Zápasy 26. 01. 2018, Redakce

Mikúš se uvedl gólem, ale body brala Sparta

Špatný vstup do zápasu s inkasovaným gólem při vlastní přesilovce hodně ovlivnil výsledek duelu Severočechů s Pražany. Litvínov se lepšil, snížil na 1:3, víc už se nepovedlo.

43. kolo, 26.01.2018, ZS I. Hlinky, Litvínov
logo HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov HC Sparta Praha
1 4

0:2, 0:1, 1:1

Kantor – Šesták, Iberer – Doudera, Gula - Baránek, Čutta – Lukeš, Hübl, Gerhát – Růžička, Mikúš, Kůs - Trávníček (C), Válek (1. - 20. min.), Jurčík – Řehoř, Šimeček, Stříbrný – 21. Hanzl. Připraven Soukup. Trenéři Šlégr, Stránský, Weissmann, Skuhrovec

Aittokallio – Michálek, Ďaloga - Kalina, Mikuš - Švrček, Pavelka – Klimek, Pech, Forman – Buchtele, Vrána (C), Jarůšek - Říčka, Černoch, Kudrna - Kumstát, Hlinka, Uher. Připraven Laco. Trenéři Výborný, Rulík, J. Nedvěd, Janeček

S dalšími třemi novými hráči, s obráncem Čuttou a útočníky Mikúšem (den předtím hrál ještě v Minsku) a Růžičkou, naskočila Verva proti Spartě. Z Litoměřic, které ve středu rozstřílely Kadaň, přišli kromě Šimečka i Řehoř a Stříbrný (Řehoř v této sezóně poprvé), všichni se dva dny předtím bodově výrazně prosadili. Se Spartou se zase poprvé vrátil do Litvínova v roli kouče soupeře trenér Radim Rulík.

Hned po první akci HCVL v zápase se Pech provinil hákováním, ale vítaná možnost pro Vervu jak dobře našlápnout do utkání se změnila v opak. Uher vystihl rozehrávku domácích, zmocnil se volného puku, ujel do sóla a otevřel skóre. Další možnost v oslabení měl Klimek, tu mu Kantor zlikvidoval.

Ve 13. minutě ale Kumstát zblízka zvýšil na 0:2. O odpověď se pokusili Hübl s Gerhátem, puk zastavil protihráč v brankovišti.

V 15. minutě byl vyloučen první domácí hráč, Válek. Litvínov se ubránil a Růžička předvedl hezkou akci, ale gólu se černí nedočkali. Ve 20. minutě zamířil předčasně do šatny po souboji u mantinelu Říčka.

Nedlouho po přestávce zvýšil Buchtele na 3:0 a znovu se po jeho gólu (jako v minulém kole v Třinci) zkoumal záznam hry. Tentokrát s pozitivním výsledkem pro střelce a jeho tým.

Litvínov měl pak trochu lepší momenty. Stříbrný se objevil v přečíslení a zapomenutý Gerhát jel ve 24. minutě dokonce od modré čáry sám na branku, ale Aittokallio mu puk vyrazil. Hübl ve 27. minutě z pravé strany z úhlu minul odkrytější klec, dobře fandící litvínovský kotel se tak radosti nedočkal.

Ani čtyři vyloučení (28. Buchtele, 29. Gerhát, 31. Černoch a 36. Baránek) změnu skóre do konce druhé třetiny nepřinesla.

Do třetí části vstoupila Sparta oslabena o vyloučeného Jarůška. Mikúš přesilovku střelou z úhlu po Hanzlově přihrávce využil a Litvínov se nadechl ke své nejlepší pasáži zápasu.

Trochu zaskočená Sparta si ve 44. minutě dokonce vzala time. Formanův a pět minut před koncem Pechův trest byly příležitostí pro Litvínov definitivně se vrátit do utkání, ale Růžičkova a Gerhátova šance zůstaly neproměněny. V závěru utkání hrála Sparta přesilovku a pečetila z ní výsledek.

Juraj Mikúš: "Litvínov mě kontaktoval už někdy na začátku ledna. Vzal jsem si pár dní na rozmyšlenou, před odchodem na náš trip jsem to odsouhlasil s tím, že po zápase 25. ledna v Minsku se musí všechno zrealizovat. Nakonec se to stihlo.

Cesta? Nad ránem jsem přiletěl z Minsku, sbalil jsem se, manželku jsem viděl deset minut, a odšoféroval jsem to do Litvínova. Nemohl jsem pak usnout, dal jsem si nějaké redbully, kávy, bylo to těžké.

Co čekám od angažmá v Litvínově? Že tu ligu zachráníme. Jsem jen jeden článek, musíme táhnout všichni! Co jsem měl možnost za těch pár hodin poznat, myslím si, že tu jsou všechno dobří kluci. Musíme udržet disciplínu, i když to dnes nebylo zlé, Sparta měla vyloučených víc."

Darek Stránský: "Špatný vstup do první třetiny, v přesilovce jsme dostali gól. V naší situaci jsme si tak na sebe vytvořili sami psychický tlak. První třetina nebyla bůhvíjaká, ale trochu to bylo i tím, že nastoupila spousta nových hráčů a postupně si to sedalo. Dali jsme pak gól na 1:3 a třetí třetina obecně byla klidnější. Už tam byly situace, kdy jsme i jednoduše přecházeli do útoku, vytvářeli si tlak. Výkon měl stoupající tendenci a doufám, že to bude pokračovat. Hodnocení posil? Juraj Mikúš ukázal, jaký je profík. Včera ještě hrál v Minsku, v noci cestoval, nespal a zvládl zápas. Bezesporu to bude kvalitní posila, je to vynikající hráč. Ceníme si toho, že si vybral zrovna Litvínov, mohl asi sezónu dohrát kdekoliv jinde. Marek Růžička taky přicestoval na poslední chvíli. Kuba Čutta, klobouk dolů, prakticky dva roky nehrál, velice dobrá vizitka jeho kvality, mělo by to jít výš. Chce nám pomoci. Myslím, že to bude dobré, kluci se potřebují trochu usadit a aklimatizovat, výkony půjdou nahoru."

HC Sparta Praha

Radim Rulík: "Důležité pro nás bylo, že jsme v utkání vedli. Z brejkové situace jsme dali první gól. Odehráli jsme dobrou první třetinu, to bylo klíčové. Litvínov pak přidal a po snížení na 1:3 jsme ubránili oslabení, to byl asi klíčový momnent. Bojovné utkání, jsem rád, že jsme ho zvládli."