Rivalita mezi oběma kluby, vyplývající i ze vzdálenosti (spíše blízkosti) obou měst se datuje minimálně od roku 1959, kdy se Litvínov probojoval do nejvyšší soutěže.

Klub Vervy se nyní může pochlubit titulem 2015 a čtyřmi druhými místy.

Chomutov debutoval v lize o osm let dříve, v roce 1951. Za největší úspěch může považovat druhé místo v sezóně 1955/56 a třetí v ročníku 1954/55.

U obou byl reprezentant Miroslav Kluc (1922 – 2012), reprezentant a osobnost, která oba kluby spojuje, neboť závěr kariéry strávil (a velmi úspěšně) v Litvínově.

Piráti v minulém ročníku po dlouhé době svého hokejového souseda zastínili. Zahráli si čtvrtfinále Tipsport extraligy, zatímco HCVL bojoval v baráži o udržení. Ve vzájemných zápasech získali žlutočerní jen čtyři body z dvanácti možných.

Nejvýznamnější letní pohyb v chomutovském kádru?
Roman Červenka, nejproduktivnější hráč minulé sezóny, odešel do zahraničí (Fribourg-Gottéron, Švýcarsko).

Změn bylo v kádru PCH tradičně hodně.
Přišli Huml, Poletín, Laco, Flemming, Král, Skokan, Kudělka, Koblasa.
Do Slavie zamířili Dušek a Chlouba, do Liberce Jánošík, do Vítkovic Květoň, do Karlových Varů Harant a Šidlík, do Mladé Boleslavi Pospíšil a do Kladna brankář Hanuljak, kterého si pamatujeme z mládeže Litvínova.

S přípravnými zápasy začali Piráti už na konci července, kdy zdolali Omsk (3:1). Výhru si přivezli i z Liberce (2:1). První porážku zaznamenali až v Plzni (1:4). V odvetě však Škodě porážku i s úroky oplatili (5:1).

O jedenáct vstřelených branek se podělilo deset hráčů, dvakrát se trefil litvínovský odchovanec Račuk.

Chomutov čekají před startem Tipsport extraligy ještě zápasy s německým Crimmitschau, švýcarským Martigny, dále ve Varech a domácí odveta s Vervou.

HCVL zatím vyhlíží povedenější střelecký večer, zatím má tým průměr jen jeden vstřelený gól na zápas.
Přijde zlepšení ve čtvrtek?
Zápas pro podezření na otřes mozku nedohrál Jiří Doležal.

Šestý litvínovský přípravný duel začíná na Hlinkově stadiónu 18. srpna v 17:30 hodin, vstupné je jednotné 30 korun a pokladna se otevírá dvě hodiny před zápasem.