Zápasy 04. 01. 2019, Ondřej Mach

Neúspěšný start do nového roku, Verva prohrála s Olomoucí 1:4

L i t v í n o v - Chemici do roku 2019 nevstoupili šťastně a na svém ledě dnes nestačili na Olomouc poměrem 1:4. Na úvodní branku si diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky museli počkat až do druhé třetiny, když skóre otevřel hostující Jergl. Kohouti poté odskočili na rozdíl tří branek, na litvínovské straně se povedlo snížit Lukešovi. Vítězství Mory nakonec stvrdil gólem do prázdné branky Škůrek.

5134

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 54. F. Lukeš (V. Hübl)

Branky a nahrávky HC Olomouc: 24. Jergl (J. Knotek, Ostřížek), 38. J. Knotek, 50. Nahodil (Rutar), 59. Škůrek (Jaroměřský, Strapáč)

0:3, 1:3, 1:4

Hodek, Lacina – Gerát, Lhotský

Janus (Petrásek) – Porseland, Ščotka, Graborenko, Baránek, Piché, Suchánek, L. Doudera – Petružálek (A), J. Mikúš, Kašpar – Válek, V. Hübl (A), F. Lukeš – Myšák, Gerhát, Trávníček (C) – D. Tůma, M. Hanzl, Jurčík.

Konrád (Lukáš) – Jaroměřský, Škůrek, Staněk, Švrček, Ondrušek, Rutar – Ostřížek, J. Knotek, Jergl – Burian, Strapáč, Holec – Kolouch, Nahodil, V. Tomeček – Laš, Skladaný, Mráz.

První utkání roku 2019 začalo ve svižném tempu, úvodní střelu si připsali hosté z Olomouce. Janus se musel činit i při střele Koloucha, další projektil Škůrka skončil až za domácí klecí. Už ve čtvrté minutě se na trestnou lavici odporoučel Mikúš, slovenský útočník si vysloužil trest za hrubost. Domácím se podařilo několikrát vyhodit kotouč až ke Konrádovi, vzápětí ale přišla největší šance hostí v první třetině. Na konci přesilovkové kombinace byl Strapáč, jehož střela příklepem trefila levou tyč Janusovy branky! Své kvality potvrdila i poslední litvínovská posila, běloruský obránce Graborenko, když několikrát zastavil slibně vypadající akce Mory. Přesilovou hru si v osmé minutě vyzkoušeli i černožlutí, ex-brněnský Nahodil se provinil podrážením. V přesilovce zaznamenal nejnebezpečnější střelu Mikúš, centr první litvínovské lajny ale z mezikruží přestřelil hostující klec. Graborenko se činil také vepředu, kromě svých obranných zákroků divákům předvedl i tvrdost svojí střely.

Oba týmy trefily tyč, po dvaceti minutách se hrálo bez branek

Chemici postupem času přebrali otěže utkání a vytvořili si mírný tlak. Pokusy litvínovský však povětšinou končily na plexiskle za brankou nebo na zadním mantinelu, hostující brankář neměl mnoho práce. V druhé polovině prvního dějství se hra začala kouskovat a k vidění byly dlouhé pasáže, ve kterých oba týmy urputně bojovaly o puk ve středním pásmu. Kohouti přitvrdili hru a několikrát tvrdě atakovali domácí, rozhodčí však žádný z hraničních zákroků neocenili dvěma minutami. To se nelíbilo především černožlutým fanouškům, kteří dávali najevo svůj nesouhlas hlasitým pískotem. Čas ubíhal a s ním se zvětšoval i domácí tlak. Od modré znovu pálil Graborenko, jeho tečovanou střelu ale Konrád pokryl.

Ojedinělý pokus hostí měl na svědomí Ostřížek, nutno podotknout, že tato střela byla velmi nepříjemná, a Janus se při ní opravdu vyznamenal. V branku nevyústila ani souhra litvínovských matadorů Lukeše s Hüblem, Mora stále dobře bránila a nedovolila domácím otevřít skóre. Necelé dvě minuty před koncem odjel na trestnou lavici Škůrek a chemici tak měli k dispozici další hru v početní převaze. Litvínov zvýšil obrátky a uzamkl hosty v jejich pásmu. Úvodní gól ale diváci na Zimním stadionu Ivana Hlinky neviděli ani po střele Lukeše, jež skončila na tyči, po dvaceti minutách se tak hrálo bez branek.

Na začátku druhé periody hosté ubránili zbývající čas z přesilové hry domácích a sami mohli vyrazit dopředu. Práci Janusovi nadělal Kolouch, jenž střílel z levého kruhu, slovenský gólman však udržel čisté skóre. Ve třetí minutě druhé části obdržel dvouminutový trest za nedovolené bránění kapitán Trávníček. A právě tato přesilovka vedla k první brance utkání. Kotouč se po střele Ostřížka odrazil ke Knotkovi, ten ho posunul Aleši Jerglovi, a olomoucký útočník z úhlu trefil odkrytou klec. Mora ožila a zatlačila černožluté, domácí obrana ale všechny výpady zvládla. Litvínovským akcím často chyběla finální přihrávka, puk několikrát letěl před branku, kde na něj ale nikdo nečekal. Konrád musel zasahovat hlavně proti střelám z dálky, jednu takovou na jeho branku vyslal Suchánek, brankář hostí si s ní však poradil. Velmi aktivní ve střelbě byl znovu Graborenko, jeho přízemní pokusy ale končily zblokované olomouckými obránci nebo zlikvidované pozorným Konrádem.

