A-tým 30.06.2020
Autor: Ondřej Mach

POSILA: Martin Látal, rychlonohý šikula s pestrým hokejovým životopisem

Pro extraligové fanoušky se jedná o známé jméno. Martin Látal v české nejvyšší soutěži nastupuje dlouhá léta a jeho poznávacím znamením je zejména výborné bruslení. Jaká ale byla jeho hokejová cesta?
Martin Látal přišel na svět 17. března roku 1988 v Olomouci, přesto jako rodák z Hané začínal s hokejem v Čechách. Mládežnické roky trávil v Kladně a na Spartě, v dorosteneckých a juniorských kategoriích si zahrál například s Jakubem Voráčkem, Jiřím Tlustým nebo Michalem Řepíkem. 

Co se týče kanadského bodování, tak jedna z Látalových nejpovedenějších sezon přišla ještě v kladenském dorostu, kdy ve 48 zápasech zaznamenal 31 bodů za patnáct branek a šestnáct asistencí. Slibné výkony následně přilákaly zájem reprezentačních trenérů. 

A právě v mládežnické reprezentaci se dočkal prvního velkého úspěchu. Látal v roce 2006 obsadil s reprezentační osmnáctkou třetí místo na světovém šampionátu ve Švédsku, kde Češi v boji o bronz porazili favorizovanou Kanadu. Nutno podotknout, že v tomto roce s Kladnem vybojoval i titul v nejvyšší juniorské soutěži. Kromě toho si poprvé řekl o šanci mezi elitou. Debut v extralize si odbyl v duelu proti Slavii, za Kladno nakonec v této sezoně zvládl dvacet zápasů, v nichž nebodoval. Dalších pět přidal v dresu Plzně, kam si krátkodobě odskočil. 

Celkově povedený rok ve všech směrech završil draft do National Hockey League. V něm si rychlého útočníka v pátém kole vybrala organizace Phoenix Coyotes, čímž se Látal zařadil mezi osm českých hokejistů, kteří v roce 2006 ve výběru mladíků uspěli. Mimochodem, na zmiňovaném draftu se dočkali například Michael Frolík, Jiří Tlustý nebo Michal Neuvirth. 

Látal se poté rozhodl pro zámořskou cestu a odešel sbírat zkušenosti do kanadské juniorky QMJHL, v níž v té době váleli borci jako Claude Giroux nebo Mathieu Perreault. Tehdy osmnáctiletý nováček nezklamal, během dvou let za tým Prince Edward Island Rocket 123 klání, vstřelil 35 gólů a přidal 56 nahrávek. 
 
Vrcholem jeho reprezentační kariéry se stalo domácí mistrovství světa juniorů v Pardubicích a Liberci, na kterém český výběr skončil pátý. Rok 2008 se nesl ve znamení Látalova návratu domů, po nadějném forvardovi sáhla pražská Sparta. 


A hned mu dala šanci mezi extraligovými mantinely. Látal si sice na dva zápasy odskočil do Ústí nad Labem, drtivou většinu ročníku ale odehrál v rudém dresu, přičemž do individuálních statistik zapsal deset bodů za čtyři branky a šest nahrávek. 

V hlavním městě strávil ještě rok, než se vrátil zpátky do druhého mužstva, se kterým spojil mladí. V sestavě Kladna se během tří let stačil osvědčeným extraligovým útočníkem, před dlouhodobým angažmá v Mladé Boleslavi ještě chvíli oblékal dres Karlových Varů. 

S Bruslaři v roce 2014 vybojoval postup do nejvyšší soutěž a součástí klubu z města automobilů byl ještě dalších pět let. V zelenobílém dresu mimo to zažil nejpovedenější časy, co se produktivity týče: v ročníku 2014/15 stanovil svůj osobní rekord – 26 bodů (10+16). 

Velkou část sezony 2017/18 hostoval v Hradci Králové, před minulým ročníkem se naopak přesunul k rivalovi z Pardubic. S Dynamem úspěšně dokráčel k udržení extraligové příslušnosti a jako ofenzivní posilu si ho následně vyhlédlo vedení Litvínova. 


V klubu doufají, že Látal naplní pověst velmi rychlého hráče, který se nebojí černé práce. Ostatně sportovní ředitel Pavel Hynek o něm dokonce řekl, že v bruslení patří mezi nejlepší hokejisty v extralize. 

„Doufám, že se to tady zvedne a Litvínov bude hrát tam, kde má, protože mužstvo má svoji kvalitu. Poslední roky nebyly ideální. Doufám, že s příchodem nového realizačního týmu a manažera to půjde nahoru,“ uvedl Látal v nedávném rozhovoru. 

Všichni v organizaci jistě věří, že se jeho slova potvrdí.  
Dorost 14.06.2021

Rozpis Extraligy dorostu: soutěž čeká velké zúžení, s kým budou hrát chemici?

Nejen juniorka, jasno o svém zápasovém programu má také litvínovský dorost. Černožlutí na úvod změří síly s Mladou Boleslaví a Plzní.
Více >
Junioři 11.06.2021

Rozpis Extraligy juniorů: koho na úvod soutěže vyzve Litvínov?

Litvínovští junioři už znají jízdní řád nejvyšší soutěže pro sezonu 2021/22. Extraliga juniorů odstartuje v pátek 10. září.
Více >
Konto našeho srdce 27.04.2021

Společně s ČSOB, Medicco a Wegget jsme pomohli malému Darýskovi a slečně Johance

Konto našeho srdce s podporou ČSOB, partnery Medicco, s.r.o. a Wegett.cz pomohlo malému Darýskovi a slečně Johance.
Více >