Aktuálně týmu začalo čtrnáctidenní volno, a proto věnujeme několik článků novým hráčům v černožlutém týmu. Pokusíme se popsat jejich kariérní vývoj ze sportovního hlediska, které je mnohdy zajímavé a překvapující.

Debutující teenager

David Štich se narodil v roce 1989 v západočeské Plzni, se kterou spojil své hokejové začátky. Do tamního dorostu se probojoval v ročníku 2002/03, kdy se objevil ve třech zápasech. Následující sezona už byla pro beka lepší a v mládežnických kategoriích si připsal 46 startů. V těch zaznamenal jednu branku a sedm asistencí. Zajímavostí je, že při této sezoně nasbíral také 135 trestných minut a už v téhle době začala platit pověst o důrazném obránci Davidu Štichovi.

Období výluky v NHL v roce 2004 bylo pro plzeňského rodáka rozhodující. Bylo mu 15 let, 7 měsíců a 22 dní, když poprvé vyjel na extraligový led! Tehdy v dresu západočeského Lasselsbergeru. Sluší se zmínit, že debutu předcházely povedené výkonu v dorostu a juniorce. V obou mládežnických kategoriích si připsal dohromady 48 zápasů, ve kterých vybojoval 13 bodů.

V témže období konečně nakoukl také do mládežnické reprezentace, za kterou si připsal 6 utkání. Další ročník přinesl další starty v extraligovém dresu. Během deseti zápasů přidal pouze osm trestných minut. Nutno podotknout, že v rámci hostování působil také v druholigovém Berouně.

Za jeho výkony ho nominoval tehdejší trenér Martin Pešout na mistrovství světa do 18 let. Na šampionátu ve Švédsku se objevilo několik budoucích hvězd jako například Jakub Voráček, Michael Frolík či Jiří Tlustý. Češi i za pomoci Davida Šticha vybojovali třetí místo a obránce začal uvažovat, kam bude směřovat jeho kariéra.

Kapitánem v New Brunswicku

Rozhodl se k riskantnímu kroku, opustil českou kotlinu a zamířil do Kanady. Konkrétně do týmu Saint John Sea Dogs, jenž působí v QMJHL (Quebec Major Junior Hockey League). V týmu se rychle zabydlel a objevil se 56 utkáních, kde zaznamenal 19 bodů. Účastnil se rovněž na dalšího juniorského šampionátu, ze kterého však medaili nepřivezl.

I v následující sezoně patřil k základním kamenům kanadského celku. Díky své hře dotáhl tým až před brány finále QMJHL. Rok poté mu přibylo na dresu kapitánské céčko. Ve zmiňovaném ročníku si zkusil Štich čtyři zápasy v Hartfordu Wolf Pack, což je farma věhlasných New York Rangers. Během malé porce zápasů se stihl dvakrát asistenčně prosadit. Poté se vrátil zpět do New Brunswicku. Se Sea Dogs se opět dostal do play off.

Na přelomu roku 2008 a 2009 dostal pozvánku na mistrovství světa juniorů, kde dokonce dostal „C“ na dres. Na turnaji odehrál šest zápasů a vstřelil jednu branku. Na výraznější reprezentační úspěch to však nestačilo a výběr Marka Sýkory obsadil šesté místo.

Poté se jeho kariéra začala stáčet zpět k domovu. Ze Sea Dogs přestoupil do jiného celku v rámci QMJHL. V Montrealu si připsal 51 střetnutí během nichž nastřádal 27 bodů. Naposledy se také objevil v AHL, kde po dva zápasy nosil dres týmu Peoria Rivermen.

Po návratu do tuzemska oblékl dres libereckých Tygrů. Během tohoto období okusil opět druhou ligu, kde odehrál 12 zápasů za Benátky. Podobným stylem probíhaly další dvě sezony. Štich odehrál několik utkání za Liberec, ale také většinou okolo deseti zápasů za Benátky.

V roce 2013 přestoupil do pražské Slavie, ve které v první sezoně zaznamenal 51 startů a 11 bodů. I následující sezonu strávil ve Vršovicích, ale to už se v sešívaném týmu začaly valit na povrch organizační a ekonomické problémy, které odstartovaly jejich pád na dno. Štich se tedy přesunul do Vítkovic, a tak začala jeho jednoroční angažmá.

Po průměrné sezoně následoval přestup do Mladé Boleslavi. V průběhu ročníku odehrál tři utkání opět za Benátky nad Jizerou. Další roku už hájil barvy Jágrova Kladna. V jejich dresu se mu celkem dařilo, poněvadž během 36 zápasů stihl získat 12 bodů.

Ročník 2018/19 začal Štich v Chomutově, který vedl legendární kouč Vladimír Růžička. Piráti však po zpackaném vstupu do sezony nedokázali opustit spodní patra tabulky a zamířili do baráže. Během ní se objevily spekulace o špatném ekonomickém stavu severočeského klubu.

K tomu všemu si zkušený obránce prožil také jednu nehezkou skutečnost. Před startem baráže se nakazil skrze tatarák salmonelózou. „Zhubl jsem kolem devíti kil,“ řekl pro server iDnes.cz David Štich. V té době ještě pevně věřil, že družstvo okolo Radka Dudy baráž zvládne. Nakonec Piráti extraligu neudrželi a zamířili do Chance ligy.

Poté, co Piráti přiznali ekonomické problémy, hledal si bek nové angažmá. Po jeho důrazu a zkušenostech sáhl nedaleký Litvínov. „Potřebovali jsme do zadních řad někoho, kdo to bude brousit,“ komentoval přestup Jiří Šlégr.

Doufejme, že fanoušci Vervy nového hráče přijmou, rovněž doufáme, že se v našem dresu bude Davidu Štichovi dařit!