Chemici zatím bez bodu, proti Hradci nevyužili šance

V neděli pod Krušnými horami začala další extraligová sezona, Litvínov do ní vstoupil zápasem proti hradeckému Mountfieldu. Černožlutí se měli objevit v akci už ve čtvrtek ve Vítkovicích, na východě republiky ale ohlásili množství nakažených nemocí covid-19.

A stejná situace panuje v kádru Komety, která měla na sever přijet v neděli. Kluby se tak rychle domluvily na náhradním klání. Verva nezačala špatně, na ledě byla vidět především první útočná formace vedená Richardem Jarůškem.

Přesto to byli Východočeši, kdo jako první rozvlnil síť. Rychlý hradecký kontr zakončil táhlou střelou Radovan Pavlík. Na počátku druhé periody srovnal za domácí Patrik Zdráhal, Mountfield ale dalšími dvěma trefami získal pohodlný dvougólový náskok.

Ten se litvínovským podařilo ztenčit v poslední části hry zásluhou Tomáše Pospíšila, definitivní pojistku na vítězství Hradce ale dal Vladimír Růžička.

„První třetina z naší strany nebyla ideální. Povedl se nám ale nástup do druhé třetiny, soupeř však byl stále nebezpečný a hrozil z brejkových situací,“ začal pozápasové hodnocení trenér Vladimír Országh.

„Ve třetí třetině jsme se ještě snažili s výsledkem něco udělat, bohužel se nám to nepovedlo. Soupeř byl mnohem silnější v osobních soubojích, byl lepší v malých věcech, které vyhrávají zápasy,“ doplnil slovenský kouč.

Jedním z pozitiv byl výkon posily Patrika Zdráhala, mladý útočník zaznamenal proti Hradci první extraligovou branku v černožlutém dresu. „Kdybychom vyhráli, tak by to bylo určitě lepší. Myslím, že až na nějaké úseky předvedená hra nebyla špatná. Ale prohráli jsme, takže to nemohu hodnotit pozitivně,“ mrzelo Zdráhala.

Po krátké regeneraci nastoupí černožlutá družina k dalšímu duelu, tentokrát proti neoblíbenému Třinci. Litvínov má s Oceláři velmi nelichotivou bilanci, z posledních čtrnácti utkání zvítězil jen jednou.

Podaří se jí v úterý vylepšit?

Třinec přišel o Zadinu, pořád ale patří mezi favority

Tipovat letošního mistra Tipsport extraligy? Bylo by to těžké, mezi favority by ale zcela jistě byli i Oceláři. Třinec zažívá úspěšné období a společně s Libercem nebo Spartou patří mezi nejkvalitnější týmy soutěže.

Celek z východu republiky přes léto nijak výrazně neposiloval, ostatně to nemá ani zapotřebí. Přesto v organizaci došlo k určitým změnám – opustili ji bývalí tahouni Martin Adamský, Jiří Polanský nebo Lukáš Krajíček.

Na druhé straně stojí posily ze zámoří, klíčovou roli v sestavě Třince měl mít Filip Zadina. Jenže talentovaný forvard do úvodního střetnutí na ledě Karlových Varů nenastoupil a klub následně potvrdil, že bude několik týdnů mimo hru kvůli zranění v horní polovině těla.

Červenobílí na západě Čech ale zvítězili i bez své největší opory. Pod pohodlnou výhru 5:2 se gólem podepsali bratři Kovařčíkové, v obraně po dvou bodech zapsali Tomáš Kundrátek a Milan Doudera.

„V první třetině byla vidět na domácích velká chuť zápas vyhrát. Měli jsme problémy s jejich rychlostí, vytvořili si na nás spoustu šancí. V bráně nás výborně podržel brankář Jakub Štěpánek,“ zmínil na tiskové konferenci trenér Václav Varaďa.

Zkušený kouč viděl jako klíčové zejména proměňování šancí. „Ve třetí dvacetiminutovce se také hrálo vyrovnaně a zápas klidně mohl skončit vítězstvím domácích, nebo dělbou bodů. Za bodově vydařený první souboj v sezoně jsme rádi. Hráli jsme i dobře takticky,“ pochvaloval si.

S Oceláři se tento rok znovu musí počítat, s největší pravděpodobností budou hrát hodně nahoře. Po utkání v Litvínově se Třinec v neděli představí doma proti Olomouci.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Godla (Honzík) – Irving, Ščotka (C), Balinskis, Cibulskis, Kudla, Štich (A), L. Doudera – P. Zdráhal, Mahbod, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl, F. Lukeš – Látal, M. Hanzl (A), Petružálek – Zygmunt, Gerhát, M. Havelka

HC Oceláři Třinec: Štěpánek (Kořenář) – Gernát, M. Doudera, Galvinš, D. Musil, Jaroměřský, Kundrátek, M. Adámek – M. Stránský, P. Vrána (C), Martin Růžička (A) – Chmielewski, M. Kovařčík, O. Kovařčík – Raška, Jašek, Hrňa – Hrehorčák, Roman, Dravecký (A)