brankáři

Jsou dnes alfou i omegou každého hokejového týmu. Litvínov měl na tomto postu silnou stránku.

Pavel Francouz chyběl jen v šesti z 59 utkání týmu. Stručně řečeno - dostal šanci a nezklamal. Ba co víc, stal se základním kamenem litvínovské stavby, která nakonec vyrostla až do čtvrtfinále. Jen kladenský gólman Chábera odchytal v základní části více minut než on (2706), nikdo neměl na kontě více vítězných zápasů (26).
V play off dokázal eliminovat svůj nízký věk a z toho vyplývajcíí menší zkušenosti s vyřazovací částí. V úspěšnosti zásahů se ještě zlepšil, z 92,05 na 93,57 procenta.
Třikrát v sezóně vychytal čisté konto, jednou v základní části (v Českých Budějovicích, výsledek 3:0) a dvakrát v play off proti Plzni (1. utkání, 1:0 a 3. utkání, 3:0).
Petr Franěk mladšímu kolegovi dobře kryl záda a byl vždy nápomocen radou a předáváním bohatých zkušebností. V potřebných chvílích výborně zasáhl do sezóny, v prosinci vychytal důležité výhry v Karlových Varech (3:2) a nad Brnem (5:2), v lednu se podílel na skalpu Třince (6:5sn). Perličkou byla dvě zneškodněná trestná střílení J. Jágrovi v říjnu na Kladně.
Martin Volke působil v Mostě a v extralize zaskočil při marodce jednou, v utkání 38. kola na Kladně (2:3).
Patrik Nechvátal nastoupil do utkání také jen jednou, v průběhu domácího zápasu s Třincem ve 37. kole (6:5sn).

obránci

Polovina týmů dostala v sezóně více branek, než HC VERVA. To byl podstatný a výrazný pokrok oproti minulé sezóně. Defenzíva se zlepšila, průměr inkasovaných branek z 3,29 na 2,85 na jedno utkání.

Nejproduktivnějším zadákem v základní části (4+14) i v play off (1+2) byl Karel Kubát, ve 24 letech hrající už svou šestou extraligovou sezónu.
Z osmičky obránců, která odehrála více než 50 procent zápasů sezóny (Kubát, Stříteský, Posmyk, Brejčák, Zeman, Jareš, Gula, Kousalík) je pětice hráčů mladší 25 let. Tedy slušná perspektiva.

Klubové bodování +/- vyhrál z obránců Karel Kubát.
Nejlepším střelcem byl spolu s ním Matěj Stříteský (oba 5 branek). Stříteský také odehrál nejvíce zápasů (58), chyběl v sezóně pouze v jediném.

Významnou pomoc týmu představovaly starty šesti hráčů z 1. ligy (i litvínovské juniorky) - z Ústí, Litoměřic a Mostu (K. Černý, Sklenička, Martinka, K. Charousek, Havelka, Hora). Zejména v době onemocnění a zranění až šesti zadáků základní sestavy v jednu chvíli během podzimu.
Dohromady odehráli hostující hráči v Litvínově 53 utkání, šlo tedy o významnou pomoc.
V play off vypomohl Zbyněk Sklenička a s týmem se připravoval K. Černý. Sklenička vstřelil gól v sedmém rozhodujícím utkání.

útočníci

Také v ofenzívě se Litvínov oproti sezóně 2011/2012 zlepšil. Se 162 vstřelenými brankami měl třetí nejlepší útok v soutěži, za Třincem a Spartou. Průměr se zvýšil z 2,65 na 3,12 na jedno utkání.

Nejvíce táhli tým útočníci první formace Viktor Hübl a František Lukeš.
První byl nejproduktivnějším hráčem týmu, s 64 body v sezóně (24 + 40) si vytvořil osobní rekord. V kanadském bodování celé TELH obsadil 2. místo za třineckým Růžičkou.
Lukeš byl s 29 góly nejlepším střelcem týmu a s 60 body druhým v produktivitě. V bodování TELH skončil na 6. místě.

Své nejlepší sezóny v Litvínově odehráli třetí Robin Hanzl (14 + 23) a čtvrtý nový člen elitní řady Juraj Majdan (18 + 17).
Zdatně jim sekundovali: nováček v dresu Vervy Rostislav Martynek (16 + 15), jenž svými brankami rozhodl několik zápasů.
A Martin Ručinský, který i když odehrál jen tři pětiny všech utkání, obsadil v bodování klubu páté místo (14 + 17).

Klubové bodování +/- vyhrál Viktor Hübl před Jurajem Majdanem.
V play off byli nejproduktivnější Lukeš (3+3) s Hüblem (2+4) před Majdanem (2+2) a Ručinským (1+3).
Všechny zápasy (59) odehráli Hübl s Martynkem.

Z pěti nováčků-útočníků v litvínovském dresu (Baláž, Lapšanský, Martynek, Pšurný, Rapáč) se kromě již zmiňovaného Martynka nejvíce prosadil Roman Pšurný (5+9).

Pravidelně nasazovaní nájezdníci Hübl, Lukeš, Hanzl (Ručinský) měli v kombinaci s brankářem Francouzem (1x Nechvátal) lví podíl na unikátní bilanci týmu v samostatných nájezdech.
V sezóně dospěla utkání Vervy k tomuto rozuzlení desetkrát a devětkrát uspěli černožlutí (v základní části 8/0, v play off 1/1).
Není bez zajímavosti, že bez těchto osmi bodů v základní části by Litvínov po 52. kole neobsadil šesté, ale 9. - 10. místo.

Reprezentace - pozvaní do kempů před MS byli Francouz, Kubát (ČR) a Brejčák, Majdan (SR).