Zápasy 15. 03. 2019, Šimon Kadeřávek

Dva zápasy, dvě výhry! Verva porazila chomutovské Piráty 4:2

Podkrušnohorské derby, i tak by se dalo nezvat střetnutí dvou celků v rámci 2. kola play out. Domácí Chomutov nestačil v prvním zápase na karlovarskou Energii a výrazně se přiblížil baráži. Verva, která má záchranu jistou, v úvodním duelu zvítězila, za jejím úspěchem stáli především mladíci, kterým dal trenér Šlégr šanci. O utkání se rozhodovalo v první třetině, kdy Verva dvakrát udeřila. Piráti dokázali jen mírnit porážku, nicméně na vysněnou výhru dnes nedosáhli. Za Litvínov se opět trefil benjamínek Myšák, svou první trefou se také skvěle uvedl David Drašar

3833

Branky a nahrávky Piráti Chomutov: 30. Vantuch (L. Kovář), 53. Koblasa (V. Růžička, J. Stránský)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 6. V. Hübl (Svoboda), 15. Drašar, 21. Myšák (Kašpar), 31. M. Hanzl (Kašpar, Ščotka)

0:3, 1:3, 1:4, 2:4

Svoboda, Bejček – Lučan, Kis

Peters (Stezka) – Flemming, Jank, Knot, L. Kovář, Blaha, Dietz, Štich – Klhůfek, V. Růžička (A), Tomica (C) – J. Stránský, Raška I, Sklenář – Duda, Vantuch, Koblasa – J. Havel, Huml (A), Marjamäki.

Janus (Petrásek) – L. Doudera, Ščotka, Graborenko, Strejček, Trončinský, Březák – Svoboda, V. Hübl (A), Válek – Kašpar (C), Myšák, Helt – Jánský, M. Hanzl, Jícha – Drašar, M. Havelka, Jurčík.

Úvodní vhazování vyhrál Růžička, který se se svými spoluhráči vydal k brance. První šanci měl na hokejce Sklenář, jenž se z bezprostřední blízkosti snažil prostřelit Januse. Po neúspěchu v litvínovském brankoviště se přesunula hra před Peterse. První černožlutou příležitost si připsal Trončinský, ale kanadský brankář byl ve svém prvním zákroku jistý. Utkání nabíralo velmi příjemný spád, což doložily šance na obou stranách. Velmi blízko vstřelení branky byl kapitán Tomica, ale jeho pokus se mezi tři tyče nevešel.

Jako první rozvlnil síť Hübl

Když domácí zaváhali, tak se přestěhovala do svého útočného pásma Verva. Nejdříve prověřil chomutovského brankáře Doudera, ale Peters umným zákrokem udržel čisté konto. Takové štěstí už neměl o několik vteřin později, protože se do akce vhrnul Svoboda, který našel rozjetého Viktora Hübla. Litvínovská legenda svojí brankou otevřela skóre zápasu. Litvínovští pokračovali v tlaku, což doložil Hanzl, který chtěl Peterse překvapit zpoza branky.

Piráti však nechtěli zůstat pozadu a s vidinou obratu začali útočit. Stránský nahrál na Dietze, a ten vypálil tvrdou střelou těsně nad Janusovu bránu. Následně na to se aktivně bojovalo o střední pásmo, tuto etapu se snažil přerušit letmou střelou Růžička. Nicméně nastalý trend pokračoval a ve hře se kupily nepřesnosti. Definitivně bylo toto intermezzo ukončeno Myšákovým pokusem, mladičký útočník šikovně vnikl do útočného pásma, ale neměl štěstí v zakončení.

Finální tečku za nepohlednou hrou udělal David Drašar. Jeho brance předcházel Hanzlův únik, na který Peters vyzrál. Odražený puk se dostal až k debutantovi v litvínovském dresu, ten na nic nečekal a vypálil. Piráti si poté vypracovali velmi dobrý tlak a Vervu doslova zamkli v obranném pásmu. Kýžená branka však ne a ne přijít. V závěru třetiny se ještě snažil prosadit aktivní obránce Doudera, ale jeho pokus kryl domácí gólman. Po dvaceti minutách hry tak hráči odcházeli do šaten za stavu 2:0 pro Litvínov.

Pozor, pálí Myšák (zase)!

