Boj o play off až do konce

Do severočeského celku se v tomto ročníku vkládaly velké naděje. Klub dobře posílil, angažoval nového trenéra a myslel na play off. Vše ještě umocnil fantastický začátek a série výher. Jenže po ní to začalo jít z kopce. Litvínov se propadal tabulkou a střídal lepší pasáže s horšími. Někdy dokázal dvakrát za sebou porazit favorita, jindy zase podlehl týmům ze dna tabulky. Špatné výsledky znamenaly čtyři zápasy před koncem základní části konec trenéra Razýma. Kormidla se chopil generální ředitel Jiří Šlégr a za každou cenu chtěl dovést černožluté do předkola vyřazovacích bojů.

A začal skvěle. V zápase s vedoucím Libercem (pozdějším vítězem Prezidentského poháru) chemici po dobrém výkonu zvítězili 6:3. Oči všech fanoušků se tak upíraly k bitvě v pražské O2 Areně, kde se Litvínov představil minulou neděli. V přímém souboji o desáté místo ale Spartě podlehli 3:5 a sen se začal rozplývat.

Naděje však umírá poslední. A v případě Vervy to platilo dvojnásob, protože v úterním utkání proti Plzni dala jasně najevo, že ještě není konec. Severočeši se dvěma slepenými brankami v první třetině dostali do vedení a už ho neztratili. Po šedesáti minutách svítil na výsledkové tabuli stav 5:1. Nejlepším hráčem chemiků byl vyhlášen Jaroslav Janus, který si v utkání připsal 35 úspěšných zásahů.

"Určitě to nebylo jednoznačné, byl to velmi náročný zápas. Byli jsme však důraznější v koncovce," hodnotil duel Janus. "Dali jsme jako první gól, potom se hraje lépe, uvolněněji," pokračoval. Vítězství Vervu udrželo ve hře o play off, v posledním utkání ale musela zvítězit nad Vítkovicemi a zároveň doufat, že Sparta nebo Zlín ztratí. "Musíme dokázat, že umíme hrát hokej a urvat to," uzavřel litvínovský gólman.

Podobně se vyjadřoval i staronový trenér Jiří Šlégr. "Řekli jsme si, že to nebudeme vzdávat, přestože to mohlo působit, že už jsme z kola venku. Kluci zase předvedli výborný bojovný výkon, dokonce dali gól tři beci, což se u nás moc nestává. Jsme zpátky ve hře a doufejme, že to nakonec urveme," řekla litvínovská legenda.

Zápas o všechno čekal Litvínov na ledě Vítkovic, které už v podstatě o nic nehrály. Začátek se hostím povedl, vedli 1:0 a nadále byli lepším týmem. Ridera však ve druhém dějství vyrovnala a v tom posledním přidala další čtyři branky. Vítkovice rozmetaly litvínovské naděje i spekulace, že je konec základní části domluvený, o čemž se v kuloárech hojně spekulovalo. Sparta navíc před domácími fanoušky porazila Liberec, tři body získal i Zlín. Ani kýžené vítězství by tak černožlutou družinu neposunulo do předkola.

Těžkou úlohu v podobě pozápasového rozhovoru dostal Viktor Hübl. Na černožlutém bardovi bylo vidět, jak je z nepovedené sezony rozladěn. "Potřebovali jsme bezpodmínečně bodovat, a to se nám nepovedlo. Hlavou se mi nehoní vůbec nic. Je konec sezony," mrzelo Hübla. "Byla to mizivá naděje, ale chtěli jsme to odehrát jinak. Neříkám, že jsme nebojovali, ale nebyl to dobře odehraný zápas na to, že jsme vedli 1:0. Mohlo to být lepší, bohužel je konec," klopil zrak zkušený borec.

"Přijeli jsme sem s tím, že o play off zabojujeme. První část jsme hráli velice slušně, muselo jít vidět, že si jdeme za vítězstvím. Vedli jsme, ale pak jsme dostali gól po individuální chybě při přesilovce soupeře. Výsledek nevypadá dobře, ale snažili jsme se to zvrátit. Bohužel se nám to nepovedlo a play off si nezahrajeme,“ hodnotil poslední zápas základní části Jiří Šlégr.

Litvínov tak bude hrát pouze nepopulární play out, ve kterém už díky velkému náskoku nepůjde o vůbec nic. Chemici se v šesti utkáních utkají s Karlovými Vary, Chomutovem a Pardubicemi, s každým týmem doma a venku. Jako první se na Zimním stadionu Ivana Hlinky představí Východočeši. S těmi mají litvínovští lepší vzájemnou bilanci, když ovládli tři ze čtyř vzájemných duelů.

