Zemětřesení v Litvínově

Severočeským klubem v posledních týdnech cloumají nemilé události. Vstup do ročníku si všichni představovali úplně jinak, špatné výsledky znamenaly propad až na předposlední místo. Tíživou situaci se generální ředitel klubu Jiří Šlégr snažil vyřešit tím, že představenstvu nabídl svoji rezignaci. Návrh se však nesetkal s úspěchem, představenstvo Šlégra ve funkci podrželo.

Změny tak začaly v hráčském kádru, ze kterého byl vyřazen obránce Kubát. Jednatřicetiletý zadák po návratu z Vladivostoku nenaplnil očekávání a byl pouhým stínem hráče, který Vervu táhl na počátku loňské sezony.

Jako náhradu přivedl management ze Sparty Tomáše Pavelku. Toho si litvínovští fanoušci určitě pamatují z mistrovské sezony či dřívějšího působení v černožlutém dresu. „Mužstvo je velice silné a nepatří tam dolů,“ řekl šestadvacetiletý obránce po svém návratu. „Věřím, že půjdeme nahoru, protože výkony síle kádru neodpovídají.“

V pátek chemici vyrazili do Kladna, kde je čekal duel s tabulkovým sousedem. Ve hře bylo hodně. Rytíři se v první třetině dostali do vedení zásluhou Jaromíra Jágra. Ve prostředním dějství však Severočeši zlepšili svoji hru a dvěma zásahy během devatenácti vteřin skóre otočili. Kladno srovnalo až osm minutu před koncem základní hrací doby, zápas tak musel do prodloužení. V něm pro hosty druhý bod získal Jakub Petružálek.

Trenéru Šlégrovi se po utkání evidentně ulevilo. „Hodnotí se mi to dobře, protože jsme vyhráli. Na výhru jsme strašně čekali, abychom se někam posunuli. Utkání s touto kulisou mělo fantastickou atmosféru, nicméně jsme v první třetině nechali na chvilinku volného Jardu. Viděli jste, jak to dopadlo: okamžitou a umístěnou střelou nás za to trestal,“ začal svoje hodnocení bývalý vynikající obránce.

„V první třetině jsme tedy prohrávali, ale v kabině jsme si řekli, že naše hra vůbec není špatná a že musíme trochu přidat a zatlačit. Řekli jsme si, že je to jedna střela a můžeme otočit výsledek, což se nám taky povedlo. Chtěl bych vyzdvihnout všechny kluky, že táhli za jeden provaz a šlapali i po tom všem, co se za poslední dny v Litvínově událo,“ přidal Šlégr.

Jeho tým se tak mírně posunul tabulkou, po pátečních kláních mu patří jedenáctá pozice. Situace na chvostu tabulky je ale velmi vyrovnaná, klíčový proto bude už nedělní mač s Brnem.

Právě skalp Komety je jednou ze čtyř letošních litvínovských výher. V uplynulém ročníku dokázali chemici modrobílé porazit jen jednou ze čtyř utkání.

Nejproduktivnějším hráčem Litvínova je Jakub Petružálek (4+5), na druhém místě se nachází Richard Jarůšek (4+4). Z beků to nejvíce pálí Janu Ščotkovi (1+4), v brance je jedničkou Jaroslav Janus.

Kometa šlape a drtí extraligu

V uplynulých letech bylo spíše zvykem, že Brno v průběhu základní části ladí formu na play off a stoprocentní výkony předvede právě až ve vyřazovací části. Této šablony se letos mančaft pod vedením Petra Fialy nedrží: Kometa je se třiceti body na prvním místě tabulky.

V pátek se Brňané představili na domácím ledě, jejich soupeřem byly nevyzpytatelné Pardubice. Modrobílí ale neponechali nic náhodě a už po prvních dvaceti minutách vedli tříbrankovým rozdílem. V započaté práci pokračovali i ve zbylém průběhu utkání, na konečných 5:1 snižoval až v samém závěru Radoslav Tybor. Premiérové zásahy si v letošní sezóně připsali Vladimír Svačina a Filip Pyrochta.

Asistent trenéra Kamil Pokorný byl na pozápasové tiskové konferenci pochopitelně spokojený. „Úvod byl z naší strany parádní. Byla tam koncentrace, byly tam kombinace a dali jsme parádní góly. Druhá třetina byla vyrovnaná. V hlavách jsme mysleli jen na útok a hodně nás tak podržel Karel Vejmelka,“ vyzdvihl Pokorný výkon dle statistik nejlepšího gólmana extraligy.

„Dnes nám vyšly také přesilovky. Třetí třetina pak byla rozkouskovaná. Za výhru jsme samozřejmě rádi a děkujeme divákům, kteří byli fantastičtí,“ dodal.

Kometa tak má na první příčce tříbodový polštář před druhou Spartou. Po zápase s Litvínovem narazí Brno na Mladou Boleslav a následně změří síly právě s Pražany.

Bodování modrobílých kraluje kapitán Martin Zaťovič (7+8), v závěsu je jeho parťák z útoku Petr Holík (6+8). Sedm bodů má na kontě obránce Ondřej Němec (2+5), brankoviště střeží výborný Karel Vejmelka.

Sestavy z posledních utkání

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – T. Pavelka, Jánošík (A), Ščotka, Baránek, L. Doudera, Štich – F. Lukeš, V. Hübl (A), Válek – Jarůšek, M. Hanzl, Petružálek – Kašpar (C), Gerhát, Myšák – Trávníček, Helt, Jurčík – Zygmunt

HC Kometa Brno: Vejmelka (Klimeš) – Svozil, O. Němec (A), Gulaši, Pyrochta, Štencel, Bartejs, Malec – Zaťovič (C), P. Holík, Kucsera – Plášek ml., Plekanec (A), L. Horký – Orsava, Hruška, Lev – Svačina, Kusko, Jenyš