Zápasy 22. 12. 2019, Šimon Kadeřávek

Nájezdové drama rozhodl Lukáš Kašpar! Litvínov přetlačil Pardubice 4:3

V rámci 29. kola Tipsport Extraligy na sebe narazily celky z chvostu tabulky. Třináctý Litvínov vyzval na souboj poslední Pardubice. Fanoušci čekali na gól až do druhé třetiny, kdy se prosadil šikovnou tečí pardubický Beran. Verva zabrala a zásluhou Kašpara a Pavelky se vrátila do zápasu. Drama pokračovalo i v posledním dějství, Jarůšek navýšil vedení, ale Pardubice dvěma góly v závěru zdramatizovaly utkání. O dělbě bodů rozhodl Lukáš Kašpar, jehož proměněný pokus byl vítězný.

6011

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 30. Kašpar (Mahbod, T. Pavelka), 40. T. Pavelka (Petružálek, F. Lukeš), 42. Jarůšek (T. Pavelka), rozh. náj. Kašpar

Branky a nahrávky HC Dynamo Pardubice: 22. M. Beran (Mikuš, Poulíček), 58. Poulíček, 59. Mandát (Mikuš, J. Zdráhal)

0:1, 3:1, 3:2, 4:3

Hejduk, Svoboda – Gerát, Hynek

Honzík (Janus) – Jánošík (A), Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Kubát, L. Doudera – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Kašpar, J. Mikúš, Hedberg – Jurčík, Helt, Trávníček

Kantor (Kacetl) – J. Kolář (C), T. Voráček, Eklund, Nedbal, Mikuš, J. Zdráhal, Ivan – Kusý, Mandát (A), Tybor – Harju, R. Vlach, D. Kindl – M. Beran, Poulíček (A), Látal – Voženílek, Matýs, Machač

Domácí vykročili do utkání pravou nohou, patřilo jim úvodní buly a také první velká šance. Ke kotouči se dostal Petružálek, který střelou z těžkého úhlu překvapil jednoho z pardubických obráncům. Ten si puk málem zastrčil do své vlastní branky. Hra se odehrávala spíše ve středním pásmu, více aktivity vyvíjel černožlutý celek.

A zase ty přesilovky

Litvínov kontroloval kotouč, ale neměl se k výraznější akci. Přešlapování na místě probudilo k životu hosty. Za ty pálil na Honzíka Mandát, ale jeho pokusu chyběla přesnost. Svěřenci Vladimíra Kýhose se snažili nahazovat, nicméně jejich pokusy nebyly korunovány úspěchem. První třetinu zasáhla nepohledná pasáž, která byla plná nepřesností a osobních soubojů. Bojovalo se takřka o každý centimetr.

Fanoušky mohl z letargie vytáhnout Hedberg, ale jeho šanci Kantor vystihl. Pardubický brankář byl v centru dění, protože musel řešit také střelu Ščotky, domácí obránce se díky šťastnému odrazu zjevil tváří v tvář brankáři, nedokázal však vstřelit branku. Další šance šla na vrub hostům a to i přesto, že hráli oslabení. Ve 13. minutě byl totiž vyloučen Kusý. Verva uzavřela Pardubice v pásmu, Lukeš však nevystihl přihrávku a podklouzl.

Zaváhání využil Harju, jenž se rozjel na Honzíka, střelu směřoval mezi betony, ale litvínovský gólman zůstal stoprocentní. Další minuty početní výhody domácí nevyužili, sice si vypracovali šance, ale ty končily na pozorném Kantorovi. Perníkáři připomněli svou přítomnost Látalovou střelou.

V závěru první dvacetiminutovky dělal hostům problémy především Jarůšek. Stejný hráč si vynutil faul a na trestnou zamířil Nedbal. Ve druhé hře 5 na 4 byl nejblíže brance Lukeš, ale jeho ránu vytěsnil Kantor, odražený kotouč mohl dorazit Trávníček, ale neposlouchal ho neposedný kotouč. Verva nedokázala využít další přesilovou hru, a tak se šlo do šaten za bezbrankového stavu.

Černožlutý obrat

Druhé dějství otevřela Verva, za kterou pálil z otočky Jarůšek. Čím dál více se tlačily do útoku Pardubice, nejdříve zkoušel Honzíka Poulíček, poté nahodil kotouč Mikuš. Jeho pokus tečoval těsně před brankářem Matěj Beran a poslal hosty do překvapivého vedení. Domácí po inkasované brance přidali, blízko vyrovnání byl Hübl, ale jeho střelu pokryl Kantor. Pardubice jako by bránily hubené vedení, jejich riskantní hra je stála vydřený náskok. Mikuš opustil kluziště kvůli podrážení.

