Zápasy 25. 01. 2022, Kamila Stříteská

Utkání se Spartou rozhodla třetí třetina

V dohrávce 37. kola se Sparta utkala s Litvínovem, který nastoupil do zápasu po devítidenní nucené pauze způsobené nákazou Covid-19. K týmu Vervy se po zranění připojil Patrik Zdráhal, jenž ve druhé třetině otevřel skóre zápasu. Zároveň se na konci dějství podílel na vyrovnávací brance Sparty. Rozhodující byla závěrečná dvacetiminutovka, která byla pod taktovkou Pražanů. Těm se podařilo během 22 vteřin vstřelit dva góly, na které hosté nedokázali odpovědět. Z hlavního města se tak svěřenci Vladimíra Růžičky vrací bez bodového zisku.

1000

Branky a nahrávky HC Sparta Praha: 39. David Němeček, 47. Šmerha (TS), 47. Vitouch (David Němeček, Moravčík)

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 24. P. Zdráhal (Jarůšek, Estephan)

0:1, 1:1, 2:1, 3:1

Šír, Šindel – Brejcha, Votrubec

Machovský – Moravčík, Matuškin, M. Jandus, David Němeček, A. Polášek (A), T. Pavelka, Pogorišnyj – Šmerha, Sobotka (A), M. Řepík (C) – E. Thorell, R. Horák, Prymula – Dvořáček, D. Kaše, M. Forman – T. Jandus, Vitouch, J. Strnad.

Godla – Balinskis, Irving, Hrbas, Strejček, Demel, Stříteský, D. Kolář – Jarůšek, Estephan, P. Zdráhal – P. Straka (A), V. Hübl (C), Fronk – M. Chalupa, Sukeľ, F. Lukeš (A) – Zygmunt, J. Jícha, M. Havelka.

Do první třetiny vstoupila lépe Sparta, která několikrát pořádně zaměstnala Denise Godlu v brankovišti. Ve druhé minutě ohrozil hostující svatyni Dvořáček střelou z těsné blízkosti, gólmana chemiků v úvodu klání ale nepřekonal. Postupně začal Litvínov srovnávat krok se svým soupeřem, ale do první větší šance se svěřenci Vladimíra Růžičky dostali až v 9. minutě. Před bránou se zjevil Pawel Zygmunt, jehož zakončení z voleje bylo zastaveno betonem Matěje Machovského.

Ve 13. minutě vznikla před Godlou chaotická situace, Šmerha se pokoušel o dorážku v předbrankovém prostoru po Matuškovinově střele, ale na kotouč nedosáhl. O čtyři minuty později vybojovali Severočeši faul a měli k dispozici přesilovou hru. Tvrdou střelou se pokoušel prosadit Aaron Irving, ale ta letěla mimo domácí bránu. Posléze zachránila brankáře Sparty tyč, když od modré čáry znovu pálil produktivní obránce Irving, jemuž scházelo pouze pár centimetrů. Na konci první dvacetiminutovky se již žádná podstatná situace na ledové ploše neodehrála a na úvodní gól zápasu se muselo nadále čekat.

Byť není prostřední část silnou stránkou chemiků, tentokrát tomu bylo jinak. Od úvodního vhazování se Severočeši tlačili do brány a pokoušeli se otevřít skóre zápasu. To se nakonec povedlo, když si zanotovala první formace Litvínova. Jarůšek naservíroval puk před branku na hokejku Patrika Zdráhala, který potvrdil roli střelce a střelou nad lapačku překonal sparťanského gólmana 0:1. Ve 25. minutě se Zdráhal pokusil o navýšení střelou z prostoru pro vhazování, trefil ale dobře postaveného Janduse, který zamezil dalšímu skórování vlastním tělem. O dvě minuty později se v početní převaze předvedl Řepík z ideální pozice pro střelu z voleje, která mu ale příliš nesedla.

Poté projel z vlastního pásma až před litvínovského gólmana Matuškin, z posledních sil už nedokázal sóloakci uzavřít nebezpečnější střelou. Jenomže Verva nijak nezahálela a pustila se rovněž do šance. Znovu aktivní Patrik Zdráhal prostrčil puk na pravou tyč, kde byl ještě připravený Jícha, ten nedokázal umístit puk za brankáře Sparty. Chemici pokračovali v tlaku a z kruhu to zkusil Balinskis, ale kotouč nezamířil mezi tři tyče. Aktivnějším celkem i na konci druhého dějství byla sice Verva, ale přesto se domácím podařilo srovnat. Zásluhu na gólu měl Patrik Zdráhal. Autorem vyrovnávací branky byl označen David Němeček, jenž zahrál puk před brankoviště, odkud jej Zdráhal poslal za záda vlastního gólmana - 1:1. Hosté tak vinou vlastní branky inkasovali gól do kabiny a po dvaceti minutách hry bylo skóre opět vyrovnané.

Závěrečné dějství bylo rozhodující. Sparťanům ulehčila vstup přesilová hra, kterou získali díky faulu Lukeše. Ve výhodě měli domácí mnoho příležitostí. Matuškin to zkusil ze slotu, ale jeho pokus nebyl přesný. Poté měl obrovskou šanci Pavelka, sparťanský hráč ale rovněž chyboval v zakončení a pálil mimo hostující klec. Ve 47. minutě byl Daniel Kolář nucen faulovat Tomáše Šmerhu, který se v samostatném úniku řítil na Denise Godlu. Bylo nařízeno trestné střílení, kterého se zhostil sám faulovaný Tomáš Šmerha, nevymýšlel nic složitého, namířil nad beton litvínovského gólmana a nechyboval 2:1. Přišla studená sprcha pro chemiky. Po 22 vteřinách proklouzl z pravé strany k brankovišti David Vitouch a bekhendem poslal Spartu do dvoubrankového vedení - 3:1.

A mohlo být hůř. Dvořáček zůstal sám u pravé tyče, ale Denis Godla jeho ránu z první zastavil fantastickým způsobem. V polovině závěrečné třetiny měla Verva možnost k upravení skóre v přesilové hře. Této příležitosti ale chemici nevyužili. Po Estephanově nabídce se dostal ke střele Fronk, v zakončení byl ale nepřesný. Necelé 4 minuty před závěrečnou sirénou vznikl závar před litvínovskou brankou, kotouč poskakoval v bráně hostů po odrazu od Kašeho brusle. Verdikt videorozhodčího byl ve prospěch Vervy, kotouč neprošel přes brankovou čáru a na konci třetiny měl Litvínov ještě naději. Denis Godla opustil bránu a hosté to zkusili bez brankáře. Vítězství se pokusil utvrdit Michal Řepík, ale minul prázdnou klec Vervy. Závěr si Sparta pohlídala a zvítězila 3:1.

HC Sparta Praha

Josef Jandač

Dnes to bylo spíše ubojované utkání. Hlavně ve druhé třetině jsme nehráli dobře, ale důležitým momentem byl gól do šatny. Ve třetí třetině jsme využili možnosti, které jsme měli. Ty dva góly nás trošku uklidnily a daly nám vítr do plachet, pak jsme se soustředili na obranu a ubránili jsme to. V naší situaci to jsou hrozně důležité body.

Vladimír Růžička

Myslím, že zápas se pro nás rozhodoval ve druhé třetině. Tam jsme měli plno šancí, ale nedali jsme góly. Pak jsme udělali chybu ve třetí třetině, Sparta toho trestným střílením využila. Hned potom jsme udělali další chybu a zápas jsme bohužel prohráli. I když jsme se s tím snažili ještě něco udělat a vytvořili si trochu tlak, Sparta si to pohlídala.