměřic dostal Peter Jánský.

A hosté na Kladně začali velmi aktivně. V první dvacetiminutovce dvakrát zvonila branková konstrukce Godlovy branky, v patnácté minutě ale chemici střeleckou smůlu zlomili. Ve vlastním oslabení se totiž prosadil Ondřej Jurčík a na jeho branku navázal hned v následující minutě Samson Mahbod.

V prostřední části hry přidaly oba celky po jedné brance, na litvínovské straně se v přesilovce prosadil František Gerhát. Na startu třetí třetiny se Rytíři dostali na dostřel, klid na hokejky dal Vervě František Lukeš. Domácí se sice ještě jednou zvládli dotáhnout na rozdíl jediného gólu, pátý zásah do jejich sítě ale znovu přidal kanonýr Lukeš.

Litvínov tak získal životně důležité body, a to i proto, že Pardubice doma přemohly Kometu. „Předvedli jsme odmakaný, týmový výkon. V zápase rozhodlo střední pásmo, ve kterém jsme byli trpěliví. Čekali jsme, že se do nás Kladno bude cpát, což tak bylo. Čekali jsme na šance a z toho jsme si vytvořili možnosti. To rozhodlo,“ uvedl na tiskové konferenci asistent trenéra Jindřich Kotrla.

Hrdinou duelu byl bezpochyby matador Lukeš, který v posledním dějství dvakrát skóroval. „Já se v aktuálním ročníku střelecky trápím, takže i pro mě osobně to byl dobrý zápas. Doufám, že to tam začne zase padat,“ pravil po zápase.

Chemici tak udrželi předposlední příčku a zároveň se dotáhli na dvanácté Vítkovice. Nejproduktivnějším hráčem týmu je Jakub Petružálek (8+24), druhá příčka patří Richardu Jarůškovi (17+10). Z obránců se nejvíce daří Tomáši Pavelkovi (4+13).

Kometa na pokraji play off

Brněnským hokejistům se v roce 2020 zatím příliš nedaří, ze sedmi utkání mají na kontě pouze dvě vítězství. Moravané kromě toho utrpěli nepříjemné porážky s Kladnem či Libercem (1:5, 0:5). Najde mužstvo Libora Zábranského před blížící se vyřazovací části ideální formu?

V pátek proti Pardubicím se mu to nepodařilo. Východočeši bojují o záchranu a každé klání už je pro ně velmi důležité. Hosté z Brna se sice chopili vedení, když se po pěkné individuální akci trefil Stanislav Svozil, za Dynamo ale srovnal Matěj Blümel a domácí už Brno do vedení nepustili.

Na začátku druhé třetiny završil obrat Denis Kusý a deset minut nato Pardubice uklidnil Robert Kousal. Naději pro Kometu vykřesal po 36 vteřinách poslední části hry Daniel Rákos, výhru Dynama ale definitivně zpečetil Jan Mandát.

„Myslím si, že první třetina byla vyrovnaná, po nedůslednosti jsme však dostali na 1:1. Zápas rozhodla pasáž prvních jedenácti minut ve druhé třetině. Do hry nás vrátila branka na začátku třetí třetiny. Bohužel jsme se zápasy body nebrali, rozhodla agresivita Pardubic ve druhé třetině,“ vyjádřil se k průběhu zápasu Libor Zábranský.

Tým z moravské metropole tak má na šesté příčce už jen dvoubodový náskok na sedmé Karlovy Vary. Pozor si ale musí dát i na osmý Zlín, který se nachází ve výborné formě a na Brno mu chybí jen pět bodů.

Kanadskému bodování týmu vládne Martin Zaťovič (23+17), brněnský kapitán je zároveň nejlepším střelcem mužstva. Produktivitě obránců zase kraluje Ondřej Němec (3+15), v brance je jedničkou Karel Vejmelka.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – Moravčík, J. Říha, Štich, Ščotka, T. Pavelka, Baránek, L. Doudera – F. Lukeš, V. Hübl, Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl, Mahbod – Válek, Gerhát, Jánský – Trávníček, Jurčík, Zygmunt