Týmové bodování vede František Lukeš (13+21), pronásledován Jakubem Petružálkem (8+21). Z obránců nejvíce boduje Jan Ščotka (7+11), jedničkou v brance je Jaroslav Janus

Pardubický ročník hrůzy

Dynamo čekají perné týdny a lítý boj o setrvání v nejvyšší soutěži. V roce 2019 východočeský celek vyhrál z 21 zápasů jen třikrát, na posledním místě tabulky ztrácí na třináctý Chomutov čtrnáct bodů. Krize Pardubic je obrovská a bude zajímavé sledovat, jak se mistr ze sezony 2011/12 o záchranu popere. Před pardubickým trenérem Ladislavem Lubinou je velmi obtížný úkol.

Předposlední klání odehráli hokejisté z východu Čech na ledě lázeňského města - Karlových Varů. Po první třetině vedli domácí 2:1, ve druhé srovnal jedenáct sekund před sirénou někdejší kapitán reprezentace Tomáš Rolinek. Vítěznou branku Energie vstřelil v posledním dějství Gríger a zisk tří bodů pečetil gólem do prázdné branky Beránek. "My jsme v první třetině dostali soupeře na koně zbytečnými fauly. Když tak často hrajete oslabení, je to komplikace. Ve druhé třetině jsme měli drtivý tlak a nevyužili jsme řadu příležitostí ke vstřelení branky. Tam jsme si utkání prohráli," začal pozápasové hodnocení Ladislav Lubina.

"Je trošku s podivem, že nejsme schopní takový výkon zopakovat i ve třetí třetině. Udělali jsme chybu v obranné činnosti a inkasovali jsme na 2:3," doplnil. Pro Pardubice to byla osmá porážka v řadě. Vůbec posledním utkáním základní části se stalo derby se sousedním Hradcem Králové. "Pro derby je jedno, co se děje v tabulce. Je to jeden výjimečný zápas, oba týmy udělají vše proto, aby ho vyhráli. Chtít vyhrát derby je už jen pro ten pocit velmi důležité. Bereme to jako jeden z dalších zápasů základní části, ale jeho důležitost je samozřejmě vyšší, i když se hraje zase o tři body," řekl k vypjatému utkání Brian Ihnačák.

Dynamo vedlo po deseti minutách o tři branky a důležité utkání zvládlo na jedničku, poslední gól do hradecké sítě přidal v poslední třetině Hovorka. Hradec sice přijel do města perníku bez několika hráčů, výhra v derby ale může být pro svěřence trenéra Lubiny velkou vzpruhou do dalších bojů. "Jsem rád, že jsme utkání zvládli a vyhráli. Ne kvůli třem bodům, ale protože to vítězství potřebujeme sami pro sebe," byl po utkání spokojen pardubický trenér. "Chtěl bych poděkovat divákům, že na poslední derby přišli, a chtěl bych je poprosit, aby nás chodili podporovat ve stejném počtu i nadále, protože to budeme potřebovat," přidal.

Podporu tým kapitána Rolinka opravdu bude potřebovat, Pardubice téměř nevyhnutelně čeká baráž. A o tom, jak je tato část vyčerpávající, by mohli v Litvínově jen povídat.

Nejproduktivnějším hráčem Pardubic je Rostislav Marosz (9+12), na záda mu dýchá Petr Sýkora (9+10). Mezi obránci se nejvíce daří Jacobu Cardwellovi (2+9), brankoviště nejčastěji střeží Ondřej Kacetl.

Sestavy z posledního utkání:

HC Verva Litvínov: Janus (Petrásek) – Šesták, Trončinský, Ščotka, L. Doudera, Strejček, Graborenko, Březák – F. Lukeš, V. Hübl (A), Myšák – Helt, Válek, Kašpar – Jícha, M. Hanzl, Petružálek (A) – Trávníček (C), M. Havelka, Jurčík

HC Dynamo Pardubice: Klouček (Vlk) – Eklund, Cardwell, Mikuš, Porseland, Budík, J. Zdráhal, Děrvuk – M. Kratochvil, Ihnačák, P. Sýkora (A) – Perret, Rolinek (C), Hovorka – Machala, Poulíček (A), L. Horký – Dušek, J. Kloz, Matýs

Přijďte chemiky v úterý podpořit, utkání startuje od 17:30. Permanentkáři mají vstup na utkání play out zdarma, zlevněny byly i lístky na sezení a stání.