Zápasy 16. 01. 2015, Redakce

Sparta stáhla náskok, Litvínov skóroval jen jednou

Předposlední vystoupení ve třetí čtvrtině Vervě nevyšlo, podlehla v Praze i přes dobrý začátek nejvíc v sezóně. Sparta tak snížila náskok HCVL v tabulce na jeden bod. Udrží Litvínov v neděli druhé místo?

38. kolo, 16.01.2015, Praha
logo HC Sparta Praha
HC Sparta Praha HC VERVA Litvínov
7 1

2:1, 2:0, 3:0

Novotný – Polášek, Eminger, Mikuš, Ďaloga, Barinka, Švrček, Piskáček – Klimek, Hlinka, Réway – Rolinek, Pech, Kumstát – Sabolič, Buchtele, Forman – Dvořáček, Volek, Procházka. Připraven Lukáš. Trenéři Jandač a Moták

Francouz (46. Horák) – Kubát, Gula – Pavelka, Pavlík – Frolo, Štindl – Baránek – Jánský, Hübl, Lukeš – Petružálek, Hanzl, Ručinský – Martynek, Gerhát, Trávníček – Písařík, Šrámek, Jurčík. Trenéři Rulík a Hořava

Trenéři Vervy vrátili do sestavy Gulu a vzali s sebou i juniorského reprezentanta Baránka, který den předtím nastoupil za litvínovské juniory proti Olomouci (2:1sn). Chyběl zraněný Chaloupka.

Verva před velmi pěknou návštěvou začala výborně a nejen proto, že Lukeš z přečíslení už ve 3. minutě otevřel skóre. Další "palposty" – a některé vůbec ne špatné – měli Trávníček, Jánský, Hübl a dvakrát Petružálek. Nic se však neujalo a Sparta zvedla hledí své přilby. Pomohlo jí Hüblovo vyloučení. Kumstátovu dorážku ještě Francouz kryl, chvíli na to ale ze strany zavěsil bekhendem pod horní tyčku Hlinka. V polovině třetiny si první přesilovku zahráli hosté, ale branka padla až při rovnovážném stavu hráčů. Volek neuspěl, volný Procházka usměrněním puku před brankou ano, 2:1.

Kubátův trest běžel celé dvě minuty a jeho adresát pak zatopil před sparťanskou klecí. V poslední minutě ještě jel puk po brankové čáře po střele Buchteleho. Remíza by možná přestávkovému skóre slušela víc, ale Sparta šla do kabin s vedením.

Po změně stran hned zahrozil Hübl, ale aktivitu Severočechů utnulo Hanzlovo vyloučení. Jenže při něm jel sám na branku Hübl! Novotného neprostřelil, vyrovnání bylo blízko... Ani vyloučení Ďalogy Verva nepotrestala a gól nedala ani poté, co v tlaku pokračovala i po přesilovce.

Rozhodujícím okamžikem bylo vyloučení Martynka, kterému sudí pískli sevření puku ve chvíli, kdy se hrálo čtyři na čtyři. Dlouhou výhodu obecně považovanou za nejlepší v hokeji pár vteřin před koncem využil od modré Polášek. A vzápětí prošel za čáru puk, smolně tečovaný obráncem a po trmě-vrmě v brankovišti. 4:1.

Klimek a Mikuš nabídli následně Litvínovu 71 vteřin výhody pět na tři a možnost vrátit se do zápasu! Ale jejich spoluhráči dvojnásobné oslabení přestáli. Největší možnost měl po Petružálkově nabití křížem z úhlu Hübl, předtím tvrdě pálil od modré Ručinský. A ještě v další výhodě mohl těsně před odchodem do kabiny korigovat Lukeš. Nepovedlo se.

Třetí část mohla pohnout utkáním jiným směrem, ani druhý nájezd Hübla na gólmana Sparty však ve 41. minutě brankou neskončil. Naopak, krátce po Jurčíkově vyloučení skóroval volný Sabolič a krátce na to také podruhé v zápase Procházka, 6:1. Francouz pak přepustil místo Horákovi. Ten inkasoval jednou, jeho spoluhráčům už se od 3. minuty skórovat nepovedlo. Skončila tak jejich série pěti výher. Druhou příčku a jednobodový náskok vůči Spartě bude Litvínov hájit v neděli doma proti Pardubicím!

HC Sparta Praha

Zdeněk Moták: "Klíčem k dnešnímu úspěchu byl brankář Filip Novotný, chytal výborně a navíc zneškodnil výborným litvínovským hráčům i dva samostatné nájezdy. Dále potom ubráněné přesilovky soupeře, o kterých víme, že jsou opravdu výborné. Připravovali jsme se na ně. Ubránili jsme dnes i oslabení tři na pět."

Radim Rulík: "Blahopřejeme Spartě, byla dnes jednoznačně lepší a zaslouženě vyhrála."