Zápasy 07. 02. 2021, Vladislav Kollert

Podkrušnohorské derby opět ve prospěch Litvínova, rozhodl dvougólový Jarůšek

L i t v í n o v - Litvínov zvládl utkání s karlovarskou Energií a po výhře 3:2 v prodloužení si připisuje dva důležité body. Dva góly vstřelil Richard Jarůšek, jednou se prosadil Jan Ščotka.

0:0

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 15. Jarůšek (M. Hanzl, Štich), 24. Ščotka (V. Hübl, Balinskis), 62. Jarůšek (Zdráhal, Ščotka)

Branky a nahrávky HC Energie Karlovy Vary: 36. Černoch (Koblasa, Plutnar), 52. Černoch (Šenkeřík, Flek)

2:0, 2:2, 3:2

Horák, Pražák – Ondráček, Špůr

Godla (Zajíček) – Balinskis, Cibulskis, Demel, Štich (A), Irving, Ščotka, D. Zeman – F. Lukeš, V. Hübl (C), Pospíšil – Látal, Gerhát, Zygmunt – Jarůšek, M. Hanzl (A), P. Zdráhal – Helt, Žejdl, L. Stehlík.

F. Novotný (Hamrla) – Šenkeřík, Weinhold, Plutnar, D. Mikyska, Zábranský, Pulpán (A), Kowalczyk – Koblasa, Černoch, Flek – O. Beránek, Hladonik, Kohout – T. Mikúš, Skuhravý (C), Vondráček (A) – Redlich, Vildumetz, Osmík.

Po prohraném pátečním duelu s Plzní se Litvínov opět představil na domácím ledě. Oproti předešlému utkání udělal hlavní trenér Vladimír Országh dvě změny: do čtvrté formace se vrátil centr Lukáš Žejdl, který nahradil Josefa Jíchu a post sedmého beka zaplnil Denis Zeman.

Utkání se odehrálo v duchu akce O Kapku lepší hokej na pomoc nadačnímu fondu Kapka naděje. Kapitáni obou celků měli v rámci připomenutí akce speciální dresy s oranžovým pravým rukávem, několik hokejistů včetně realizačního týmu doplnilo svou výstroj o oranžové doplňky.

Skóre otevřel Jarůšek, domácí podržel Godla

Prvních deset minut utkání nabídlo vyrovnaný hokej, když se oba celky snažily zvrátit dominanci na svou stranu. První větší příležitost nastala v 6. minutě, kdy si domácí Litvínov dokázal vytvořit potřebný tlak po vyloučení Osmíka. Střely Chemiků však nedokázaly najít cestu mezi tři tyče, největší příležitost Zygmunta navíc obětavým zákrokem zlikvidoval obránce Šenkeřík.

Domácí se dočkali až v pět minut před první sirénou. Martin Hanzl si přivlastnil kotouč za brankou Novotného, odkud našel číhajícího Richarda Jarůška a ten z velkého úhlu dokázal přesně trefit odkrytou část karlovarské branky – 1:0.

Hosté se marně snažili odpovědět, jejich největší šanci v podobě samostatného úniku v podání Vondráčka však vychytal famózním zákrokem brankář Denis Godla. Slovenský strážce tří tyčí si počínal suverénně také při dalších pokusech Energie a Verva tak zakončila první dějství s jednobrankovým náskokem.

Litvínov dominoval, Energie i přesto skórovala

Do druhé třetiny vstoupili domácí mnohem lépe, než jejich soupeř. Vervě pomohla přesilová hra, při které prudkou přihrávkou Viktor Hübl našel připraveného Jana Ščotku, a ten dokázal kotouč procedit za záda Novotného – 2:0.

Chemici dominovali zejména v první polovině druhého dějství a zasypávali karlovarskou svatyni nebezpečnými pokusy. Na Novotném však selhali Jarůšek, Pospíšil i Hanzl. Po střele prvního jmenovaného zachránila hosty také část brankové konstrukce.

Byla to naopak Energie, která navzdory tlaku domácích dokázala snížit stav utkání. V 36. minutě našel Koblasa zpoza branky najetého Jiřího Černocha, který z první dokázal prostřelit přesouvajícího se Godlu – 2:1. Slovenský brankář musel o pár momentů vytáhnout další důležitý zákrok po další šanci Černocha a Šenkeříka, tentokrát byl však úspěšný a nedovolil hostujícímu celku vyrovnat.

Energie dokázala srovnat, rozhodl Jarůšek v prodloužení

Litvínov vstoupil do závěrečné dvacetiminutovky opět aktivněji a dělal vše pro to, aby dokázal opět navýšit své vedení. Největší příležitost měl ve 43. minutě Filip Helt na levém křídle, mladý litvínovský útočník však trefil pouze tyč.

Poté se slova ujala hlavně Energie. Godla však dokázal nadvakrát vychytat Koblasu. O pár okamžiků později sám ujel obránce Šenkeřík a slovenský brankář mu neohroženě skočil po brusle. Rozhodčí to však vyhodnotil jako podražení a následovala první karlovarská přesilová hra.

V té byli hosté úspěšní a byl to opět Šenkeřík, který potrápil litvínovskou defenzivu nejvíce. Obránce Energie vyslal od modré tvrdou střelu, kterou před Godlou dokázal tečovat Jiří Černoch a rázem bylo vyrovnáno - 2:2.

Rozjetá Energie navíc dostala v poslední dvouminutovce další výhodu v podobě přesilové hry, všechny nadějné šance však dokázala litvínovská defenziva pokrýt. Rozhodovalo tak prodloužení, ve kterém se dokázal prosadit dnešní dvojnásobný střelec Richard Jarůšek. Litvínov tak získal dva důležité body v dalších bojích po play-off.

Vladimír Országh

„Dobrý zápas z obou stran, mělo to tempo. Měli jsme dobrý začátek a první polovinu zápasu, vedli jsme 2:0 a měli jsme tam ještě další šance. Soupeř byl velmi nebezpečný, hrozil z protiútoků, chodil do brejkových situací. V závěru nás trochu vytlačil. Myslím si, že ta remíza je spravedlivá. Extra bod je pro nás důležitý jak směrem do tabulky, tak směrem do play-off. Jsme rádi, že jsme přerušili sérii dvou porážek za sebou a máme důležité vítězství.“

HC Energie Karlovy Vary

Tomáš Mariška

„Viděli jsme kvalitní vyrovnané utkání, do kterého jsme nevstoupili špatně, ale udělali jsme dvě chyby v obraně a domácí nás z jedné potrestali. Od začátku jsme tak tahali trochu za kratší konec. Myslím ale, že jak na šance, tak herně bylo to utkání vyrovnané. Domácí si poté pomohli přesilovou hrou. My jsme i tak pokračovali v trpělivém výkonu a dokázali jsme se do zápasu vrátit, vstřelili jsme kontaktní branku a pomohli jsme si přesilovou hrou. Škoda, že jsme ještě ze závěrečného tlaku nedokázali přidat ještě jednu branku. Mrzí nás akorát to, že jsme podruhé proti Litvínovu nezvládli prodloužení. Ten extra bod je to jediné, co nám na tom výkonu chybí. Myslím ale, že jsme podali kvalitní týmový výkon, hráči odpracovali, co mohli.“