Zápasy 13. 12. 2020, Ondřej Mach

Nepovedený zápas v Ostravě. Verva padla 2:6 s Vítkovicemi, rozhodly přesilové hry

O s t r a v a - Chemici šli do utkání na východě republiky se třemi výhrami v zádech, další vítěznou radost si ale nevychutnají. Proti Vítkovicím tahali celou dobu za kratší konec, nakonec z toho byla porážka 2:6. Z černožlutých hokejistů se prosadili pouze Aaron Irving a Tomáš Pospíšil.

0:0

Branky a nahrávky HC Vítkovice Ridera: 5. Dočekal (Mallet, Werbik), 16. M. Kalus (J. Mikyska), 22. Dej (Marosz, Kubeš), 26. Lakatoš (Marosz), 34. Werbik (Mallet), 39. Mallet (J. Mikyska, M. Kalus)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 11. Irving (V. Hübl, Pospíšil), 22. Pospíšil (Válek, Ščotka)

1:0, 1:1, 3:1, 3:2, 6:2

Hejduk, Vrba – Rampír, Špringl

Mi. Svoboda (Dolejš) – L. Kovář, Trška, Štencel, Kubeš, Koch, R. Černý, Gewiese – Schleiss (A), Hruška (C), Lakatoš – Dej (A), Marosz, M. Kalus – Dočekal, Werbik, Mallet – Lednický, J. Mikyska, Fridrich.

Godla (Honzík) – Ščotka, Irving, Cibulskis, Balinskis, Demel, Kudla, Štich (A) – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Válek, Gerhát, Jícha – M. Havelka, Helt, Zygmunt.

Dočekal a Kalus zařídili domácí vedení

Trenér Vladimír Országh udělal před zápasem v sestavě jednu změnu, Martina Látala ve třetí formaci nahradil Josef Jícha. Úvodní minuty mnoho vzruchu nepřinesly, oba týmy se spíš oťukávaly a kotouč několikrát skončil i na zakázaném uvolnění.

Na konci páté minuty se ale vedení ujaly Vítkovice. Alexandre Mallet si najel z pravé strany a přihrál před branku volnému Martinu Dočekalovi, který puk uklidil do odkryté klece. Ridera byla po vstřelené brance velmi aktivní, přesilovou hru za faul Patrika Demela ale ani přes slušný tlak nevyužila.

Z ničeho nic se však chemikům podařilo vyrovnat. Viktor Hübl z mezikruží šikovně posunul na Aarona Irvinga a kanadský obránce ve službách Vervy překonal Miroslava Svobodu přesnou střelou na vzdálenější tyč. O chvíli později byl ve velké šanci Pawel Zygmunt, domácí gólman ho ale parádně vychytal betonem.

V závěru první třetiny se hra vyrovnala, v čase 15:02 si ovšem Vítkovice vzaly náskok zpátky. Josef Mikyska v přesilové hře našel na brankovišti Marka Kaluse, a ten kotouč snadno doklepl do sítě. Slezané se ještě v posledních minutách snažili odskočit na dvoubrankový rozdíl, to už se jim ale nepodařilo.

Marné litvínovské dotahování

Začátek prostředního dějství vyšel lépe Vítkovicím, po 78 vteřinách vedli domácí znovu o dva góly. Rastislav Dej dostal kotouč na pravý kruh, a přestože měl puk na bekhend, tak se mu ho povedlo poslat mezi betony překvapeného Godly. Další trefa na sebe ale nenechala dlouho čekat, tentokrát se radovali hosté.

Krásnou individuální akci předvedl Tomáš Pospíšil, když si počkal, objel s kotoučem brankáře Svobodu a zasunul ho do prázdné branky. Černožluté však srážela nedisciplinovanost, o chvíli později na trestnou lavici usedl Patrick Kudla a Ridera se znovu prosadila. Jednomu z litvínovských obránců se nepodařilo vyhodit a následně z mezikruží přesně mířil Dominik Lakatoš

Severočeši po dalším inkasovaném gólu znovu přidali na tempu a ve 30. minutě měli k dispozici první přesilovou hru. V ní si však žádnou slušnější příležitost nevytvořili, pozornost Svobody prověřil až Martin Hanzl. Na druhé straně stačila jedna rychlá akce a Vítkovice přidaly pátou trefu. Mallet ujel s Nicolasem Werbikem a druhý jmenovaný po krátké přihrávce zblízka skóroval.

S tříbrankovým polštářem měli domácí na hokejkách potřebný klid. Ten naopak scházel Litvínovu, obrovskou šanci v jeho třetí gól nepřetavil Hanzl, jeho kličku si maskovaný muž Vítkovic pohlídal. Na konci druhé periody si ještě Ridera zahrála přesilovou, ze které pramenila její šestá branka. V tomto případě zakončoval Alexandre Mallet, nepříjemnou ránu Godla ve výstroji neudržel.

Poslední třetina gól nepřinesla

Domácí hned po startu poslední části vyrazili do útoku, jejich aktivitu ale zbrzdilo vyloučení Lakatoše. Při hře v početní výhodě měl třetí gól hostí na hokejce Hübl, z levé strany ale kotouč netrefil ideálně. Litvínovským se kombinace nedařila, další přesilová hra zůstala opět nezužitkována. Ridera naopak hrála ve velké pohodě a mířila za třemi body.

Hokejistům v černožlutých dresech příliš nefungoval ani přechod do útočného pásma, množství akcí bylo obránci Vítkovic zastaveno ještě v neutrální zóně. A když už se hostující hráči dostali ke střeleckému pokusu, tak byl připraven brankář Svoboda. Nic na tom nezměnila ani šance Richarda Jarůška, nejlepší střelec Litvínova mířil jen do maskovaného muže domácích.

Černožlutí přesto stále operovali před vítkovickou brankou, gólová radost však pořád nepřicházela. Do útočné třetiny se po delší odmlce podívali i Slezané, po chvíli už ale znovu útočili chemici. Opakoval se ale pořád stejný vzorec: po mírném tlaku byl na konci litvínovské kombinace jistý Svoboda nebo někdo z domácích obránců.

V závěrečných minutách se podražení dopustil David Štich, Vítkovice si tak popáté zahrály přesilovou hru. V tomto případě se ale hosté ubránili a sami mohli udeřit, Filip Helt však trestné střílení neproměnil. Další zajímavý moment už jsme v Ostravě neviděli, černožlutí tak podlehli Vítkovicím 2:6.

HC Vítkovice Ridera

Miloš Holaň

„Děkuju hráčům za předvedený výkon a tři body, protože si myslím, že mužstva kolem nás musíme porážet. Plán nám naprosto vyšel, chtěli jsme jít do vedení, a i když nás soupeř dotáhl, tak nás to nezlomilo, což je strašně důležité. Myslím, že jsme rozhodli ve druhé třetině, kdy jsme si pomohli. Speciální týmy odehrály velmi důležitou roli. Na jednu stranu v přesilovkách, v nich jsme dali tři góly. Ale i v oslabení. Přesilovky jsme zjednodušili, byly to krásné góly do prázdné brány. Třetí třetinu jsme odehráli bez gólu, což byl plán. Z Kaluse mám radost. Je to Ostravák a ukazuje, jak by se každý hráč měl rvát o flek.“

Vladimír Országh

„Není moc co hodnotit. Soupeř vyhrál absolutně zaslouženě. Zaostávali jsme absolutně ve všem, co se týká nasazení, bruslení a důrazu před oběma brankami, nemluvě o speciálních týmech. Absolutně zasloužené vítězství Vítkovic.“