Do druhého dějství vstoupili lépe Piráti a už po dvaceti vteřinách prověřil Januse Flemming. Litvínovští obránci však rychle rozjeli první akce druhé třetiny. Ke kotouči se dostal Jan Myšák, který vystřelil z levého kruhu, a i díky nešťastné teči jednoho z obránců zaplul puk za Petersova záda. Piráti se nemohli dostat přes střední pásmo, a proto se jeden z domácích hráčů uchýlil k faulu. Sklenář byl vyloučen a Verva si zahrála první přesilovou hru.

V početní převaze se předvedl střelou od modré Graborenko, o několik vteřin později se snažil prosadit Hübl, ale jeho pokus skončil na jednom z bránicích hráčů. Litvínovští nakonec hru 5 na 4 nevyužili. Poté fanoušci v Rocknet Aréně sledovali snažení domácího mančaftu. Na Janusovi si vylámal zuby postupně Knot, Tomica a Stránský.

Všechno zlé je pro něco dobré, řekl si Lukáš Vantuch. Chomutovský útočník společně s Kovářem využil zaváhání Graborenka a dali zapomenout na nepovedené pokusy spoluhráčů. Nutno zmínit, že pirátský gól padl v průběhu přesilové hry Vervy. Těsně po první brance domácích musel na trestnou lavici Huml. Hosté chtěli napravit nepovedené početní převahy, což se nakonec vydařilo. Ve hře 5 na 3 se dostal k puku Kašpar, který úspěšně přihrál Martinu Hanzlovi, a ten prostřelil Peterse.

Následně si přesilovou hru vyzkoušeli také Piráti, ale nedokázali ji využít ku svému prospěchu. V závěru druhé třetiny byl lepším týmem Chomutov, ale chyběly mu výraznější šance. Ty nepřišly ani s další početní převahou, a tak přečkal Litvínov druhou přestávku s tříbrankovým náskokem.

Koblasa korigoval skóre

Poslední část utkání začala ofsajdem Litvínova. Piráti se marně snažili založit útok, ale jejich aktivitu hasili obránci Vervy. Na druhé straně se dostali hosté do přečíslení, což vyústilo až ve velkou šanci Válka. Proti útočníkovi hostí ale výborně ramenem zasáhl Peters. O několik vteřin později musel mít kanadský brankář oči na stopkách, protože od modré pálil Trončinský.

Po pěti minutách hry pořádně zahrozili domácí. Z velké dálky napřáhl Štich, jehož pokus Jaroslav Janus vyrazil pouze před sebe. Opuštěného kotouče se ujal Sklenář, který však nedokázal slovenského fantoma překonat.

Více štěstí měl v 53. minutě Petr Koblasa, jemuž zpoza branky přesně nahrál Růžička. Chomutovský útočník svojí trefou mírnil porážku. Po inkasovaném gólu se ocitl Litvínov pod tlakem a nedokázal si vypracovat žádnou větší šanci. V závěru utkání měla Verva možnost zvýšit náskok, ale neproměnila přesilovou hru. Ba dokonce ještě mohli udeřit domácí, poněvadž Stránský rychle ujel středem a orazítkoval tyčku. Poslední minutu odehráli Piráti bez brankáře Peterse, avšak ani tato skutečnost jim nepomohla odvrátit druhou porážku v play-out.

Piráti Chomutov

Jan Šťastný

Potkaly se dva týmy, které jsou úplně v jiné situaci a v jiném rozpoložení. Očekávali jsme, že Litvínov bude chtít hrát svůj útočný hokej, protože už jim o nic nejde. I když jsme na to mužstvo upozorňovali, nezvládli jsme to. Půlka zápasu byla z naší strany katastrofální. Třetí náhodný gól duel zlomil. Nadechovali jsme se, ale už jsem se nepřiblížili. Podle toho, jak jsme nastoupili do utkání, jsem si nezasloužili zvítězit. Body pro Litvínov jsou spravedlivé.

Jiří Šlégr

Šli jsme do zápasu s nějakým plánem, ale neměli jsme začátek zápasu vůbec dobrý. Prvních sedm minut hráči hráli úplně něco jiného, než jsme si představovali. V pauze, kdy se upravoval led, jsme si řekli, že se musíme vrátit ke hře, která nám v poslední době přinesla úspěch. Kluci to začali plnit a z toho pramenily soupeřovy chyby, které jsme využili. Takové zápasy nejsou jednoduché, soupeř pořád tlačí a my se snažíme jenom výsledek udržet. Jsme rádi, že se nám povedlo v Chomutově zvítězit.