Litvínovský zmar, druhou branku inkasoval ve vlastní přesilovce

Druhý trest v utkání si vykoledoval Mikúš, rozhodčí jeho zákrok posoudili jako hákování. V početní nevýhodě ujel Lukeš s Hüblem, prvního jmenovaného ale o kotouč připravili obránci Mory. Stejná dvojice měla prsty i v další šanci chemiků, Hübl tečoval Lukešovu střelu, ani tentokrát však Konrád neinkasoval. Mikúš dokončil pomyslný hattrick a potřetí putoval na trestnou lavici, v tomto případě znovu za hákování. Další oslabení černožlutí zvládali velmi dobře a dařilo se jim posílat puky až k olomoucké kleci. Desetiminutový osobní trest za nesportovní chování poté obdržel domácí kapitán Trávníček, na hlavu rozhodčích se tak z hlediště snášelo stále více nadávek. Vylučovalo se ale i na druhé straně, dvě minuty za nedovolené bránění si musel odsedět Staněk. Paradoxně ve vlastním oslabení se kohoutům podařilo odskočit na rozdíl dvou branek. Ščotku na modré obral o puk Jan Knotek a svůj samostatný nájezd zakončil bekhendovou střelou mezi Janusovy betony. Více se již v druhém dějstvím neudálo, do poslední třetiny tak šli hosté s dvoubrankovým náskokem.

Třetí část hry začala rozháraně, Mora se očividně snažila bránit výsledek a hrát musel Litvínov. Tomu to ale příliš nelepilo a nedokázal si vytvořit souvislý tlak. Puk do obličeje dostal Rutar a na ledě se objevila krev, mladý obránce tak za mohutného potlesku odjel na střídačku. Velkou šanci na snížení stavu měl Petružálek, jeho střelu zápěstím ale Konrád vykryl ramenem. Olomouc bránila a dopředu se tlačili chemici. Domácí benjamínek Myšák také prověřil pozornost hostujícího gólmana a vyslal na něj další nadějnou ránu, ani ta si však cestu do sítě nenašla. Na trestnou lavici následně odjel hostující Skladaný a šance chemiků na kontaktní gól podstatně vzrostla. Minutu a půl přesilové hry se Litvínovu vůbec nedařila a na Konráda neletěl ani jeden střelecký pokus. Další trest Ondruška však znamenal třicet sekund trvající přesilovku pěti proti třem. V té od modré nahazoval Ščotka a po jeho pokusu zvonila tyč hostující klece! Branku měl na hokejce i Petružálek, jeho dorážka z bezprostřední blízkosti ale letěla příliš vysoko.

Kontaktní gól přišel pozdě, výhru pečetil Škůrek

Dvojnásobnou přesilovou hru chemici nevyužili a Mora je za to potrestala třetí brankou. Lukáš Nahodil se dostal do úniku a překonal Januse, jemuž puk propadl za záda. Chemikům se nedařilo a další rána opět skončila jen na hrudi Konráda. Domácí trápení ukončila až dvojice matadorů, Hübl našel zpoza brány Františka Lukeše, jenž pohotovou střelou obral Konráda o čisté konto. Po litvínovském gólu ale byli znovu aktivnější hosté, Janus musel krotit pokusy Staňka a Koloucha. Na druhé straně pálil tvrdě Lukeš, domácím ale dnes opravdu nepřálo štěstí. Dvě minuty před koncem základní hrací doby byl na střídačku odvolán Janus a černožlutí to zkusili se šesti bruslaři v poli. Tlak domácích kýžené snížení nepřinesl a z vlastního obranného pásma tak kotouč poslal do prázdné branky David Škůrek. Rozhodnutý duel už se ve zbývajícím čase víceméně dohrával, kohouti si dnes ze severu Čech vezou tři body.

Radim Skuhrovec

"My jsme proti Olomouci neodehráli dobré utkání, soupeř hrál účelně, měl tlak do brány, což nám samozřejmě chybělo. První gól jsme inkasovali, druhý jsme soupeři nabídli sami v naší přesilovce. Pak jsme měli přesilovku 5 na 3, kterou jsme nebyli schopni využít a inkasovali jsme třetí gól po individuální chybě v situaci jeden na jednoho. Pak se nám podařilo snížit, ale s tím zápasem jsme už nic neudělali. Pro nás bude strašně důležité, abychom se znovu vrátili k té jednoduché hře, a hráli znovu ten jednoduchý účelný hokej a ten, který prostě funguje. Jak říkám, nehráli jsme dneska vůbec dobře, těžko říct, proč nejsme vždycky schopni navázat na předchozí dobré utkání. V domácím prostředí nemáme vůbec tlak, který by domácí tým měl mít. Soupeř dneska hrál velmi dobře a účelně, dal víc gólů než my a zaslouženě vyhrál. My mu sportovně gratulujeme a přejeme šťastnou cestu domů."

HC Olomouc

Zdeněk Moták

"Určitě to bylo vyrovnané utkání. Důležitá pro nás byla druhá třetina, kdy jsme odskočili do dvoubrankového náskoku. Ale úplně nejstěžejnější v celém zápase bylo, že jsme udrželi oslabení 3 na 5 ve třetí třetině. Tam to bylo velice důležité a já bych chtěl pochválit všechny hráče, počínaje obranou a konče posledním útočníkem. My po těch pěti prohrách, ve kterých jsme nehráli úplně špatně, myslím si, že jsme sehráli spoustu dobrých zápasů, ale bohužel jsme nebodovali a dneska jste si to odnesli vy. Důležité je, že jsme dneska získali tři body, pro psychiku určitě."