Zápasy 15. 10. 2021, Ondřej Mach

Tuhý boj pro Olomouc. Litvínov na Hané neskóroval a domů se vrací s prázdnou

Litvínovští hokejisté v pátečním 14. kole Tipsport extraligy podlehli Olomouci fotbalovým výsledkem 0:1. O jedinou trefu zápasu se v 53. minutě postaral domácí Rostislav Olesz. Chemici padli podruhé za sebou a v tabulce zůstávají dvanáctí.

4637

Branky a nahrávky HC Olomouc: 53. Olesz (Navrátil, J. Knotek)

1:0

Šír, Svoboda – Ondráček, Špůr

Sedláček – Ondrušek, Černý, Švrček, Škůrek, Řezníček, Dujsík, Rašner – Káňa, Krejčí, Kucsera – Olesz, Knotek, Navrátil – Klimek, Nahodil, Kunc – Strapáč, Kolouch, Bambula.

Godla – Hrbas, Irving, Balinskis, Stříteský, Zeman, Demel, Strejček – Kudrna, Estephan, Zdráhal – Jarůšek, Hübl, Lukeš – Pospíšil, Gerhát, Latta – Havelka, Jícha, Svoboda.

Do dalšího venkovního duelu nemohl naskočit zraněný Petr Straka, trenér Vladimír Országh tak pozměnil složení útočných řad. Do sestavy mimo jiné poprvé v této sezoně pronikl Svoboda, mezi tři tyče se postavil Godla.

Bezbrankové první dějství

V úvodu působili o malinko aktivnějším dojmem hosté, kteří se na chvíli usadili v olomouckém pásmu a donutili Sedláčka k prvním zákrokům. Jeho protějšek musel zasahovat po střele Bambuly, ta ale mířila přímo do jeho hrudi.

Následně se do dobrých příležitostí dostali Gerhát nebo Latta, maskovaný muž Mory si však obě situace pohlídal. Verva každopádně hrála s větší chutí a na několik desítek vteřin olomoucké borce zatlačila: efektní kličkou se blýskl znovu Latta, následnou ránu kryl Sedláček.

Domácí příznivce zvedl ze sedaček až Krejčí, který po rychlém průniku hledal někoho před litvínovskou brankou, leč neúspěšně. Verva byla nadále aktivnější, v koncovce ji ale scházela větší přesnost, Hüblův pokus prolétl jen kolem levé tyče. A její povedenou pasáž ukončilo vyloučení Demela.

Olomouc v přesilové hře zahrozila a solidní momentum si přenesla taky do následujících minut. V závěru první části se ještě vysokou holí provinil Zeman a Hanáci měli k dispozici další početní výhodu. Ani v tomto případě ji však nedokázali zužitkovat, zřejmě největší šanci spálil Klimek.

Jistí gólmani na obou stranách

Na počátku prostřední periody se o vzruch postarala Krejčího formace, skákající kotouč ale ve své lapačce ukryl Godla. Iniciativa byla tentokrát na rozdíl od úvodních minut spíš na straně kohoutů, změnilo se to až s trestem pro Řezníčka. Jenže přesilovka se chemikům nevydařila, stále se tak hrálo bez branek.

Změnit se to pokusil Ondrušek, když v nezvyklé roli zakončoval po nájezdu z levé strany. Hosté se museli bránit mírnému náporu Mory, Godla přesto až tolik práce neměl. Poté se po delší odmlce dopředu podíval i Litvínov, kromě několika dalekonosných pokusů si však větší příležitost nevytvořil.

Poměrně hluchý úsek střetnutí pokračoval, ani u jedné branky se toho mnoho nedělo: oba gólmani byli pozorní a dál drželi čistý štít. Na litvínovskou obranu následně nevyzrál Krejčí, jeho přihrávka do nebezpečného prostoru nedoputovala.

Černožlutí se osmělili zásluhou Svobody, který v přečíslení vybídl ke skórování svého spoluhráče, jenže tomu se kotouč odrazil do bruslí pryč. Godla byl naopak ve střehu při šanci Strapáče, olomoucký forvard mířil pouze do jeho lapačky. Diváci na Hané se tak vstřeleného gólu po čtyřiceti minutách nedočkali.

Střelecké trápení zlomil až Olesz

Poslední dvacetiminutovka odstartovala nadějnou příležitostí Káni, jeho střelu zápěstím ovšem Godla také zlikvidoval. Otevřít skóre mohla i Verva, když si Svoboda počkal a pěkně našel obránce Zemana. Jenže Sedláček měl dobrý výhled a jeho pokus vyrazil mimo.

Dobrý zápas hrál Latta, jenž připravil skvělou pozici pro Gerháta – výborný Sedláček ho však zastavil a poradil si taky s dorážkou Demela. Olomoucké fanoušky zase dostal do varu moment před Godlovou klecí po průniku Knotka, hostující gólman puk lapil tygřím skokem.

Čekání na gólovou radost protrhli domácí sedm minut před třetí sirénou. Návratilovu ránu z pravé strany Godla odrazil směrem k Rostislavu Oleszovi, který baseballovým úderem ze vzduchu poslal kotouč do odkryté klece.

Chemici se snažili o okamžitou odpověď, Mora si ale hubený náskok pečlivě hlídala. Dvaapadesát vteřin před koncem si kouč Országh vyžádal oddechový čas a povolal Godlu na střídačku. Olomouc však vedení uhájila a zvítězila fotbalovým výsledkem 1:0.

HC Olomouc

Jan Tomajko

„Byli jsme šťastnější týmem, protože zápas byl opravdu vyrovnaný. Prvních dest minut od nás nebylo takových, jak bychom si představovali. Potom se to vyrovnalo a musím uznat, že Litvínov hrál výborně. Bylo to vyrovnané utkání, které rozhodla taková šťastná branka. Nevím, kolik z pěti takových pokusů by Rosťa Olesz trefil. To je hrozně těžké říct. Litvínov si potom vytvořil ještě dvě tři šance, které výborně chytil Kuba Sedláček. Asi všichni teď vidí, že chytá výborně. Je to pro nás opravdová pomoc a znovu máme dva vyrovnané gólmany. Pro nás trenéry je to dobré v tom, že je můžeme prostřídat.“

Vladimír Országh

„Měli jsme dobrý vstup do zápasu, prvních deset minut jsme měli navrch, pak ale domácí hru vyrovnali. Do konce zápasu to byl vyrovnaný boj s šancemi na obou stranách. Samozřejmě nás mrzí, že odtud odjíždíme s prázdnou, protože hráči zápas odbojovali a odmakali. Nemůžu jim skoro nic vyčítat, možná jen větší agresivitu před brankou soupeře a větší vůli jít do prostorů, ve kterých to bolí. Domácí nás tam ale moc nepouštěli. I proto odjíždíme s nulou. Každý bod by se nám teď hodil. Ve třetí třetině už jsme věděli, že to bude o jednom gólu, který nakonec dali domácí. Gól byl o šikovnosti hráče, který si umí zkorigovat oči i ruce a umí to trefit. Ne vždy se to podaří, ale domácímu hráči to vyšlo v pravou chvíli.“