S nastalou situací se nejlépe vypořádal Lukáš Kašpar, ten obdržel přesnou nahrávku od Mahboda a srovnal gólové účty. Verva po první brance přidala na tempu, ale nedokázala využít tlak ze vstřeleného gólu. Jarůšek mohl trefit domácím vedením, stopku mu vystavil Kantor. Hra se poté začala kouskovat, z čehož těžily Pardubice.

Kusý tečoval jednu ze střel, Honzík byl připraven. Černožlutého gólmana chtěl překonat také Kindl, který neúspěšně dorážel. Užuž to vypadalo, že i druhá třetina skončí remízou. Proti byl Tomáš Pavelka, kterému výborně nabil Petružálek. Obránce, jenž je na severu Čech na zkoušku, dvě vteřiny před koncem překonal překvapeného Kantora.

Pardubická naděje

Třetí část slibovala drama, příznivci hostů doufali, že se jejich oblíbenci vrátí do zápasu. Dění na hřišti neodráželo jejich přání. Richard Jarůšek převzal kotouč od Pavelky a přesnou ranou z modré čáry navýšil litvínovský náskok. Východočeši nepřestali hrát a bojovali o důležité body do tabulky. Poulíček zachytil puk a vyslal ho na Honzíka, ten vytáhl jeden ze svých zákroků.

Zápas se pomalu přelil do závěrečné pasáže, pardubičtí museli vstřelit branku. Verva zase chtěla zvýšit vedení, tento patový stav vedl k tomu, že oba kluby zakládaly útoky. Málokdy byly tyto snahy oceněny úspěchem. Výjimkou byla šance hostujícího Mikuše, jenž vypracoval výhodnou šanci pro své spoluhráče. Ti ale mířili pouze do Honzíka. Pomyslnou poslední šancí byla početní výhoda.

Litvínovsky Jarůšek zamířil mezi časoměřiče, posila ze Sparty hákovala jednoho z pardubických. Přesilovou hru Pardubice nevyužily, největší šanci měl na svědomí Kolář. Hru 5 na 4 vyzkoušeli i domácí, odehráli ji ještě hůře než hosté. Kubát chtěl rozehrát zpoza branky, ale ujel mu kotouč. Zaváhání využil Patrik Poulíček, který v oslabení vykřesal pardubickou naději. V závěru odvolalo Dynamo brankáře, risk se vyplatil. K puku se přitočil Mikuš, jehož střelu tečoval před Honzíkem Jan Mandát. Rázem byl z rozhodnutého utkání boj o body. V úplném závěru mohli hosté rozhodnout, ale proti se postavil výborným zákrokem Honzík.

V prodloužení byl nejblíže brance Jarůšek, který se rychle uvolnil. Kantor však jeho pokus vystihl. Šance přišla i na druhé straně, nepovedenou rozehrávku mohl využít Mandát, ale také jeho pokusu zabránil gólman.

O osudu musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich se čekalo na gól až do druhé série, ve které si Lukeš položil Kantora. Pardubice zaznamenaly rychlou odpověď díky Mandátovi. Vítězný nájezd si připsal penaltový expert Lukáš Kašpar. Za zmínku stojí také proměněný pokus Hedberga ve čtvrté sérii, jenž si s klidem obešel pardubického brankáře.

Sestřih

Jindřich Kotrla

První dvě třetiny jsme odehráli tak, jak jsme chtěli. Soupeře jsme do ničeho nepustili, vytvářeli jsme si šance, které jsme proměnili. Ale třetí třetinu jsme totálně odešli a poslední čtyři minuty mít takový psychický výpadek je pro mužstvo strašné a můžeme být jenom rádi, že jsme neprohráli celý zápas, jen díky našemu gólmanovi, který nás ve třetí třetině podržel.

HC Dynamo Pardubice

Michal Mikeska

První třetina byla vyrovnaná, oba týmy si byly plně vědomy, jak je zápas důležitý. V průběhu zápasu jsem se ujali vedení a doufali jsme, že nám to pomůže do hry. Nabádali jsme hráče, abychom měli hodně střel, spoléhali se na odrazy a dorážky, bohužel jsme měli po dvou třetinách těch střel málo. Domácí poté utkání otočili. Za stavu 3:1 jsme byli stále klidní, věděli jsme, že máme stále dostatek času na vyrovnání. Závěr se nám povedl, ten byl parádní. Za bod jsme sice rádi, ale chtěli jsme víc.