Zápasy 19. 10. 2013, Lucie Lobo, foto: Ondřej Vlk

Starší dorost: Sparta překazila Litvínovu vítěznou sérii, utkání rozhodla jediná branka

L i t v í n o v - 17. kolo RAKO extraligy staršího dorostu odehráli litvínovští na svém ledě proti Spartě. Vyrovnané utkání nepřineslo do třetí třetiny žádnou branku. Litvínov, hlavně díky nepřesným přihrávkám, často přicházel zbytečně o puk. V úvodu třetí třetiny využili hosté početní výhody a Zídkovo brankou se dostali do vedení. Tento stav si už pohlídali do konce utkání a odvážejí z Litvínova 3 body.

17. kolo, 19.10.2013, ZS Ivana Hlinky
logo HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov HC Sparta Praha
0 1

0:0, 0:0, 0:1

Spěšný – Jonák, Šíp, Vostárek, Brzek, Najman, Moravec, Dunko, Pospíšil, Kučera, Chmelař, Sládek, Bárdoš, Sklenička, Jícha, Poljanský.

Pírs – Bureš, Jandus M., Kalina, Knobloch, Kazda, Pacovský, Sedlák, Svoboda, Zídek, Hozák, Procházka, Hrala, Polesný, Zářecký, Jandus T., Seniov.

Hned v úvodu první třetiny byl vyloučen hostující Procházka za zdržování hry. Domácím se ale přesilová hra příliš nedařila, Sparta často vyhazovala za Spěšného. V šesté minutě se pokusil Seniov překvapit litvínovského gólmana, kdy z mezikruží dorážel. Ten si dal ale pozor. Chvíli na to se Litvínov ocitl ve velké šanci! Pospíšil nahrával Kučerovi před branku, jeho střelu ale vyrazil Pírs před sebe. Sklenička to poté zkusil z modré, byl ale také neúspěšný.

V polovině třetiny se vylučovalo na straně domácích, Spartě se ale hra v početní přesile také moc nedařila. Minutu na to byl vyloučen hostující Procházka a hrálo se 4 na 4. Hosté ale ubránili i následné minutové oslabení. V patnácté minutě přišla velká šance Chmelaře, který ujel na Pírse. Byl pronásledován hostujícími obránci, to mu ale nezabránilo zakončit bekhendem. Hostujícího gólmana ale nepřekonal. Do konce třetiny se už nic zvláštního nestalo a do kabin se odjíždělo za stavu 0:0.

V začátku druhé třetiny byl aktivnější Litvínov, poté byl ale vyloučen domácí Bárdoš a velení převzali hosté. Spěšný zlikvidoval Hozákovu šanci před bránou. Ve svém vlastním oslabení vystřelil na Pírse Pospíšil, hostující gólman ale jeho střelu zlikvidoval. V sedmadvacáté minutě se ale do pěkné akce dostal Knobloch, jehož střela se dopotácela až k betonu Spěšného. Ten se štěstím na druhý pokus přikryl kotouč lapačkou.

V půlce druhého dějství se dostal do šance Hozák, který z první vystřelil z bezprostřední blízkosti. Spěšný si dal pozor a i tento pokus Sparty zlikvidoval na jedničku. Následovala dlouhá pasáž nepřesných nahrávek, především na straně Litvínova, který tak zbytečně přicházel o puk. Hrálo se převážně po mantinelech nebo ve středním pásmu. Ke konci třetiny se Sládek prokličkoval až do útočného pásma, kde z otočky vystřelil na Pírse, ten však neměl s jeho střelou žádné větší problémy.

Na začátku závěrečné třetiny to při signalizovaném trestu zkusil Zářecký z kruhu, na tuto střelu si dal litvínovský gólman pozor a skončila v jeho výstroji. Poté ale přišlo vyloučení domácího Poljanského a Sparta této početní výhody využila! O první a zároveň vítěznou branku Sparty se postaral Václav Zídek.

Hosty vstřelená branka nakopla a dále útočili na Spěšného branku. Šance ale přicházeli i na druhé straně kluziště, kdy Bárdoš z kruhu nevyzrál na Pírse. Domácího gólmana prověřilo sourozenecké duo Tomáš a Martin Jandusovi, ani jeden však nebyl úspěšný. Litvínov chtěl vyrovnat, ale nedařil se mu přechod přes střední pásmo. Pokračoval i v nepřesných přihrávkách a to jim ubíralo hodně sil.

V padesáté minutě Seniov zlikvidoval na modré obránce Moravce, ale i přesto neměl dostatek prostoru k zakončení, díky druhému obránci Litvínova, který byl na místě. Dvě minuty na to měl Litvínov několik šancí za sebou. Nejprve před brankou dorážel Sládek, poté se o to pokoušel i Brzek. Oba však byli neúspěšní. Ve čtyřiapadesáté minutě zkusil překvapit Pírse Pospíšil, který střílel z otočky. Jeho střelu si ale hostující gólman také pohlídal.

Chvíli na to měl Litvínov velké štěstí, že neinkasoval znovu! Spěšný nakonec dokázal vyrazit kotouč pryč z brankoviště. Poté byl vyloučen domácí Sklenička a domácí si tak dost přitížili. Přesto, že se ve svém vlastním oslabení drali do útočného pásma Kučera s Pospíšilem, na modré jejich šanci zničila důrazná sparťanská obrana.

Půl minuty před koncem utkání odjel Spěšný na střídačku a domácí to zkusili se šesti hráči. Tři sekundy před závěrečnou sirénou Litvínov promarnil obrovskou šanci, kdy Chmelař přestřelil odkrytou Pírsovu branku! Tým Litvínova si vyžádal oddechový čas, vhazovalo se ale ve středním pásmu a tři sekundy už bylo málo. Litvínov podlehl Spartě 0:1.

Petr Nekvinda (HC Litvínov): Do utkání jsme vstoupili s podobnou taktikou jako proti Kladnu. Sparta má kvalitní hráče a nebezpečné v útoku. První třetinu jsme odehráli dobře, bylo to vyrovnané. Sparta na nás ve druhé třetině vlétla a tam jsme to přežili jen díky tomu, že nás podržel náš brankář. Před třetí třetinou jsme si opět připomněli, co budeme hrát. To se nám povedlo, ale bohužel jsme nevyužili šance. Měli jsme dvě nebo tři tutovky do prázdné branky, které jsme nedali. To se nám vymstilo tím, že jsme pak udělali faul v útočné třetině, který být nemusel. V oslabení jsme pak dostali gól, protože dva beci nechali za sebou nepochopitelně volného hráče. Bohužel ten hráč toho využil a ani jinak výborně chytající Patrik Spěšný už té brance nedokázal zabránit. Chtěl bych tímto Patrika pochválit, protože chytal výborně. Byla to smolná prohra, protože jsme po celý zápas bojovali, ale bohužel jsme nevyužili naše šance.

HC Sparta Praha

Lukáš Lomický (HC Sparta Praha): Z naší strany nebyl výkon optimální, vůbec jsme nehráli naší hru založenou na agresivitě a rychlém pohybu po celém kluzišti. První dvě třetiny byl obraz hry úplně stejný, ve třetí třetině se nám paradoxně povedlo dát gól po našem tlaku do branky v přesilovce. Dnes utkání směřovalo k tomu, že kdo dá první branku, tak by mohl být úspěšný. Soupeř měl sice ještě velké šance v závěru utkání, ale my jsme dneska byli šťastnější tým. Chtěl bych ještě vyzdvihnout výkon našeho golmana.