Černožluté procitnutí

Výkony litvínovských hokejistů se v poslední době mírně zvedly, mužstvo bodovalo třikrát za sebou poprvé od října. Na výhru proti Kladnu sice svěřenci trenéra Kýhose nedokázali navázat v Brně, kde ztratili nadějně rozehraný zápas a padli po prodloužení. Chuť si spravili až v úterý před vlastními fanoušky.

Na sever Čech zamířila silná Plzeň, zpátky na západ se však tentokrát vracela s prázdnou. Chemici v první třetině poctivě bránili a v jejím závěru se ujali vedení zásluhou Františka Gerháta. Na startu prostřední periody se trefil matador Viktor Hübl, Škodu do utkání ale nevrátilo ani rychlé snížení Milana Gulaše.

Další zásah totiž přidal kanadský obránce Akim Aliu a povedenou dvacetiminutovku uzavřel čtvrtým gólem matador Hübl. Ve třetí třetině pak na konečných 5:1 upravil skóre Jan Ščotka. První dvoubodový večer prožil v extralize polský útočník Pawel Zygmunt.

„Dneska jsme převedli výborný disciplinovaný výkon. Výborně jsme odehráli střední a obranné pásmo, soupeře jsme do ničeho nepustili. Vyvarovali jsme se zbytečných faulů a nepustili jsme je do přesilovek, o nichž jsme věděli, že jsou extrémně nebezpečné. Tím jsme zápas vyhráli a získali tři body,“ konstatoval po zápase spokojeně asistent trenéra Jindřich Kotrla.

Výjimečný duel zažil veterán Hübl, když překonal extraligový rekord v počtu odehraných utkání v základní části. „Vůbec jsem to nevěděl, tyhle čísla zatím nesleduju. Možná až po kariéře si k tomu sednu a budu spokojený, ale zatím to nějak neřeším,“ usmíval se litvínovský srdcař po utkání.

Na souboj s Plzní bude určitě vzpomínat i obránce Aliu, jenž zaznamenal první branku v černožlutém dresu. „Snažím se dělat všechno pro to, abych pomohl týmu vyhrát. Jsem rád, že jsme hráli dobře celých šedesát minut. V Brně jsme dobře odehráli jen první třetinu, a pak jsme trochu odešli, dneska to bylo daleko lepší,“ řekl kanadský bek.

Verva i přes důležitou výhru zůstala na třinácté příčce tabulky, neboť Vítkovice i Pardubice rovněž zvítězily. Klíčový pro další vývoj sezony tak bude páteční duel ve městě perníku.

Severočeský klub zároveň zareagoval na zranění útočníků Samsona Mahboda a Edwina Hedberga. Ze slovenské nejvyšší soutěže přivedl kanadského útočníka Chrise Langkowa. Ten by měl pomoct zejména s týmovou produktivitou, ve čtvrtek už s týmem trénoval.

Nejproduktivnějším hráčem týmu je Jakub Petružálek (8+24), nejlepším střelcem je Richard Jarůšek (17+11). Mezi obránci se daří Tomáši Pavelkovi (5+14), v posledních čtyřech utkáních začínal v brance David Honzík.

Zvládne Dynamo těžkou situaci druhý rok po sobě?

Stejně jako Litvínov v kritickou chvíli zabraly i Pardubice. Východočeši už za sebou v lednu mají deset zápasů s bilancí tří výher a sedmi porážek. Do tabulky pak zapsali deset bodů. Naposledy se mužstvo představilo na ledě Karlových Varů.

Na západě Čech lépe začali domácí, kteří otevřeli skóre už po 28 vteřinách hry, kdy se prosadil Vojtěch Polák. Na jeho trefu zareagoval necelých devět minut nato Jan Mandát a obrat dokonal ve druhé třetina Jan Kolář.

Dlouhou dobu se zdálo, že Pardubice těsný náskok udrží. Až dvě vteřiny před poslední sirénou dotlačili hráči z lázeňského města kotouč do sítě, autorem vyrovnávací branky se stal reprezentační útočník Jakub Flek. Napínavá bitva tak dospěla do nájezdů, v nichž měli víc štěstí hosté.

„Ztratili jsme bod. Nezačali jsem dobře, první střídání hned gól. Pak se hra srovnala, dostali jsme se do šancí, naopak domácí jsme úplně do vyložených šancí nepustili kromě přesilovek. Dostali jsme se do vedení, který jsme drželi až do úplného závěru, kde jsme bohužel stejně, jako v některých předešlých utkáních to vedení ztratili,“ pravil pardubický asistent trenéra Michal Mikeska.

„Pořád nás trápí to, že neumíme udržet těsné vedení. V závěru děláme nestandardní věci a nemáme správná řešení těch situací, která by nás k těm třem bodům dovedla. Nicméně výkon byl velmi dobrý. Všechno jsme ustáli, dobře jsme se připravili na soupeře. Dva body určitě z Varů fajn, ale my jsme bod ztratili,“ doplnil Mikeska.

Dynamo je stále v nezáviděníhodné situaci: na posledním místě tabulky má o bod méně než třináctý Litvínov, Pardubice přitom odehrály o dva zápasy víc. V neděli tým čeká derby proti Hradci Králové, poté narazí na Vítkovice.

Kanadské bodování Pardubic vede Radoslav Tybor (15+10), druhé místo patří Janu Mandátovi (14+11). Produktivitě zadních řad vládne Jan Kolář (4+13), nejvíce prostoru v brance dostává Ondřej Kacetl.

Sestavy z posledního utkání:

HC VERVA Litvínov: Honzík (Janus) – J. Říha, Moravčík, Ščotka (A), Aliu, Kudla, T. Pavelka, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Žolobov, M. Hanzl (A), Jarůšek – Stříbrný, Gerhát, Válek – Zygmunt, Jurčík, Trávníček

HC Dynamo Pardubice: Kantor (Kacetl) – Mikuš, J. Zdráhal, S. Zacharčuk, J. Kolář (C), Ivan, Holland, T. Voráček – Mandát (A), R. Kousal, Vondrka – Svačina, Harju, Machala – Kusý, Poulíček, D. Kindl – Blümel, Rolinek (A), Paulovič