Zápasy 04. 01. 2020, Šimon Kadeřávek

Těsná prohra pod širým nebem, Litvínov padl se Spartou 2:3

Zhruba 32 tisíc diváků přihlíželo zápasu mezi Vervou a pražskou Spartou. První třetina sice gól nepřinesla, ale fanoušci viděli vyrovnanou hru plnou šancí. Druhé dějství přineslo branku na obou stranách, za hosty slavil Košťálek, litvínovským vykouzlil úsměv na tváři Ščotka. Ve třetí části se sice Verva jednou prosadila, Sparta se ale radovala dvakrát, a tak sledované utkání vyhrála.

45 (O2), 04.01.2020, Rudolf-Harbig Stadion, Dresden
logo HC Sparta Praha
HC VERVA Litvínov HC Sparta Praha

• Střely na branku

• Vyloučení

• Využití

• V oslabení

• Diváků

32009

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 37. Ščotka (Mahbod), 55. Jarůšek (Kašpar, T. Pavelka)

Branky a nahrávky HC Sparta Praha: 24. Košťálek (Tomášek, Řepík), 47. V. Růžička (Polášek, Kudrna), 49. Rousek (Kudrna)

• Průběh zápasu

• Rozhodčí

Hodek, Šír – Tošenovjan, Jelínek

Janus (Honzík) – Jánošík (A), Ščotka, Kudla, T. Pavelka, J. Říha, Baránek, Kubát – Petružálek, V. Hübl (C), F. Lukeš – Mahbod, M. Hanzl (A), Jarůšek – Kašpar, Gerhát, Hedberg – Jurčík, Válek, Trávníček

Machovský (J. Sedláček) – Košťálek, Tomáš Dvořák, Polášek, Piskáček (A), Kalina, Blain, Poizl – Smejkal, Tomášek, Řepík (C) – Kudrna, V. Růžička, Rousek – Říčka, Pech (A), Forman – Vitouch, Sukeľ, Dvořáček

Úvodní buly pod širým nebem vyhrála Sparta, ihned se s kotoučem přesunula do útoku. První střelu měl na svědomí Tomášek, jeho pokus se marně snažil tečovat Řepík. Verva se nenechala zahanbit a zahrozila prostřednictvím Trávníčka. Ten své nahození myslel jako pobídku spoluhráčům, ale Machovský puk raději skryl do své lapačky.

Vyrovnaná třetina

Pražský gólman musel krýt pokus Válka, pro kterého vypracoval dobrou pozici Trávníček. O minutu později probudil zmrzlé diváky Jánošík. Verva operovala v útočné třetině, když se kotouč odrazil k litvínovskému bekovi. Maskovaný muž Sparty s klidem zasáhl. Hra měla svižné tempo a oba týmy se snažily vstřelit branku. Na jedné straně byl blízko Blain, jenž od modré minul Janusovu svatyni. Za Litvínov se připomněl Kubát, ten z ostrého úhlu nastřelil boční síť Machovského branky.

V deváté minutě dostali domácí možnost přesilové hry, Dvořák byl vyloučen za podrážení. Litvínov předvedl povedenou početní převahu, ale kýžená branka nepřišla. Dobře operoval před hostujícím gólmanem Pavelka. Po hře 5 na 4 černožlutý tlak neustával, svižnou střelou prověřil Machovského reflexy Jurčík.

Na větší šanci si museli diváci počkat do druhé poloviny první třetiny. Litvínovští pokazili kombinaci a Sparta šla ve třech na Januse, slovenský brankář střelu z pravého kruhu chytil. Na druhé straně měl gól na holi Mahbod. Černožlutý forvard se marně natahoval po Jarůškově přihrávce. V samém závěru mohl litvínovské příznivce potěšit Jarůšek, forvard nabral ve středním pásmu rychlost, ale neměl štěstí v koncovce.

Ščotkův gól

Do druhé dvacetiminutovky nastoupili hosté živěji, už po dvaačtyřiceti vteřinách ohrozil Januse Košťálek, který střílel z pravého kruhu. Chemici se probudili střelou Jurčíka, ten byl v utkání velmi aktivní. Veškerou snahu zašlapal do země Jan Košťálek, Tomášek našel svého spoluhráče přesnou nahrávkou. Sparťanský obránce překonal Januse trefou z první a Pražané záhy vedli. Tým z hlavního města útočil i nadále, do dobré příležitosti se dostal Vitouch.

V polovině utkání musel na trestnou lavici Kubát, a tak si Verva zahrála oslabení. To Severočeši zvládli na jedničku, dokonce Jurčík předvedl odvážný výpad. Následovala pasáž, která se odehrávala především ve středním pásmu. Tomu učinil přítrž Jarůšek, jenž se ocitl sám před Machovským. Snažil se dostat kotouč za brankářova záda, ale trefil pouze tyčku. Litvínovský hráč zároveň upadl na brankovou konstrukci a zamířil na střídačku s bolestivou grimasou.

Početný černožlutý sektor rozjásal tři minuty před koncem třetiny Jan Ščotka. Verva si vypracovala tlak, který se snažil využít Mahbod. Jeho rána byla zblokována a kotouč se odrazil zpět ke kanadskému útočníkovi. Ten ho pohotovou nahrávkou přesunul na Ščotku, který důraznou střelou srovnal krok obou týmů. V samotném závěru pálil Hübl, ale jeho pokus Machovský zlikvidoval.

Sparťanská ofenziva

Do závěrečného dějství vstoupily oba mančafty s vervou, brankáři měli plné ruce práce, jako například při střele Hübla z mezikruží. Činit se musel i Janus, jenž zasahoval proti Košťálkovi. Litvínov operoval v útočné třetině, když přišla rána z čistého nebe. Polášek vypálil od modré, tuto střelu Janus chytil, ale kotouč neudržel. U puku byl nejrychleji Vladimír Růžička, který pohotovou dorážkou poslal Spartu do vedení.

Pražany gól nabudil, což potvrdil Lukáš Rousek. Mladý útočník vybojoval puk a přesnou ranou z pravého kruhu nedal Janusovi šanci. Zaskočená Verva musela ještě přijmout vyloučení Jarůška. V přesilové hře byl nejblíže brance Růžička, který tvrdou střelou orazítkoval tyč. Více ale Sparta nestihla, dokonce se prostřednictvím Dvořáka dostala sama do oslabení.

V nastalé přesilovce udeřili nezvykle domácí. Richard Jarůšek dorazil za Machovského záda střelu Lukáše Kašpara. Nutno dodat, že trenér Kýhos zvýraznil početní výhodu tím, že odvolal Jaroslava Januse. V závěrečných minutách přežil Litvínov oslabení a zkoušel zvrátit závěr zápasu bez gólmana, avšak marně. Litvínov opět po velmi vyrovnaném výkonu se silným soupeřem zůstal bez bodu.

Sestřih

Jindřich Kotrla

Odehráli jsme vyrovnanou partii se Spartou, opět rozhodly předbrankové prostory. My své šance neproměnili, Sparta ano, to je náš problém, který musíme řešit. Prostředí si hráči užili, ale na hře se to vůbec neprojevilo.

logo HC Sparta Praha

HC Sparta Praha

Uwe Krupp

Vystoupili jsme z rutiny, šlo o speciální zápas, se kterým se oba týmy vypořádaly dobře. Užili jsme si to a nikdy nezapomeneme. Ve 2. části nás Litvínov místy zmáčkl, naštěstí do třetí jsme vstoupili soustředěně.