Zápasy 28. 12. 2020, Ondřej Mach

Litvínov proti Plzni vyšel střelecky naprázdno, indiánům podlehl potřetí v sezoně

L i t v í n o v - Domácí derniéra v roce 2020 se litvínovským hokejistům nepovedla. V souboji s plzeňskou Škodovkou drtivou část zápasu ztráceli, nakonec z toho byla prohra 0:3. Chemici se tak dál trápí, prohráli páté z posledních šesti utkání.

Kika, Micka – Ganger, Klouček

Godla (Zajíček) – Irving, Ščotka, Balinskis, D. Kolář, Demel, Štich (A), Kudla – P. Zdráhal, P. Svoboda, Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Fronk, M. Hanzl (A), Látal – Jícha, Helt, Zygmunt

Pavlát (Frodl) – L. Kaňák, Čerešňák, Lang, Stříteský, Kvasnička, Vráblík, Houdek – Straka (A), Kodýtek, Gulaš (C) – Kantner, Suchý, Eberle – Stach, Kracík (A), Pour – Slanina, Rob, Malát

Trenér Vladimír Országh vyslal do utkání lehce obměněnou sestavu: na centra první formace se posunul mladík Přemysl Svoboda, Martin Hanzl naopak ve třetím útoku nahradil zraněného Františka Gerháta. Do sestavy se po zranění vrátil i další útočník Martin Látal.

Hosty v první třetině poslal do vedení Rob

Oba celky se na ledové ploše ještě ani pořádně nerozkoukaly, když mohl Litvínov poslat do vedení extraligový rekordman Viktor Hübl. Klubová ikona však tváří v tvář Dominiku Pavlátovi neuspěla, cestu do sítě si nenašla ani následná Hüblova dorážka. Jako první na trestnou lavici v 6. minutě zamířil Aaron Irving, Plzeň přesilovou hru ale nevyužila.

Stejný hráč ovšem o chvíli později zachyboval v rozehrávce, puku se zmocnil Luboš Rob a z dobré střelecké pozice propálil domácího brankáře Denise Godlu. Po první brance duelu se hra srovnala, černožlutí se několikrát pokusili zahrozit v útočném pásmu. Dominik Pavlát však v plzeňské brance zatím mnoho práce neměl.

Verva nepůsobila příliš jistě v rozehrávce, aktivní forčekink hostujících hokejistů dělal litvínovským obráncům problémy. Klíčovou roli v této fázi zápasu sehrál parádní výkon Godly, slovenský gólman si poradil s několika nebezpečnými pokusy a zazářil především při šanci Jaroslava Kracíka.

Západočeši přidali na tempu a snažili se navýšit svůj náskok. Vody před Pavlátem rozčeřili až Přemysl Svoboda s Patrikem Zdráhalem, kteří ale dobrou situaci před hostující klecí překombinovali. V závěru první části si Plzeň zahrála další přesilovou hru po faulu Hübla, skóre už se ale před první sirénou neměnilo.

Godlova brankářská show

Plzeňští v úvodu prostředního dějství dohrávali početní výhodu z předchozí třetiny, ani na druhý pokus se ale neprosadili. Na druhé straně se následně provinil Viktor Lang a hru pěti proti čtyřem si vyzkoušeli i domácí. V ní měli množství nadějných příležitosti, pár vteřin před návratem Langa ale zahráli v šesti a museli se znovu bránit.

Škoda byla v početní převaze nesmírně nebezpečná, Godla ale pokračoval v parádním brankářském představení. Pavláta zase po rychlé akci prověřil Jiří Fronk, mladý gólman Plzně však prozatím zůstával stoprocentní. Velkou šanci na vyrovnání nabídli hosté chemikům ve 27. minutě, kdy si čtyřminutový trest za vysokou hůl vysloužil Lukáš Kaňák.

Ani dlouhá přesilovka ale branku nepřinesla, Litvínov stále musel dohánět jednogólové manko. Godla naopak čaroval při úniku kapitána Milana Gulaše. Ani jeden z týmů neměl po polovině zápasu evidentní herní převahu, hra se přesunula hlavně do neutrální zóny. Domácí brankář se přesto musel otáčet, přetrvávající litvínovské nepřesnosti v rozehrávce vedly k dalším šancím pro Západočechy.

S blížícím se koncem druhé periody se herní obraz neměnil, v útoku se povětšinou nacházela Plzeň. Tři minuty před jejím koncem navíc Gulaše zatáhl František Lukeš a hosté měli k dispozici další přesilovku. Černožlutí ale tohle oslabení sehráli velmi dobře, i popáté tak v početní nevýhodě neinkasovali.

Litvínovští střelci nenašli recept na Pavláta

Po necelé minutě závěrečné dvacetiminutovky se proti pravidlům provinil Zdráhal a Škodovka mohla udělat výrazný krok k zisku tří bodů. Ve vlastním oslabení na hostující branku ujížděl Filip Helt, kotouč ale do klece nepropasoval a s dorážkou neuspěl ani Pawel Zygmunt. V čase 43:37 byl blízko vyrovnávací trefy Hübl, z pravého kruhu však mířil jen do Pavláta.

Čas se rychle krátil, šanci srovnat skóre měli domácí ve 46. minutě po dalším nedovoleném zákroku Langa. Na konci přesilové hry znovu úřadovala dvojice Zdráhal – Svoboda, prvně jmenovaný ale v obrovské příležitosti selhal. Jenže stačila povedená akce Škodovky a chemici rázem museli dohánět dvoubrankovou ztrátu.

Pěkný pas mezi kruhy totiž obdržel Filip Suchý, protáhl se mezi litvínovskými obránci a střelou do horní poloviny branky nedal Godlovi šanci. Vervě situaci zkomplikoval Hübl, který se deset minut před koncem nechal vyloučit za hákování. Severočeši se i v tomto případě ubránili, pořád tak měli naději na to, aby vývoj klání zvrátili.

Družině kouče Országha se ale svého soka nedařilo zatlačit ani v posledních minutách zápasu. Při power play navíc předvedl minelu obránce Irving a výhru hostů stvrdil do prázdné klece Petr Straka. Litvínov tak v posledním domácím utkání v roce 2020 prohrál s Plzní 0:3.

Vladimír Országh

„Od začátku jsme tahali za kratší konec, ve všem jsme byli horší. Po druhé třetině pro nás panoval velmi přijatelný stav, hlavně tedy díky našemu brankáři. Ve třetí třetině jsme měli několik dobrých šancí, ale ty jsme nedali a soupeř to nakonec překlopil na svou stranu. Myslím, že jeho vítězství bylo zasloužené.“

HC ŠKODA PLZEŇ

Ladislav Čihák

„Myslím, že jsme v našem podání ve dvou třetinách viděli relativně slušný výkon. Dali jsme první gól, což nás hodně uklidnilo, ale Litvínov pořád hrozil z brejků. Měli pár šancí, dneska nás skvěle podržel Dominik Pavlát. Jsem rád, že jsme potom přidali druhý gól, který nás hodně uklidnil. Třetí třetina byla z naší strany trochu nervózní, ale není se čemu divit, protože se nám teď zápasy nedařily. Jsem rád, že jsme navázali na výkon s Mladou Boleslaví, která hraje perfektně a má perfektní mančaft. Kromě gólmana se neměnila ani sestava a já jsem rád, že jsme to zlomili a vyhráli.“