Rykl se narodil na konci září roku 1951 v Mostě, odkud postupně vplul do hokejového prostředí. S hokejem začínal v Litvínově, za který odehrál první zápasy v sezoně 1968/69. Sluší se dodat, že si své místo našel v defenzivě. Ihned v prvním ročníku se potkal s Ivanem Hlinkou, se kterým ho později pojilo dlouholeté přátelství. „Ivan byl v áčku o rok dřív, ale ze začátku jsme se spolu moc nebavili, byli jsme prostě spoluhráči,“ vzpomněl nedávno na své začátky sám Rykl.

Následující ročníky už byly na starty v černožlutém dresu bohatší. Během dvou sezon zaznamenal „Čigi“ 53 mačů, v nichž nasbíral 7 bodů. Následoval klasický přesun do jihlavské Dukly. Tam většinou mířili hokejisté v rámci plnění branné povinnosti. V ročníku 1971/72 získal titul mistra Československé hokejové ligy, když za tým z Vysočiny odehrál 14 mačů, ve kterých vstřelil jednu branku.

Po návratu zpět do Litvínova získal stálé místo v sestavě a odehrál za chemiky deset sezon. Během této epochy se potkal se spoustou hráčů, od Jiřího Bubly až po aktuálního trenéra Vladimíra Kýhose. V závěru hráčské kariéry hrál v týmu s Arnoldem Kadlecem či Vladimírem Růžičkou.

Po konci aktivního hokeje se prakticky ihned přesunul na litvínovskou střídačku. Tam začal plnit funkci vedoucího mužstva, tehdy se jednalo o sezonu 1983/84. V tomto ročníku přihlížel tomu, jak titul získala Dukla Jihlava, tehdejší Chemické závody Litvínov obsadily druhé místo.


„Kamarádit jsme spolu začali až po ukončení kariéry, když přišel Ivan z Zugu a začal dělat trenéra a manažera. Já už jsem tou dobou dělal vedoucího mužstva,“ okomentoval Rykl pro klubový web sblížení s Ivanem Hlinkou.

V roce 1991 dostal litvínovský klub nový název, na hokejové mapě vznikl klub HC Chemopetrol Litvínov. Společně s politickými změnami se transformovala také hokejová liga, hráči tehdy působili ve Federální hokejové lize. Severočeši se v novém formátu umístili na třetím místě, při těchto úspěších stál samozřejmě i Miroslav Rykl.


Na střídačce zůstal i po rozpadu Československa. Od ročníku 1993/94 nevynechal jediný zápas a aktuálně je nejdéle sloužícím vedoucím mužstva. Jeho věrnost byla oceněna spoustou krásných zážitků. Například když Verva ovládla v roce 2015 celou Extraligu a získala zatím jediný mistrovský titul. Nutno dodat, že vedle týmových úspěchů poznal hráče, kteří se později prosadil ve světovém hokeji. Zažil například Jiřího Šlégra, Martina Ručinského či Roberta Langa.

„Čigiho“ čeká v úterním duelu další kariérní meta. Konkrétně má za sebou 36 sezon jako vedoucí mužstva, včetně play-out a baráží. Pokud toto jubileum převedeme do zápasů, tak je to neuvěřitelných 2000 mačů, což znamená že na lavičce Vervy strávil 120 000 herních minut.

Rozhovor s Miroslavem Ryklem: