Zápasy 05. 10. 2014, Redakce

Olomouc - osmý zářez na pažbě!

Ani z pátku rozjetý nováček nezastavil jízdu hráčů Vervy. V neděli vyhráli po bojovném výkonu osmý zápas v řadě (3:1) a to i přesto, že dohrávali s torzem sestavy. U všech branek byl Martynek (2+1)

9. kolo, 05.10.2014, ZS I. Hlinky
logo HC Olomouc
HC VERVA Litvínov HC Olomouc
3 1

1:0, 1:1, 1:0

Francouz - Kubát, Chaloupka - Sklenička, Pavlík - Zeman, Pavelka - Majdan, Hübl "C", Lukeš "A" - Martynek, Hanzl "A", Gerhát - Šrámek, Piroš, Jurčík - Písařík, Smolka, Kubinčák. Připraveni Soukup a Baránek. Trenéři Rulík a Hořava

Vošvrda – Houdek, Skrbek, Vyrůbalík, Ondrušek, Majeský, Rašner, Škůrek – Diviš, Patera, Dlouhý – Rác, Marosz, Cibák – Hrňa, Matai, Laš – Jergl, Zuzin, Buc. Připraven Trvaj. Trenéři Fiala a Dopita

Trenéři Rulík a Hořava byli nuceni před osmým vystoupením svého týmu změnit sestavu nejvíc v sezóně. Postrádali zraněné Gulu, nově také Jánského a Ručinského a navrch distancovaného kapitána Trávníčka. Sáhli proto do Mostu, povolali forvardy Gerháta, Smolku a také Kubinčáka, jehož o víkendu získal klub na střídavý start. Dřívější rekordman v počtu zápasů za Litvínov tak v neděli nastoupil ve žlutočerném dresu ke svému 717. utkání.

Hosté, nabuzení uštědřením pátečního debaklu Vítkovicím (9:1), začali s touhou po prvním bodovém importu, ale v úvodu zápasu byli pod tlakem. Hübl se snažil dorazit Lukešovu střelu, Šrámek jel zprava sám po Pirošově přihrávce, ale minul. V 5. minutě neprošla nahrávka na u tyče číhajícího Hanzla, stále tak na ukazateli svítilo 0:0.

Majeského první vyloučení Verva ještě nepotrestala, ale krátce po tom přece jen zavěsil Martynek, 1:0. Vyloučení Pavlíka, Majdana a Skrbka změnu skóre nepřinesla. Svou třídu dokazoval Pavel Francouz a další kotouč za svá záda už nepropustil ani jeho protějšek Tomáš Vošvrda.

Druhé dějství zastihlo nejprve v dalším nebezpečném nájezdu Šrámka, ale ten neměl v neděli střelecké štěstí, puk skončil opět vedle. Gerhátův trest stavem pro hosty nepohnul, málem naopak – Lukeš uvolnil v oslabení Hübla, kterého fauloval Patera a sudí zkřížil ruce - trestné střílení! Vošvrda však Hüblovu střelu vyrazil.

Nedáš – dostaneš, Chaloupka se vrátil z trestné lavice a sedm vteřin na to skóroval zblízka Marosz, 1:1.

Ale domácí využili přesilovku, Martynek brzy vrátil vedení Krušnohorcům! 2:1. To byl klíčový moment duelu a jak se později ukázalo i vítězný gól. Pak se přitvrdilo, avšak bez výraznějšího udílení trestných minut. Deset vteřin před koncem třetiny ještě těsně minul klec protivníka Kubát.

Třetí dějství mělo rozhodnout a všechna čest Hanákům, pokračovali ve zlepšeném výkonu ze druhé třetiny a domácím zle zatápěli. Těm se navíc dál sypala sestava. Ve třetím dějství nahradil v první formaci zraněného Lukeše Kubinčák, v závěru odstoupil i Hanzl.

Hosté tečovanou střelou Jergla trefili ve 43. minutě horní tyč. Velkou možnost ke srovnání měl při Pavlíkově vyloučení i Zuzin, odražený puk vracel do odkryté klece, ale Francouz se skvěle stihl přemístit. Pak zachránil svůj tým v brankovišti od pohromy pohotový Kubinčák. Power play hráčů v červeném ukončil přesnou ranou v předposlední minutě Piroš, 3:1!

Olomouc nezklamala, naopak, předvedla velmi dobrý výkon založený na rychlém bruslení. O lepší výsledek ji připravil především Pavel Francouz.

Litvínov překročil už ve svém osmém zápase dvacítku získaných bodů – parádní start pokračuje! „Že už nejsme první? Ani to nevím, každopádně v kabině to nikdo neřešil a myslím, že to ani řešit nebudeme,“ nemrzelo muže zápasu Rostislava Martynka.

Vojtěch Kubinčák: "Zlomil jsem v zápase svoji jedinou hůl, co jsem tady měl, a tak jsem dohrával s jinou, snad o deset centimetrů delší. No, možná jsem právě díky tomu vytáhl z branky ten gól soupeře...," usmíval se.

Litvínov v neděli přivítá doma Liberec, utkání s Vítkovicemi bylo na žádost soupeře odloženo již v létě na 21. října. Kuriozita: HCVL přišel o vedení v tabulce, i když vyhrál a celkově stále ani jednou neprohrál. Třinec zvítězil a navíc si vylepšil skóre. Ale 22 bodů se počítá především...

Miloslav Hořava: "Začali jsme velmi dobře, mohli jsme odskočit na více než 1:0, měli jsme dost šancí, při Olomouci stálo štěstí. Druhou třetinu byla hra vyrovnaná. Ve třetí třetině jsme byli místy pod obrovským tlakem a jen díky až zázračným zákrokům brankáře Francouze jsme neinkasovali. Byla tam skoro prázdná branka a on to stihl vyrazit betonem nebo čím, v další šanci tam někdo zachránil hokejkou puk, který šel snad do prázdné branky. Byl to těžký zápas a nakonec se k nám přiklonilo štěstí. Jsou pro nás důležité body, ne to jestli jsme nebo nejsme první. Zranění? Martin Ručinský a Peter Jánský, kteří dnes nehráli, by mohli oba ve středu-čtvrtek naskočit, alespoň tak to vypadá teď. U Lukeše a Hanzla, kteří dnes nedohráli, uvidíme až za den, za dva. Ale nevymlouváme se na to, potká to každý tým. Měli bychom z výhry radost i v kompletní sestavě, Olomouc byla těžký protivník."

HC Olomouc

Jiří Dopita (byl na tiskovce v Litvínově poprvé): "Začali jsme špatně, hned v prvním střídání jsme mohli inkasovat. První třetinu byl Litvínov lepší. Od druhé třetiny jsme hru srovnali. Třetí část jsme byli lepší my, měli jsme několik vyložených šancí, které jsme neproměnili a pak jsme dostali gól do prázdné brány. Zlepšení venku tam z naší strany určitě bylo, ale ještě tam cosi chybí. Přál bych si, abychom hráli venku stejně jako doma a začali vozit nějaké body."