Severočeši si situaci zkomplikovali v Olomouci

Výběr trenéra Vladimíra Kýhose přitom už mohl slavit záchranu. Po nedělním vítězství proti Vítkovicím stačilo v úterý porazit Moru a bylo by hotovo. Verva však na ledě Olomouce propadla a o bytí v extralize tak bude bojovat až v posledním kole.

Kohouti měli před vlastními fanoušky od začátku jasně navrch, za brankářem Jaroslavem Janusem dokonce v první třetině dvakrát zvonila tyč. Vedení se přesto ujali chemici díky povedené akci, kterou zakončoval Lukáš Válek. Podobný průběh mělo i prostřední dějství: Mora se snažila útočit a hosté bránili těsný náskok.

O ten je chvíli po polovině utkání připravil Petr Kolouch. Černožlutí za čtyřicet minut hry vyslali na domácí branku jen pět střel, smírný stav pro ně byl poměrně milosrdný. Jenže na startu třetí třetiny se z protiútoku znovu prosadil Kolouch a Hanáci výhru stvrdili gólem Viléma Buriana do prázdné klece.

„Odehráli jsme katastrofální zápas. Soupeř byl po celou dobu jednoznačně lepší. Takhle se o setrvání v extralize nebojuje,“ hlesl po zápase litvínovský asistent trenéra Jindřich Kotrla.

Velmi zklamaný byl i slovenský gólman Janus. „Teď to máme ve svých rukách. Čeká nás poslední zápas sezony, na který se musíme dobře připravit. Hlavně se poučit z těchto chyb a jít dál. Jsme tým, který patří do extraligy, jen to musíme v pátek potvrdit,“ pravil rodák z Prešova.

Vzájemná bilance z tohoto ročníku hovoří pro Litvínov, který ovládl všechny tři dosavadní duely. Ten nejtěžší ale mužstvo čeká až v pátek. Otázkou je, zda nastoupí obránce Michal Moravčík, který se zranil v klání proti Vítkovicím a proti Olomouci na ledě hodně chyběl.

Kanadské bodování týmu vede Richard Jarůšek (22+16), druhý je Viktor Hübl (17+16). Klíčovou roli v defenzivě hraje právě Michal Moravčík, v brance v poslední době dostává přednost Jaroslav Janus.

Kladenské zmrtvýchvstání

Necelé dva týdny zpátky to s Rytíři vypadalo velmi zle. Středočeský tým prohrál jedenáct utkání v řadě, ztratil náskok na chvost tabulky a postupně se propadl na poslední příčku. V následujících třech zápasech ale Kladno pokaždé naplno bodovalo a v pátek bude mít záchranu ve svých rukou.

Naposledy si tým před vlastními fanoušky poradil s Mladou Boleslaví. Domácí otevřeli skóre v páté minutě zásluhou Tomáše Redlicha, ještě v první třetině ale srovnal ex-litvínovský Lukáš Kašpar a stejný hráč zařídil ve druhé třetině obrat. Kladno ovšem nepříjemnou situaci zvládlo: dvěma góly znovu otočil skóre obránce Brady Austin a Středočeši zvítězili 3:2.

„Začátek jsme měli lepší, potom když Boleslav srovnala, tak byla zase lepší ona. Ve druhé třetině jsme měli trochu štěstí a bylo pro nás strašně důležité srovnání na 2:2. Do třetí třetiny jsme pak šli s tím, že to chceme urvat. Měli jsme víc ze hry a zaslouženě jsme vyhráli,“ zhodnotil utkání trenér David Čermák.

Všem v mužstvu včetně Ladislava Zikmunda tak spadl velký kámen ze srdce. „Já si myslím, že z toho nejhoršího jsme se dostali tím, že už to nebylo v našich rukách. Nějakým zázrakem se nám to povedlo vrátit do stavu, že když vyhrajeme, tak se udržíme,“ ulevilo se čtyřiadvacetiletému útočníkovi.

Nejproduktivnějším hráčem Rytířů je obránce Brady Austin (17+24), za ním je Ladislav Zikmund (15+15). Nejvíc zápasů odchytal Denis Godla, posledně brankoviště střežil Adam Brízgala.

Sestavy z posledního utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – L. Doudera, Kudla, Březák, Ščotka (A), Štich, J. Říha – Jarůšek, Mahbod, Hedberg – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Válek, Gerhát, Jánský – Trávníček (A), Jurčík, Helt – Stříbrný

Rytíři Kladno: Brízgala (Stahl) – Nash, Austin, Lakos, Kehar, Zelingr, Barinka (A), Zajíc – Jágr, Machač, Zikmund – Melka, Vampola, J. Strnad (C) – O´Donnell, Stach, Redlich – Š. Bláha, T. Kaut (A), Hajný