Zápasy 10. 10. 2017, Redakce

Čekání na gól ukončil Gerhát, další už nepřišly

V dohrávce 4. kola musel Litvínov znovu dotahovat, snížil, v závěru Spartu tlačil, ale nakonec prohrál a sérii porážek tak nezastavil.

4. kolo, 10.10.2017, O2 arena, Praha
logo HC Sparta Praha
HC Sparta Praha HC VERVA Litvínov
3 1

2:0, 1:0, 0:1

Honzík – Pavelka, Dvořák, Zámorský, Nedomlel, Kalina, Mikuš – Saponari, Pech, Smejkal – Klimek, Hlinka (C), Forman – Říčka, Vrána, Uher – Kumstát, Reichenberg, Kudrna. Připraveni Aittokallio a Rousek. Trenéři Kalous a J. Nedvěd

Petrásek – Dietz, Sørvik – Doudera, Gula – Sklenička, Pilař – Baránek – Lukeš, Hanzl, Nejezchleb – Černý, Gerhát, Matoušek – Trávníček (C), Válek, Jurčík – Doležal, Jícha, Hořava. Připraven Kantor. Trenéři Rulík, Stránský, Šlégr

Vervě v Praze chyběli pro zranění stále Hübl, Kubát a Havlíček, marodku bohužel v den utkání rozšířil i Jánský, zatímco Nejezchleb s potížemi nakonec nastoupil. Podruhé si letos zahrál Jícha.

Sparta nasadila do klece Honzíka, v obraně vyjel proti Litvínovu poprvé Pavelka a chyběl jí nejlepší střelec Černoch (4 góly).

"Cheza to chce góla!" přáli si fanoušci Vervy brzy po zahájení zápasu. První šanci měli domácí po minutě hry, dobrý pohyb hráčů Vervy i velké nasazení ale vedlo i k tlaku hostí, škoda, že se ani jedna střela od modré neujala.

Skleničkovi ve 4. minutě vyjela hůl nahoru a zasáhla protihráče. V závěru přesilovky spálil obrovitou šanci Forman, puk před odkrytou klecí dobře nezasáhl. Sparta byla o něco aktivnější, další možnost měl Uher. Výkon hostů ale působil sympaticky, v polovině třetiny je však rozesmutněl Říčka, 1:0.

Forman minutu na to hledal Klimka, tohle už pro žluté dopadlo dobře. A mohlo být ještě líp, Nejezchleb nabil před branku Černému, jeho rána ale skončila mimo tyče... Hrálo se rychle a s minimem přerušení, těsný stav do přestávky nevydržel: vyloučení Guly a puk vypadlý z Petráskovy rukavice doklepl půldruhé vteřiny před pauzou Pech, 2:0. Trochu kruté, nicméně platné...

Odvrácenou tvář ukázala Štěstěna Litvínovu brzy po znovuzahájení hry ve druhé třetině. Lukeš trefil tyč! Ani následný krátký tlak Vervy k brance nevedl. Hanzl ještě zakončoval bekhendem a pak už se znovu dočkali domácí. Předcházelo tomu Válkovo vyloučení, přesilovku využil ranou z voleje znovu Pech, 3:0.

V polovině zápasu si Sparta vzala po zakázaném uvolnění oddechový čas. Čtvrtým vyloučeným hráčem HCVL byl ve 34. minutě Gula, teprve pak poslali sudí ven i borce Sparty, Říčku. Litvínovu se v přesilovce dlouho nedařilo, až v jejím závěru zmáčkla soupeře, ale bez užitku.

Po změně stran měl ve 44. minutě velkou šanci z dorážky Lukeš, ale přišlo to až o chvíli později: Gerhát vybruslil před branku a bekhendem zakončil, 1:3. Gól po 128 minutách, konečně!

Dvě minuty na to musel ven Uher, nebezpečná byla rána Guly od modré a Litvínov pokračoval ve snaze po zdramatizování zápasu. Trvale Spartu tlačil, ale až do konce už bohužel bez efektu. V 57. minutě krásnou kombinaci předvedli Hanzl, Nejezchleb a z voleje zakončující Lukeš, rána skončila v Honzíkově lapačce... 85 vteřin před koncem si trenéři Vervy vzali oddechový čas, odvolali gólmana a snažili se vystupňovat závěrečnou zteč. Sparta se ubránila.

Přidat k poslední třetině jí podobně odehranou první či druhou, mohl Litvínov v Praze bodovat. I takhle Spartu jasně přestřílel, po dvou gólech v oslabení však odjíždí poražen.

HC Sparta Praha

Jaroslav Nedvěd: "Začali jsme výborně, podobně jako minule ve Zlíně, akorát s tím rozdílem, že teď se nám podařilo vstřelit dva góly a pak jsme přidali i třetí. Mužstvo se tím uklidnilo, možná ale až moc. Litvínov začal hrát trochu vabank, zlepšil pohyb a celou třetí třetinu jsme byli pod tlakem. Možná i proto, že jsme předtím pár zápasů takhle ztratili, jsme se teď o ty body trochu báli. Přenechali jsme iniciativu soupeři, ale z hlediska taktického výkonu to bylo zvládnuté dobře. Řekli jsme si, že obranu zatáhneme, abychom soupeři neumožnili větší množství šancí. Hlavně za třetí třetinu musím vyzdvihnout výkon gólmana Davida Honzíka."

Darek Stránský: "Hokej se hraje od začátku a ten nám nevyšel. Nevím, jestli je to už tím, že na hráčích leží deka a chybí jim sebevědomí, protože s ním roste pohyb a nápady. A jedno s druhým dělá hokej hokejem. Bohužel náš výkon byl zkraje ustrašený a dostali jsme dva góly. Na začátku druhé třetiny pak třetí. Od té chvíle jakoby mávnutím kouzelného proutku asi z hráčů spadl stres a v relativně ztraceném zápase se začali hýbat. Bylo to agresivní a přesně takové, jak by to mělo vypadat od začátku. Přišlo to ale pozdě, proto odjíždíme bez bodu."