Rozhovory 02.05.2020

Fanoušci si play off zaslouží, říká Mahbod. Proč v Litvínově zůstal?

V litvínovském dresu bude v příští sezoně pokračovat i Samson Mahbod. Kanadský útočník dorazil do Litvínova v listopadu, fanoušky si získal svojí bojovností a společně s Tomášem Pospíšilem se zařadil mezi nejdůležitější posily chemiků.
Rozhodl jste se v klubu pokračovat v příštích dvou sezonách. Co bylo hlavním důvodem?
Šlégr. Byl jedním z hlavních důvodů, jak se ke mně choval a postaral se o mě. Bylo to neuvěřitelné. Pro kluky ze zahraničí toho udělal hodně a taky mi slíbil, že další rok bude jiný a dojde k hodně změnám. Řekl mi, že se dostaneme do play off, protože mým cílem je hrát o titul. Jsem opravdu šťastný, i za to, jak se k nám cizincům choval, protože je to hokejová legenda. Nebylo o čem přemýšlet. Navíc hrál v Severní Americe a zná tamní zvyky, které jsou trochu jiné.  Pokaždé, když byl nějaký problém, tak ho vyřešil. Teď jsem se akorát dozvěděl, že končí. Mrzí mě to. 

Měl jste z extraligy i jiné nabídky?
Můj agent mi řekl, že některé týmy mají zájem, nejen z Česka, ale i ze zahraničí. Po posledním zápase proti Kladnu to bylo šílené, tehdy jsem si uvědomil, že Litvínov je hokejové město. Pak už jsem nechtěl řešit jiné kluby a řekl jsem mému agentovi, že chci zůstat tady. Došli jsme k dohodě, takže jsem opravdu šťastný. 

Do Litvínova jste přišel v listopadu a po zbytek sezony jste s týmem hrál o záchranu. Jaké to pro vás bylo?
Myslím, že nejtěžší bylo, když jsem se zranil. Tehdy jsem týmu nemohl pomoct a zápasy byly čím dál tím víc důležitější. Chtěl jsem být na ledě, pomáhat klukům… Nemyslel jsem, že to bude trvat až do posledního zápasu, ale i když se tak stalo, tak jsem si byl jistý, že budeme v pohodě. Chtěl jsem všem ukázat, jaký jsem hráč, protože sezonu předtím jsem měl opravdu špatnou. 

Nebyl jste před utkáním s Kladnem nervózní?
Ne, spíš jsem se těšil. Je to jeden z důvodů, proč hraju hokej, mám rád velké zápasy. Byla to zábava. V tuto chvíli musíte hrát co nejlépe, takové zápasy mám opravdu rád. 

V týmu jste se sešel i s některými krajany. Pomohlo vám to v začátcích?
Určitě. Je velmi důležité mít dobrou skupinu cizinců. Když je v týmu třeba pět Kanaďanů, kteří se mezi sebou nemusí, tak to může být hodně dlouhá sezona. Čeští hráči byli velmi přátelští, od začátku mi to hodně ulehčili. S krajany to bylo ještě lehčí a víc zábavné. Měli jsme dobrou partu. 

Fanoušky jste zaujal svojí rychlostí a bojovností. Jak byste popsal svou hru?
Udělám cokoliv, abych vyhrál. Myslím, že takový jsem hráč, ať jde o blokování střel, střílení gólů nebo cokoliv jiného. Nezáleží mi na tom, kdo dá rozhodující branku. Hokej je týmový sport. Když se podíváte na všechny týmy, které vyhrály Stanley Cup, tak to není o jednom hráči, ale o celém týmu. Snažím se pracovat na každém aspektu mojí hry, abych se ještě zlepšoval. 

Jedním z vrcholů sezony byl Open Air zápas v Drážďanech. Jak na něj vzpomínáte?
To bylo úžasné. Bylo to něco, co si člověk bude pamatovat do konce života. Celý zápas jsem si říkal, jak je to skvělé. Jsem šťastný, že jsem toho mohl být součástí. 

Litvínov je známý svými fanoušky, kteří dokážou vytvořit opravdu parádní atmosféru. Jak jste to vnímal?
Myslím, že jsou určitě jedni z nejlepších, kde jsem hrál. Jsou tak vášniví, což je skvělé. Hlavně i mimo led se k vám chovají hezky. Když jsem šel do restaurace nebo někam, tak byli všichni moc milí. To je další důvod, proč jsem se rozhodl zůstat. Mám město rád. 

Cílem do dalšího ročníku bude určitě postup do play off. Jak vidíte vaše šance?
Řekl jsem to Jirkovi Šlégrovi: pokud tady zůstanu, tak se dostaneme do play off. Dávám vám svoje slovo. Fanoušci si play off zaslouží, proto musí dojít k hodně změnám, aby se z nás stal play off tým a změnila se mentalita mužstva. O novém trenérovi jsem slyšel hodně dobrých věcí. Neznám ho, ale slyšel jsem o něm jenom dobré zprávy, to samé o sportovním manažerovi. Hokejový svět je malý a všichni o nich mluvili velmi dobře, takže jsem si jistý, že bychom měli být dobrým týmem. 

Jak se vám líbí v Česku obecně? Měl jste čas na cestování?
Česko se mi líbí, mám rád jídlo i zdejší kulturu. Praha je moje oblíbené město, kdykoliv máme volný den, tak jsem tam. Když za mnou přijedou kamarádi, tak se jim tady taky hodně líbí. Praha je nejspíš jedno z nejhezčích měst na světě. 

Momentálně se připravujete individuálně v Kanadě. Kdy se chystáte zpátky?
Zřejmě někdy v srpnu, uvidíme, jak dlouho bude trvat karanténa. Zdraví je na prvním místě, hokej až na druhém. Musíme se ujistit, že všechno bude v pořádku, pak se v srpnu vrátím. 

Poslední otázka. Patrick Kudla ve videu řekl, že neustále používáte slovo „slečno“. Znáte jeho pravý význam?
Znamená to krásný, ne? Nevím, myslel jsem, že to znamená krásný. Kluci vždycky říkají „čau slečno“. V šatně jsem to říkal každému místo „dobré ráno“. (směje se)
Zápasy - Junioři 26.03.2022

Generálka na boj o záchranu vyšla juniorům na výbornou

V posledním kole nadstavby o umístění mezi 13.-19. místem přivítali chemici na domácím ledě pražskou Slavii. Domácí drželi po první části hry jednobrankový náskok. Druhou třetinu však dvěma brankami vyhráli hosté a tentokrát to byli litvínovští hokejisté, kteří museli dotahovat. Nepříznivý vývoj se jim však podařilo ve třetí třetině obrátit a...
Více >
Zápasy - Junioři 24.03.2022

O výhře rozhodla první třetina. Junioři podlehli Motoru 1:3

Litvínovská juniorka naposledy v této sezoně zamíří na led Českých Budějovic. Díky velkým bodovým rozdílům je jasné, že Severočeši změří v baráži síly s Přerovem. Zápas 13. kola odhalil svého vítěze už během úvodní dvacetiminutovky, hosté totiž dvakrát inkasovali. Motor přidal gól v prostřední třetině, Litvínov skóroval jen jednou díky Balážovi.
Více >
Zápasy - Junioři 10.03.2022

Zase ti Hanáci. Junioři prohráli s Olomoucí 0:4

Podruhé v tomto týdnu vyrazila do dalších bojů litvínovská juniorka. Mladíci přivítali na svém ledě Olomouc. Hosté rozhodli během půl hodiny, protože slavili celkem čtyřikrát. Chemici nedokázali skórovat ani jednou.
Více >