Vary poslaly Vervu na poslední místo. R. Kysela k situaci

24. kolo, 29.11.2015, ZS I. Hlinky, Litvínov
HC VERVA Litvínov HC Energie Karlovy Vary
1 4

0:1, 0:1, 1:2

Janus – Kubát, Gula – Baránek, Pavelka - Frolo, Pavlík – Hořava, Hanzl, Lukeš – Jánský, Hübl, Trávníček – Válek, Havlíček, Piroš – Jurčák, Smolka, Gerhát. (Od 21. min. změny). Připraven Horák. Trenéři Rulík, Weissmann, Šlégr

Závorka - Bičánek, Dvořák, Sičák, Benák, Gulaši, Rodney, Redlihs – Rachůnek, Marosz, Huna – Duda, Bulík, Bartek – Vachovec, Kůs, Koblasa – Rohan, Osmík, Gorčík. Připraven Habal. Trenéři Oremus a Mlejnek

Verva do klasického „šestibodového“ duelu, který byl navíc o únik z posledního místa, nastoupila s obráncem Gulou místo Chaloupky a v pozměněném složení útoků (podobně dohrávala už zápas v Pardubicích). Hosté opět i s Radkem Dudou, který v pátek proti Vítkovicím vstřelil jediný gól svého týmu.

Nervozita byla v úvodu znát na obou týmech. Rozhodčí rozdali v první třetině tucet trestných minut, z toho deset za vysokou hůl. Jen kapitán Energie Bičánek jich dostal šest (2+2 a 2 min.).

Jediný gól také padl při přesilovce, dal ho však bránící se tým. Už při zdvojené domácí přesilovce v úvodu zápasu ujel Litvínovu Rodney. Únik i přes faul zakončil, ale na Januse nevyzrál. Lépe se vedlo Rohanovi. Gula jej v útočném pásmu nastřelil a karlovarský hráč nezaváhal, ze sóla prostřelil brankáře. Vervě se v početních výhodách nevedlo.

Ve druhé třetině ubylo vyloučených a Litvínov začal tuto část lépe, ale jinak se mnoho nezměnilo. Trenéři vrátili sestavu do původní podoby (Hübl s Lukešem atd.).

Branku však dali zase jen hosté, zblízka se prosadil Benák. Piroš a Hanzl ohrozili nebezpečnými střelami Závorku, ten už byl jednou i překonaný, ale puk z brankoviště odpálil spoluhráč. To bylo ze strany žlutých za druhou třetinu málo.

Hned po změně stran dostal puk od Trávníčka do jízdy Kubát a ve 28. vteřině snížil, konečně oživení. Jenže další nápor HCVL se rozplynul v oslabeních. Dvakrát vyloučení dokonce vyústila v přesilovku Energie tři na pět. Ty Litvínov ubránil, ale v klasickém oslabení inkasoval potřetí a bylo po zápase.

Hosté šli za výhrou o poznání důrazněji a vyhráli zaslouženě. Litvínov zůstává ve 2. čtvrtině na pouhých sedmi bodech. Po nadějnějších výkonech a výsledcích proti Chomutovu a v Pardubicích tentokrát tým propadl.

Po utkání přišel mezi novináře na jejich žádost generální manažer klubu ing. Robert Kysela. "Situace je vážná, zhodnotíme si to, ale dál to takhle nemůžeme provozovat. Prohráli jsme důležitý zápas, který jsme měli zvládnout.

Není to jednoduché, máme několik zraněných hráčů, moc nám jich na výměnu nezůstává. Snažíme se už nějakou dobu s Jirkou Šlégrem někoho přivést, oživit tým, výměnou nebo i posílením, do obrany i útoku, ale zatím se nám to nepovedlo. Je to složité, ten hráč musí do Litvínova chtít, jeho klub zase musí chtít našeho hráče, takže opravdu nedokážu říct, kdy se nám to povede. A na druhou stranu nechceme ztrácet hlavu a dělat výměnu pro výměnu, mělo by to mít určitou kvalitu, přivést hráče třeba do první, druhé naší lajny.

Trenéři? Situace myslím ke změně nenazrála. Žádné signály z kabiny o konfliktu mezi hráči a trenéry nemám. Mají nyní naši důvěru, i když nechci říkat, že k výměně nikdy nemůže dojít.

Snažili jsme se před sezónou pomoci týmu a vyjít mu vstříc. Po ztrátě Mariána Vody jsme přivedli nové kluky na fyzičku, zůstal Radim Rulík a trenér brankářů. Chtěli jsme dát šanci našim mladým klukům a věřili, že to zvládnou.

Je samozřejmě těžké nahradit hráče, kteří odešli. Pavel Francouz chytil i nemožné, Martin Ručinský uměl tým strhnout a dával mu sebedůvěru. Po snížení na 1:2 nám dnes právě takový hráč na ledě a na střídačce chyběl.

Nemyslím si, že by naši kluci zapomněli hrát hokej, ale je nám jasné, že impuls do týmu musí přijít. Že zaostáváme v nasazení, bojovnosti? Když má někdo strach hrát, odhazuje puky, nevěří si, protože se bojí riskovat, a pak to vypadá, jako že nebojuje.

Náš cíl postoupit do play off se nemění, stále není nesplnitelný, ale vnímáme, že naše ztráta se zvětšuje a že musíme konec sezóny zvládnout.

Radim Rulík: "Představovali jsme si od mužstva úplně jiný výkon, ale bohužel se nám to nepodařilo. Vary lépe bruslily, hrály do obrany, byly zarputilejší v osobních soubojích. I když se nám dvě třetiny nepovedly, dali jsme rychle gól ve třetí třetině a věřili, že bychom to utkání ještě mohli zdramatizovat. Pokazili jsme si to ale sérií vyloučení a inkasovali jsme další branku. Pak už jsme dohrávali v křeči. Proč zaostáváme v bruslení? Opravdu nevím, museli byste se zeptat hráčů. Já vidím to, co vy, ale nevíme, proč to tak je."

HC Energie Karlovy Vary

Karel Mlejnek: "Myslím, že nám paradoxně pomohl vstup do utkání tím oslabením. Naši hráči se jako by dostali do utkání. Vstup do druhé a třetí třetiny nebyl z naší strany dobrý, tam jsme měli velké problémy. Klíčový moment z našeho pohledu byl ten dlouhý úsek přesilových her ve třetí třetině, kdy jsme nakonec jednu přesilovku využili a dali třetí gól. Tři body jsou pro nás vynikající, hlavně z pohledu psychického rozpoložení mužstva."