Zápasy 06. 12. 2019, Ondřej Mach

Chemici duel v Olomouci nezvládli, Moře podlehli 1:3

O l o m o u c - Litvínov na famózní úterní obrat nenavázal, v důležitém souboji nestačil na Olomouc v poměru 1:3. Kohouti byli od začátku aktivnější a v prvních dvou třetinách si vybudovali náskok díky brankám Lukáše Klimka a Petra Koloucha. Černožlutým se podařilo snížit až dvě a půl minuty před koncem, kdy se prosadil Samson Mahbod. Výhru Hanáků ale zásahem do prázdné klece pečetil svým druhým gólem Kolouch.

3468

Branky a nahrávky HC Olomouc: 11. Klimek (Dujsík), 40. Kolouch (Olesz, Jaroměřský), 59. Kolouch (Irgl, Olesz)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 58. Mahbod (M. Hanzl, F. Lukeš)

2:0, 2:1, 3:1

Šír, Kubičík – Gebauer, Lederer

Lukáš (Konrád) – Ondrušek (A), Jaroměřský, Švrček, Valenta, Vyrůbalík (C), Dujsík, Škůrek – Olesz, Kolouch, Irgl – Klimek, Nahodil, P. Musil – Burian, J. Knotek (A), V. Tomeček – J. Káňa, Strapáč, Skladaný

Janus (Petrásek) – L. Doudera, Jánošík (A), T. Pavelka, Kudla, Kubát, J. Říha, Baránek – F. Lukeš, V. Hübl (C), Petružálek – Jarůšek, M. Hanzl (A), Mahbod – Kašpar, J. Mikúš, Myšák – Trávníček, Helt, Válek

Utkání začalo v opatrném tempu, po počátečním oťukávání prověřil hostujícího Januse Burian. Nastavený trend pokračoval, na obou týmech bylo vidět, že ve hře je opravdu hodně. První vážnější šanci si připsal Klimek, který ale v dobrém postavení netrefil branku. Z dorážky se neprosadil ani Musil, pro litvínovskou obranu to však bylo první varování.

Verva se v první třetině měla co ohánět

Hanákům úvodní útočné pokusy pomohly a znovu chemikům zatopili. Další zákrok si slovenský brankář v brance Litvínova připsal proti střele Koloucha. Severočeši se nemohli dostat ke svojí hře a výrazně střelecky zaostávali, což ocenili i fanoušci Mory. Olomouc rozhodně nepotvrzovala nálepku defenzivně laděného týmu, nebezpečnou tečí se krátce před polovinou první třetiny prezentoval Strapáč.

Hostím se nedala upřít obětavá hra směrem dozadu, jejich výkon ale prozatím neodpovídal důležitosti tohoto souboje. A Mora aktivní nástup zužitkovala. Dujsíkovo nahození od pravého mantinelu nechytatelně tečoval Lukáš Klimek a otevřel brankový účet dnešního střetnutí. Druhou branku měl na holi Skladaný, kterého brilantně vychytal Janus.

Herní obraz se pořád neměnil, ojedinělou střelu černožlutých měl na svědomí Hübl, Lukáš ale jeho pokus zkrotil. Obrovskou šanci spálili v přečíslení Irgl s Kolouchem, druhého jmenovaného zastavila branková konstrukce hostující klece. Domácí si po faulu Kubáta zahráli první přesilovou hru, ve které byli poměrně nebezpeční, všechny střelecké pokusy ale lapil Janus.

Druhý zásah přidal Kolouch

Vstup do druhé periody byl z litvínovské strany mnohem lepší, už po dvaceti vteřinách rozezvučel Jarůšek tyč. Na tuto akci navázal svojí střelou Kudla, blízko vyrovnání byl i Lukeš, kterému ale kotouč v rozhodující chvíli utekl. Po odmlce se na zteč vydali domácí, v úniku nedokázal optimálně zakončit Knotek. Pěknou individuální akcí zamotal olomouckým obráncům hlavu Myšák, jeho ráně ale chyběla razance.

