A-tým 27.07.2021
Autor: Šimon Kadeřávek

POSILA: Andrej Kudrna, slovenský mistr, šikovný útočník a hráč s citem pro fair play

Slovenská kolonie na severu Čech se i nadále rozrůstá. Vedle Denise Godly, Františka Gerháta a Matúše Súkeľa bude v dresu Vervy působit třicetiletý Andrej Kudrna. Forvard má bohaté zkušenosti, protože v minulosti hrál v Kanadě, na Slovensku a v Čechách. Pravidelně reprezentuje svou vlast na světových šampionátech, dokonce si zahrál i na olympiádě.

Pochází z Nových Zámků, brusle pořádně obul až v dresu Slovanu Bratislava. Za „belasí“ válel, v první dorostenecké sezoně posbíral 56 bodů, zápasů odehrál 55. Díky tomu jej začal trenér využívat i v juniorce. Čísla byla stále velmi dobrá, podobně jako jeho spoluhráči uvažoval nad odchodem do Kanady. Nakonec se rozhodl pro tým Vancouver Giants hrající WHL.

Slovenský mistr

Za velkou louží snil o NHL a toužil po oslnění skautů. V dresu Obrů strávil jednu sezonu, na začátku té další se stěhoval. V týmu Red Deer Rebels rozkvetl, měl téměř bod na zápas, ale podobně jako v předchozích letech vyšel na prázdno ve vyřazovacích bojích. Rok na to se výrazně zlepšil, statistika mluví jasně, 65 zápasů a 82 bodů, podobně tomu bylo i v play-off. Žádný z týmů NHL ho ale neoslovil.

Kudrna se nakonec vrátil do Slovanu, načasování měl perfektní, protože zažil poslední sezonu před vstupem do KHL. Belasí slavili titul, Kudrna odehrál v play-off sedm zápasů, zaznamenal však jedinou asistenci. Následně zůstal v kádru Slovanu, pravidelně ale působil v týmech slovenské ligy, postupně hájil barvy Skalice či Banské Bystrice.

Ve Slovanu nedostával tolik příležitostí, a tak doufal v novou výzvu. Ta se nakonec dostavila v podobě pražské Sparty. Kudrna do týmu zapadl, odehrál 49 utkání, devětkrát slavil branku. V kádru narazil například na Marka Hrbase, s nimž se nyní setká v Litvínově. Ročník 2015/16 byl nakonec úspěšný a Pražané získali stříbro.

Strašák v podobě play-off

V téže době se objevil na první velké akci, reprezentoval Slovensko na světovém šampionátu. Odehrál všechny zápasy, gólově se prosadil proti Švédsku, když snižoval na 2:3. Po návratu z mistrovství pokračoval ve Spartě. Jeho výkony šly nahoru, třetí sezona za Pražany=27 bodů. Opět se však projevil strašák v podobě play-off. Kudrna v něm odehrál tři zápasy, ale ani jednou nebodoval.

V průběhu přišla asi nejvýznamnější akce jeho reprezentační kariéry, odcestoval na olympijský turnaj v Jižní Koreji. Slováci na úvod turnaje porazili Rusko, poté těsně podlehli Spojeným státům 2:1. Jedinou branku Slovenska vstřelil právě Andrej Kudrna. Objevil se i v dalších utkáních, ale bodově se neprosadil. Stejně dopadl i na mistrovství světa. Po sezoně mu mohlo být útěchou zvláštní extraligové ocenění, stal se hráčem, který vstřelil nejvíce gólů v oslabení.

Na Spartě strávil další dva roky, držel si bodovou laťku, zatím nepadl pod dvacet zářezů za sezonu. Prozatím byl vynechán i z nominace, a tak MS 2018 bylo poslední větší akcí, kde Kudrna hrál. V loňském ročníku na sebe upozornil férovým gestem, kdy odvolal faul jednoho z třineckých hráčů. Gesto bylo o to cennější, že Sparta prohrávala a mohla mít výhodu.

Experti Pražanům věštili finále, někteří dokonce titul. Nakonec přišla studená sprcha, sám Kudrna znovu bojoval s prokletím play-off. Během jedenácti zápasů se totiž prosadil pouze jednou.

Kapitola s názvem Sparta Praha je už minulostí, od května je Kudrna hráčem Litvínova. „Při mém rozhodování to hráli roli, protože pana trenéra znám a i on mě,“ nechal se slyšet v jednom z rozhovorů.

Preview - Dorost včera

Dorost čeká těžká bitva, do Litvínova zavítají rozjeté Karlovy Vary

Jako by na sebe narazily dva různé světy, domácí dorostenci se potýkají se střídavou výkonností. Hosté z Karlových Varů prožívají hvězdný vstup do soutěže, protože ještě neochutnali hořkost porážky. Chemici budou usilovat o zaskočení favorita od 13:00.
Více >
Zápasy - Dorost včera

Dorostenci slaví první výhru sezony, Třemošné nasázeli pět branek

Domácí led měl být pro Severočechy výhodou, jenže mladí chemici dokázali ze dvou zápasů získat jediný bod. Čekání na tříbodové vítězství chtěli ukončit v Třemošné, první venkovní utkání zvládli a zvítězili 5:0. Příjemným bonusem je čisté konto brankáře Tuhého.
Více >
Konto našeho srdce včera

Fanoušek Petr Kalinovič si díky Kontovce užil grilovačku s Františkem Lukešem

V uplynulé hokejové sezóně si fanoušek Petr Kalinovič vybral v soutěži Kontovka hráče Františka Lukeše a zaplatil za jeho kanadské body částku 12 800 Kč. Přispěl na dobrou věc a získal svou odměnu formou grilovačky se svým oblíbeným hráčem.
Více >
×
Dnes v 17:00 | Jun.
HC Dynamo Pardubice
HC VERVA Litvínov