Zápasy 27. 07. 2019, Ondřej Mach

Litvínov začal přípravu porážkou, moskevskému Spartaku podlehl 1:2

L i b e r e c - K prvnímu přípravnému utkání odcestovali hráči Vervy do liberecké Home Credit Areny, na jejímž ledě se střetli s ruským Spartakem Moskva. Příležitost v sestavě černožlutých dostalo i několik mladých hráčů. V zápase plném vyloučení nakonec těsně zvítězili hráči Spartaku poměrem 2:1. O jedinou branku chemiků se postaral Lukáš Doudera.

1:0

Branky a nahrávky Spartak Moskva (RUS): 5. Šabalovskij, 52. Šaškov (Cyplakov, Lešhenko)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 29. Doudera (Myšák)

1:0, 1:1, 2:1

Zavřel, Wagner – Kajínek, Hejl

Hudáček (Chomčenko) – Volkov, Šabalovskij, Arkalov, Cyplakov, Černych, Šaškov, Talalujev, Nikišin, Pedan, Lešhenko, Kruženkov, Trišin, Kulik, Viševskij, Kotlyarevskij, Krylov, Zlobin, Chochlačjov (C), Glebov, Fjodorov

Janus (40. Honzík) – Jánošík, Ščotka, Baránek, Doudera, Baláž, Štich – Kašpar (C), Mikúš, Hanzl, Bartoš, Myšák, Petružálek, Gerhát, Helt, Jícha, Zygmunt

Utkání odstartovalo v pomalejším tempu, na obou týmech bylo znát, že je to jejich první zápas po pauze. O větší vzrušení se ve čtvrté minutě postaral Kotlyarevskij, když se prokličkoval až před Januse, mířil však jen do jeho betonů. Na jeho šanci o chvíli později navázal Chochlačjov, po jeho střele zvonila tyč černožluté klece.

Spartak převzal otěže klání a zamkl Litvínov v jeho třetině. Povedená pasáž ruského celku vyvrcholila až šancí Lešhenka, jenž situaci tří na jednoho nevyřešil optimálně. Vzápětí Moskva dostala další příležitost k otevření skóre, na trestnou lavici zamířil litvínovský Štich. Pokusy hráčů v bílém však pochytal pozorný Janus.

Hru v početní převaze si vyzkoušeli i chemici po faulu Kotlyarevského. V oslabení však paradoxně udeřili moskevští. Po Myšákově šanci se do samostatného úniku dostal Zachar Šabalovskij a svůj nájezd zakončil forhendovou kličkou. Pár minut před koncem třetiny si Spartak zahrál ještě jednu přesilovou hru, když se nepovolenou výstrojí provinil Doudera. I ve čtyřech hráčích dokázali černožlutí zahrozit, Gerhát ale sám před Hudáčkem selhal.

Druhá část začala sérií vyloučení, oba týmy si zkusily hru čtyř proti čtyřem. Po dalším provinění si Verva zahrála krátkou přesilovku, během ní se však hra začala přiostřovat a menší tresty za hrubost vyfasovali Jánošík a Krylov. Poté dokonce došlo i na bitku, do níž se pustil Mikúš s Nikišinem, oba hráči posléze obdrželi trest do konce utkání.

Mikúšovo nasazení litvínovské probudilo a po třiceti vteřinách se dočkali vyrovnání. Od mantinelu vystřelil Lukáš Doudera, jehož projektil zapadl až za překvapeného Hudáčka. Po vyrovnání mohli chemici přidat další branku, Helta však v přečíslení vychytal slovenský brankář ve službách Spartaku. V polovině utkání přepustil Jaroslav Janus svoje místo v brance Davidu Honzíkovi.

Nadšení ze zlepšeného výkonu vystřídaly krušné chvilky poté, co byli současně vyloučení Štich a Jícha a Severočechy čekaly dvě minuty ve dvojnásobném oslabení. Ty s vypětím všech sil přečkali, aby si následně také zahráli přesilovku za nedovolený zákrok Pedana. Početní nevýhodu však Rusové zvládli bez větších obtíží. Jinak tomu nebylo ani v další přesilové hře Litvínova za příliš mnoho hráčů Spartaku na ledě.

Vstup do třetí dvacetiminutovky působil z obou stran rozpačitě, hrálo se především ve středním pásmu či u mantinelu. Tuto fázi hry přerušil až trest Talulajeva, jenž se podíval na trestnou lavici za podrážení.

Přesilové hry však nebyly litvínovskou doménou, i tentokrát zůstala neproměněna. Střelecké nemohoucnosti černožlutých využil Gleb Šaškov. Moskevský forvard zkusil vypálit z velkého úhlu a jeho pokus propadl brankáři Honzíkovi. Krátce po třetí brance duelu byla k vidění opět hra čtyř proti čtyřem za prohřešky Hanzla a Zlobina.

Klání se nadále neslo v duchu vyloučení, Moskva podruhé dostala trest za příliš mnoho hráčů na ledě. Litvínovu se tato přesilová hra konečně povedla a Hudáček se opravdu zapotil při likvidování šancí Petružálka a Baránka. Minutu a půl zhatil litvínovské šance na vyrovnání svým trestem Kašpar. I v oslabení ale mohl zápas poslat do prodloužení Myšák, Hudáček však proti jeho kličce uspěl. Víc už první přípravné utkání nové sezony nenabídlo, Litvínov tak prohrál se Spartakem Moskva 1:2.