Rychlý průnik z pravé strany předvedl Irgl, zkušený forvard si však vylámal zuby na brankáři chemiků. Herní projev Vervy se oproti první dvacetiminutovce o něco zlepšil, vyrovnávací branka ovšem byla pořád v nedohlednu. Dobrý forčekink vedl k chybám v rozehrávce Mory, několikrát se tak pískalo zakázané uvolnění.

Prolomit hostující čekání na gól se pokusil Myšák, když v dobré pozici hledal Kudlu, akci dobrým zákrokem zastavil jeden z domácích beků. Severočeši zavřeli Olomouc v její třetině, mírnému tlaku ale chyběla častější střelba. Z podobné pozice jako před několika minutami vypálil Irgl, i v tomto případě ale z minisouboje vyšel lépe Janus.

Pečlivá obrana Mory nedovolovala hostím příliš, Litvínov stále nemohl najít recept na defenzivní val kohoutů. Cestu za vyrovnáním chemikům navíc zbytečným podražením zkomplikoval Lukeš a jeho spoluhráče čekaly perné dvě minuty. Drtivý tlak Olomouci v přesilové hře nakonec přinesl druhou branku utkání. Olesz totiž nabil na levý kruh Petru Kolouchovi, a ten trefil horní růžek hostující klece.

Marné litvínovské obléhání

Ten samý útočník prověřil Janusovu pozornost i v úvodu poslední části hry střelou z ostrého úhlu. Na druhé straně zaměstnala Lukáše druhá útočná formace Litvínova, maskovaný muž Mory zlikvidoval bekhendovou ránu Hanzla. Domácí působili trochu pasivním dojmem a z toho pramenily útočné akce černožlutých. Jednu takovou zakončoval Mikúš, z mezikruží ale přestřelil.

Následovala hluchá pasáž hry, v níž se ani jeden celek nedostal k většímu ohrožení soupeřovy branky. Verva by se měla nadechovat k závěrečnému tlaku, precizní hra Mory v obranném pásmu ale byla velkou překážkou. Olomouc dobře vědoma si svého náskoku, se pochopitelně soustředila na obranu, která je označována za jednu z jejích předností.

Další zakončení na hostující straně zaznamenal Hübl. Jeho střela ještě brankáři Hanáků vypadla, nikdo v černých dresech ale kotouč nedokázal dopravit do branky. Ještě větší šanci měl Petružálek, jenž se před Lukášem zjevil tváří v tvář, ale ani nadvakrát ho neprostřelil. Chemici se devět minut před koncem dočkali přesilové hry, dvě minuty za držení si musel odpykat Skladaný.

Litvínovské trápení v produktivitě však nebralo konce a potvrdilo to Jarůšek, který z velmi dobré pozice netrefil branku. Šest minut před poslední sirénou mohl rozhodnout Nahodil, branku ale těsně minul. Hosté v závěru dostali k dispozici přesilovou hru a trenéru Kýhosovi risk s odvoláním brankáře vyšel. Po Lukešově střele si kotouč našel Samson Mahbod a dorazil ho do odkryté klece. Definitivní razítko na výhru Mory ale v předposlední minutě dal trefou do prázdné branky Petr Kolouch.

HC Olomouc

Jan Tomajko

Do utkání jsme vstoupili výborně. Vytvořili jsme si šance, ale proměnili jsme jen jednu. Druhá třetina byla vyrovnaná a povedlo se nám vstřelit druhý gól, což bylo rozhodující. Šlo vidět, že se hraje o hodně, nervozita na obou stranách byla velká. Výborný výkon předvedl brankář Honza Lukáš, za tři body jsme rádi.

Jindřich Kotrla

V první třetině nás soupeř přebruslil, dostal nás pod tlak a dal branku. Pak jsme rozhýbali nohy a hru jsme vyrovnali. Ve třetí části se nám povedlo vytvořit si tlak, jenže jsme neproměnili šance. Na jeden gól bohužel nelze vyhrát.