Zápasy 09. 11. 2020, Šimon Kadeřávek

Konečně body! Litvínov zvládl těžký zápas a porazil Kometu 4:2

Severočeši chtěli vymazat potupnou nulu z bodové kolonky. Cesta za vítězstvím se zkomplikovala už v 7. minutě, kdy se prosadil brněnský Valský. Druhá třetina byla však úplně jiná káva, Verva se vrátila do zápasu třemi góly, černožlutý uragán odstartoval Havelka. V závěru sice snížil Schneider, ale to na výhru nestačilo. Na konečných 4:2 pro Litvínov upravil Richard Jarůšek.

0:0

Branky a nahrávky HC Kometa Brno: 7. Valský (Brabenec, Matěj Svoboda), 42. Schneider (Klepiš, F. Král)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 24. M. Havelka (Helt), 25. Ščotka (V. Hübl, Pospíšil), 37. P. Zdráhal (M. Hanzl, Mahbod), 60. Jarůšek (Gerhát)

1:0, 1:3, 2:3, 2:4

Jeřábek, Obadal – Kajínek, Hynek

Vejmelka (Klimeš) – Pyrochta (A), Zbořil, F. Král, O. Němec (A), Gulaši, Svozil, Freibergs – Zaťovič (C), Brabenec, Vincour – Kunc, Klepiš, Schneider – Matěj Svoboda, Rákos, Valský – Plášek ml., Střondala, L. Horký.

Godla (Honzík) – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Demel, Kudla, Štich (A) – Jarůšek, M. Hanzl (A), Mahbod – P. Zdráhal, V. Hübl (C), Pospíšil – Látal, Gerhát, Válek – M. Havelka, Helt, Zygmunt.

Litvínov vstoupil do úvodního dějství aktivně, Válek zavezl kotouč za Vejmelku a vybídl spoluhráče k akci, stopku mu vystavili obránci Brna. O několik chvil později se k puku přitočil Cibulskis, lotyšský obránce prověřil od modré betony domácího brankáře. Více příležitostí ale měl Litvínov, jako například když Jarůšek pálil z ostrého úhlu.

Gól Valského a tvrdá hra

Tento stav platil až do 7. minuty, Kometa se dostala těsně před Godlu, ale ztratila kotouč. Vinou jednoho z černožlutých obránců se puk dostal na čepel Brabence, ten ale trefil pouze severočeského gólmana. Smolného odražení využil Jakub Valský, který poslal Kometu do vedení přesnou ránou. Po vstřelené brance ještě ohrozil Godlu Vincour, ale maskovaný muž vytáhl parádní zákrok.

Hosté mohli začátkem 11. minuty vyrovnat, ale Vejmelka se zorientoval v závaru před brankou a uchránil čisté konto. Ofenzivní plány Vervy poté musely stranu, protože Hanzl obdržel dvě trestné minuty za podrážení. Brnu trvalo dlouho, než vymyslelo plán, jak Godlu překonat. Slovenský brankář ale neměl tolik práce, jak se mohlo zdát, prudkou ránu Vincoura například zachytil Irving.

Obdobně za hostujícího gólmana zaskakovali spoluhráči při střele Freibergse. Litvínov sice nevsítil gól, ale jasně ukazoval, kdo ovládá tvrdou hru, protože po celou dobu první třetiny byly k vidění ostré bodyčeky. V závěru výtečně zasáhl proti dvěma dorážkám Godla, což znamenalo, že úvodní dějství přineslo jediný zásah.

Černožlutý obrat

Druhá dvacetiminutovka začala pro Vervu smolně, Pospíšil fauloval a odporoučel se mezi časoměřiče. Domácí přesilovku ale vůbec nezvládli, dokonce mohli inkasovat, když se puku ujal Mahbod a přesprintoval Zbořila. Tváří v tvář Vejmelkovi ale kanadský forvard zklamal. Hosty to nakonec nemuselo vůbec mrzet, protože těsně po návratu Pospíšila na led konečně slavili branku. Martin Havelka se prosmýkl po levé straně a propasíroval puk mezi Vejmelkovými betony.

Chemiky trefa nabudila a o minutu později zvedal ruce nad hlavu Jan Ščotka, Hübl vybídl obránce přesnou nahrávkou, útočník poté přebrusil další tři hráče. Ránu umístil do pravého horního rohu a Kometa rázem prohrávala. K tomu se ještě přidalo vyloučení za příliš mnoho hráčů na ledě. Rozjetý Litvínov sice Vejmelku odstřeloval, ale branku nezaznamenal.

Domácí působili unaveným dojmem a vůbec se jim nedařilo, čehož hosté využívali. Látal ujel obráncům a snažil se překvapit Vejmelku. Ve 37. minutě Hanzl vybídl ke skórování Patrika Zdráhala, litvínovská akvizice si stáhla kotouč, zbavila se bránícího Němce a prostřelila brněnského brankáře. V posledních minutách druhé fauloval Irving, po jehož zákroku zůstal ležet na ledě Plášek. Kanadský hráč se mu omluvil, ale vyfasoval dvou a desetiminutový trest. Kometa se v početní výhodě nedokázala výrazně prosadit.

Jarůškova tečka

Závěrečná část odstartovala zostra, Kometa jako by chtěla dohnat nepovedenou třetinu a vyrazila na zteč. Král postrčil kotouč Klepišovi, který ho pohotově vrátil Peteru Schnederovi. Brněnský útočník zakončoval na bližší tyč. Po vstřeleném gólu ale rozhodčí ubral počet hráčů na ledě. Nejdříve obdržel dvouminutový trest Rákos, posléze se provinil Balinskis.

Zdramatizovaný zápas pokračoval v černožlutém stylu, protože Vejmelka musel pravidelně odrážet ataky chemiků. Velmi dobře zasáhl například proti střele Jarůška či dělovce Cibulskise. Na druhé straně mohl srovnat Plášek, ale z ostrého úhlu přestřelil branku Godly. Po návratu z trestné lavice o sobě dal vědět Irving, který pálil od modré, ale jeho pokus skončil mimo tři tyče.

Tři minuty před koncem si vzal kotouč Brna oddechový čas, poté se rozhodl nechat Vejmelku na střídačce a zkusit vabank. Kometa sice nastoupila nadějně, ale Litvínov se osvobodil a Richard Jarůšek přesně trefil prázdnou bránu.

HC Kometa Brno

Kamil Pokorný

V první třetině začal Litvínov velmi aktivně, přesto jsme se dostali do vedení. Špatně jsme s ním naložili ve druhé části, to byl den otevřených dveří a nevím, proč jsme se prezentovali touhle hrou, kdy jsme soupeři otvírali obranu. Soupeř trestal a ještě některé nájezdy neproměnil. Druhá třetina nás jednoznačně stála utkání. Ve třetí třetině jsme dali rychle gól na 2:3, ale ze strany Litvínova byla obrovská touha zápas dohrát, hráli agresivně a moc nás nepouštěli do žádných šancí.

Vladimír Országh

Po neúspěšných zápasech a výsledcích jsme chtěli bodovat a něco odtud odvézt. Měli jsme tam dobré fáze v první třetině, druhá byla z naší strany velmi dobrá. Vytvořili jsme si vedení a měli jsme tam i další šance. Škoda, že jsme si to zkomplikovali ve třetí třetině, ale myslím, že jsme to ubojovali, pro nás to jsou velmi důležité body.