Vzájemná utkání jsou vyrovnaná. První střetnutí v letošním ročníku vyhrály Vítkovice, protože díky zásahům Lakatoše a Gregorce slavily výsledek 2:0. Litvínov jim na porážku odpověděl, na začátku prosince si chemici připsali vítězství 6:2, a to i přestože první zásah patřil Rideře.

Absence bodů

Od příchodu Vladimíra Kýhose si fanoušci slibovali zlepšení výkonů. To se sice dostavilo, ale tým stále trápí problémy s výpadky. Naposled to bylo zřejmé v utkání se Zlínem, kdy Litvínov hosty přestřílel a byl lepším týmem. Ve druhé třetině ale odešel a čtyřikrát inkasoval. Dalším bolestivým místem Vervy je produktivita. Černožlutí mají pravidelně více střeleckých pokusů než soupeř, nicméně tato snaha není mnohdy korunována gólem. Ve zmiňovaném zápase se Zlínem měli 37 pokusů, ale jen 2 propadly za Kašíkova záda.

Další útrapou jsou početní převahy. Verva v nedělním utkání sice vstřelila branku ve hře 5 na 4, ale ještě před tím promarnila tři vyloučení. Druhou stránkou věci jsou i oslabení, ve kterých svěřenci Vladimíra Kýhose třikrát inkasovali a to rozhodlo zápas.

Zápas se Zlínem sliboval lítý boj o důležité body do tabulky. Po první třetině hýřili fanoušci euforií, protože Verva byla lepším týmem. Ve druhé dvacetiminutovce přišel razantní budíček, hosté slavili čtyřikrát a utkání bylo prakticky rozhodnuto. Debakl zmírnil ve 47. minutě Jarůšek, ale Zlín odpověděl za pomoci Okála. V samotném závěru oba týmy zaznamenaly přesilovkovou branku, na jedné straně pálil Mahbod, za Moravany prostřelil Januse Nosek.

„Zápas rozhodly naše individuální chyby ve druhé třetině. Bohužel jsme dostali lekci v produktivitě,“ řekl stručně Jindřich Kotrla. „Sice jsme soupeře přestříleli, ale když jejich brankář vidí, tak vše pochytá,“ komentoval dále. V utkání odehrál pouhé čtyři minuty nejlepší obránce Tomáš Pavelka. „Chtěli jsme hrát na sedm obránců, proto se Pavelka nedostal do hry. Poté jsme museli uznat naše pochybení, protože dokud tu bude, musíme ho využívat na sto procent,“ reagoval Kotrla na otázku ohledně litvínovského beka.

„Škoda první třetiny, že jsme se nedostali do vedení. Myslím si, že nebyla vůbec špatná a měli jsme víc ze hry než Zlín,“ vysoukal ze sebe František Gerhát. „Měníme sestavu, zkoušíme úplně všechno,“ pokračoval útočník. „Další zápas musíme jednoznačně vyhrát. Z toho se pak konečně nějak odrazit,“ uzavřel pozápasový rozhovor litvínovský forvard.

Tabulce pravdy vévodí Jakub Petružálek, který má na svém kontě sedm plusových bodů. O dva méně má urostlý útočník Richard Jarůšek. V obraně se nejvíce daří Patricku Kudlovi, u jehož jména svítí cifra +4. Na druhém konci stojí Lukáš Kašpar s Karlem Kubátem, oba mají shodně patnáct mínusových bodů.

Vítkovická krize

Ani Slezané neprožívají dobré období, Ridera čeká na výhru už tři zápasy, což je pro tým, který chce bojovat o play off, málo. Vítkovice mají za sebou těžký los, postupně narazily na Plzeň, Spartu a Mladou Boleslav. Ostravané jsou přímými soupeři v boji o záchranu, a proto je zápas s Litvínovem vnímán jako důležitý.

Přitom z posledního utkání s bruslaři mohli ostravští dovézt body. Skóre otevřel tvrdou ranou Peter Trška. Na tento zásah měli domácí rychlou a účinnou odpověď, v deváté minutě slavil branku Zohorna, na kterého navázal v přesilové hře Hrbas. Vítkovice se vzepjaly k mocnému návratu, musely sice přetrpět inkasovaný gól, ale poté se dvakrát prosadily.

Herní výpadek přišel až v samém závěru. Za Mladou Boleslav pálil Bičevskis, Lunter a Kousal. Slezský tým nenašel odpověď a musel se smířit s porážkou 3:6. I z hlediska statistik byli lepší domácí, například ve střelách na branku, kde svítila cifra 46:19.

„Do utkání jsme vstoupili celkem slušně, pak po našich chybách jsme se dostali samozřejmě zbytečně dolů,“ hodnotil zápas Rostislav Klesla. „V půlce zápasu jsme dostali nabídku přesilovky a do zápasu jsme se vrátili. Bylo to po dvou třetinách přijatelných 3:3, ale náš vstup do třetí třetiny byl strašně špatný,“ řekl popravdě. „Byly tam zbytečné chyby, zbytečně jsme nabídli domácím šance,“ uzavřel Klesla.

Statistiky plus/mínus staví do popředí Radka Veselého, Tomáše Černého a Jana Výtiska. Všichni tři mají shodně jeden plusový bod. Na opačném pólu stojí Petr Šidlík, jenž má na kontě dvacet mínusových bodů.

Sestavy z minulých utkání

HC VERVA Litvínov: Janus (Honzík) – L. Doudera, Jánošík (A), Kudla, Kubát, J. Říha, Ščotka, T. Pavelka – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Kašpar, Gerhát, Válek – Helt, Zygmunt, Trávníček

HC Vítkovice Ridera: M. Svoboda – Výtisk, Trška, Štencel, L. Kovář, Kvasnička, R. Černý, D. Krenželok – Bukarts, Roman, Lakatoš – Schleiss, Š. Stránský, Indrák – Dej, R. Veselý, Mallet – Razgals, Werbik, T. Kubalík