Ani jeden mančaft neměl na úvod snadný los. Verva během prvních kol narazila na Kometu, Plzeň a Liberec, přičemž se dokázala prosadit pouze proti Kometě. Hradec narazil na Brno v posledním zápasem a na rozdíl od Litvínova body vykřesat nedokázal.

Litvínovské trápení

Pokud si fanoušek Severočechů vzpomene na uplynulý ročník Extraligy, musí se cítit jako ve špatném vtipu. Verva v úvodních kolech nenašla přemožitele a suverénně vévodila tabulce. Dlužno dodat, že v následujících utkáních šel bodový zisk rapidně dolů, za což zaplatil trenér Milan Razým. Aktuálně má Litvínov za sebou šest zápasů z toho pět proher a jednu výhru.

V posledním utkání selhal tým okolo Michala Trávníčka na ledě Mladé Boleslavi. Po vyrovnané první třetině přišla šílená druhá část hry, kdy Jaroslav Janus pětkrát inkasoval. Šlégr zareagoval a v poslední dvacetiminutovce hájil branku David Honzík. Kosmeticky upravil výsledek Jakub Petružálek, jenž skóroval v 54. minutě.

Chemiky opět trápila přesilová hra, proti Bruslařům měli k dispozici tři, ale ani při jedné výrazně neohrozili branku. Tým nakonec dorovnal deficit ve střelách na bránu, kde po druhé třetině značně zaostával. Mladoboleslavský nápor nedokázal udržet ani Jaroslav Janus, který je ve většině zápasech hlavním stavebním kamenem.

„Co k tomu říct,“ začal hodnotit Jiří Šlégr. „První třetina byla vyrovnaná, ve druhé jsme předvedli obrovský kolaps,“ pokračoval dále bývalý obránce. „Za stavu 0:5 byla třetí třetina strašně těžká, podařilo se nám vstřelit alespoň jednu branku, což je samozřejmě málo,“ komentoval Petružálkův gól. „To, co jsme předvedli ve druhé třetině, se nesmí opakovat,“ řekl kouč, očekávaje světlejší zítřky.

Prachmizerná produktivita se projevu také na individuálních statistikách, kterým „vévodí“ Jakub Petružálek a Richard Jarůšek (oba shodně 3 body). Mezi obránci patří pomyslný prim Karlu Kubátovi a Janu Ščotkovi (oba shodně 2 body).

Rozpačitý rozjezd

Hradečtí vstoupili do sezony prohrou s Libercem, ale fanouškům se omluvili prostřednictvím čtyř výher v řadě. Svěřenci Tomáše Martince porazili silnou Plzeň či záludnou Spartu. V posledních dvou kolech ale přišel útlum. Tým z východních Čech si do svých tabulek připsal dvě prohry. Nejdříve prohrál jednoznačně v Třinci 0:4, v posledním zápase si vylámal zuby na Kometě.

Brno vstoupilo do utkání lépe, když se trefil kapitán Zaťovič. Lvi ještě statečně sekundovali, poněvadž se v oslabení trefil Perret. Na vyrovnaný stav zareagovala Kometa trefou Muellera a Hrušky. Ve druhé dvacetiminutovce se ještě stihl prosadit Smoleňák, to bylo ale z gólů vše. Ve třetí části hry viděli fanoušci pouze vyloučení a marné snahy vstřelit branku.

„Byl to velice těžký zápas s velmi kvalitním soupeřem,“ složil poklonu Kometě Tomáš Martinec. „Bohužel jsme byli od začátku pořád o krok pozadu. Dělali jsme zbytečné individuální chyby, které v zápase s tak kvalitním soupeřem dělat nemůžeme a stály nás zápas,“ řekl smutně trenér. „Jinak si myslím, že tým tvrdě pracoval, měli jsme šanci zápas vyhrát, našim hráčům nelze upřít snahu, ale bohužel můžeme jenom pogratulovat Brnu,“ nezapomněl vyzdvihnout také kvality svého týmu.

První příčka mezi hráči patří Radku Smoleňákovi (8 bodů), kterého následuje pět hráčů se čtyřbodovým ziskem. Jedná se o Aleše Jergla, Rudolfa Červeného, Daniela Rákose, Filipa Pavlíka a Oskarse Cibulskise.

Sestavy z minulého utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (41. Honzík) – Kubát, Jánošík, Ščotka, J. Říha, Šesták, Štich, L. Doudera – F. Lukeš (A), V. Hübl, Jarůšek (A) – Kašpar, M. Hanzl, Myšák – Petružálek, Gerhát, Válek (C) – Trávníček, Helt, Jurčík

Mountfield HK: Mazanec – Zámorský, Nedomlel, Cibulskis, Gaspar, F. Pavlík, Rosandič, T. Voráček – Dragoun, Bičevskis, Perret – Smoleňák, Koukal, Červený – Vincour, Cingel, R. Pavlík – Jergl, Rákos, Chalupa