Zápasy 04. 12. 2012, Redakce

Verva nestačila na Mountfield, gól přišel až v závěru

České Budějovice poprvé po dlouhé době postavili do branky uzdraveného gólmana Kováře a ten poprvé inkasoval až v závěru zápasu za stavu 0:4. Litvínov vyšel tentokrát doma naprázdno, o reparát se pokusí ve čtvrtek v Praze.

28. kolo, 04.12.2012, Zimní stadion Ivana Hlinky
logo BANES MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
HC VERVA Litvínov BANES MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE
1 4

0:1, 0:1, 1:2

Francouz - Posmyk, Kubát - Stříteský, Zeman - Kousalík, Holub - Gula, Brejčák - Majdan, Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Trávníček "C" - Rapáč, Černý, Pšurný - Kubinčák, Frolík, Baláž. Připraven Franěk

Kovář - Ptáček, Kolarz, Makovský, Vráblík, Ference, Jank, Vydarený, Suja, Hanzal, Kotalík, Kohn, Prospal, Šimánek, Dej, Podlešák, Květoň, Langhammer, Mertl, Michálek, Knotek

Litvínov nastoupil potřetí za sebou ve stejné sestavě, se čtyřmi kompletními pětkami. Hosté přijeli i s uzdraveným reprezentačním brankářem Kovářem a celou enklávou hráčů NHL, Prospalem, Hanzalem, Michálkem, Ferencem a také Kotalíkem. Nahuštěný program zápasů a všední den se trochu podepsal na návštěvě ochozů ZS Ivana Hlinky, ale diváci postupně docházeli.

Hosté na soupeře vlétli a hned v 1. minutě se mezi kruhy zjevil Dej, mířil těsně vedle. V 5. minutě mohlo udeřit na obou stranách, Majdan přihrál u branky Lukešovi, ale tomu byla zablokována hůl. Z protiútoku ujel Mertl, měl slušnou rychlost, Francouz se ale překvapit nenechal. První přerušení hry přišlo až v čase 5:21!

V 7. minutě našel před brankou volného Baláže Kubinčák, střelu slovenského forvarda vyrazil Kovář rozklekem. Litvínov přidal na živosti a častěji zaměstnával držitele medaile z mistrovství světa ve svatyni Jihočechů. Proti švihu Hanzlově vymrštil lapačku. Po dvanácti minutách se ke střele z malé blízkosti prosadil důrazný Rapáč, Kovář chytil.

Sám před branku se probil Kubinčák, na blafák už ale tísněný protihráčem neměl dost prostoru, Kovář kryl i pokus Majdana zpoza obránce. Pozorný byl i Francouz. Pomohl mu Kubinčák, který poté co nenašel najetého spoluhráče před brankou, stihl na druhé straně uhasit budějovické přečíslení dva na jednoho zmařením přihrávky. Do té doby byli Verváci aktivnější, v 18. minutě ale po akci „Kanaďanů“ uspěl Michálek, ujel domácí defenzívě a přízemní střelou otevřel skóre.

Také po změně stran první zaměstnal gólmana Dej. Při následné situaci před Francouzem píchl brankáři do výstroje Hanzal a jako první v zápase vyzkoušel pohostinnost trestné lavice. Domácí se v poslední době na přesilovky spolehnout nemohou. Při té první ale několikrát navrátilce do sestavy Mountfieldu zaměstnali. Odpověděl Michálek, ale hosté dlouho v pěti nevydrželi, Vydarený držel protihráče.

Při protiútoku jeho spoluhráčů nedovoleně bránil Kousalík a poměr sil se vyrovnal. Při hře čtyři na čtyři letěla naštěstí pro domácí přihrávka na volného Langhammera vzduchem. Ve 28. minutě udržel Kovář puk u tyčky před brankovou čarou. Chvíli na to se provinil Posmyk a srovnal poměr vyloučených na 2:2.

A další události šly v rychlém sledu. Hosté se nejprve o pásmo připravili sami, pak byl za souboj ve středním pásmu vyloučen Trávníček, ale za nafilmovaný pád i Kotalík. Vzápětí Šimánek nastavil hůl při útoku do přihrávky ze strany a bylo to 0:2. V polovině utkání fauloval Podlešák, ale teď se černým dresům nevedlo. Ve 34. minutě hráli bíločervení v sedmi, Litvínovští byli v kombinaci nepřesní a znovu svou výhodu nevyužili. Tři minuty před druhou přestávkou přeletěl tečovaný puk těsně Francouzovu svatyni, domácí byli nervózní a až do přestávky se hledali.

První minuty závěrečného dějství byly ve znamení snahy domácích, ale plynuly bez větších možností. Ve 45. minutě ohrozili Kováře Kubinčák s Černým, ani dorážka do sítě nepronikla.

Majdan se poškorpil s Vráblíkem, ale dál běžel jen čas a mnoho zajímavého se na ledě ve 3. třetině nedělo. V 50. minutě přišel Brejčák za brankou o hokejku, nedařilo se mu jí sebrat a před brankou volný hráč střelu se otřel o brusli spoluhráče a ta skončila v síti. V 51. minutě sudí nepotrestali evidentní faul před brankou Jihočechů na Rapáče, vznikla z toho šarvátka a ven šli Rapáč i Jank.

Hned po buly se dostal před Kováře Hübl, ale nevyzrál na něj. V 55. minutě donutil Vervu dopít kalich od modré čtvrtým gólem Ference. Až pak zahřál fanoušky Krušnohorců Stříteský, jehož nahození od modré u mantinelu zastavila až síť a Kovář tak přece jen přišel o čisté konto.

Po čtyřech zápas Verva doma poprvé nebodovala a nyní ji před přestávkou čekají dvě utkání venku, ve čtvrtek na Slavii a v neděli ve Zlíně.

Vladimír Jeřábek: "Musíme si přiznat, že jsme viděli podstatně jiné Budějovice, než k nám přijely na začátku sezóny, ale nechci se na to vymlouvat. Zápas měl pár momentů, které rozhodly. Měli jsme pár šancí, které jsme bohužel nedali. Jejich "Kanaďany" jsme bránili Hanzlovou řadou, což se nám v 1. třetině dařilo a dostali jsme se jen pod mírný tlak. Pak na ně jednou vyšla Černého formace a povedlo se jim dát gól. Na zápas musíme rychle zapomenout a uvědomit si, že proti takovým hokejistům se asi ještě dál bude hrát a hrát jinak. Na konci jsme se alespoň vstřeleným gólem nakopli pro další utkání."

BANES MOTOR ČESKÉ BUDĚJOVICE

Peter Draisaitl: "Moje hodnocení bude stručné. Jsme rádi za vítězství, není jednoduché tady vyhrát. Celé utkání od začátku až do konce jsme měli zápas pod kontrolou. Vyhráli jsme zaslouženě."