Zápasy 10. 01. 2016, Redakce

Verva obrala Piráty o dva body! Už není poslední

Vedli 2:0, nakonec museli do prodloužení, ale palmu vítězství si vzít nenechali. Hráči Litvínova udolali po dramatickém boji Chomutov a posunuli se v tabulce o skóre před Karlovy Vary. Dali góly v přesilovce i v oslabení.

35. kolo, 10.01.2016, SD Aréna, Chomutov
logo Piráti Chomutov
Piráti Chomutov HC VERVA Litvínov
2 3p

0:0, 0:1, 2:1 - 0:1

Strmeň – Skinner, Rutta, Jánošík, Valach, Pereťagin, Tejnor – Tomica, Červenka, Květoň – Vondrka, Růžička, Hřebejk – Sklenář, Ölvecký, Stach – Veselý, Dušek, Račuk. Připraveni Čech, Blaha a Mrázek. Trenéři Růžička, Kopřiva a Šťastný

Janus – Kubát, Chaloupka – Pavelka, Pavlík – Frolo, Gula – Duda, Vantuch, Lukeš – Martynek, Hanzl, Trávníček – Hořava, Gerhát, Piroš – Jurčík, Válek, J. Doležal. Připraven Petrásek. Trenéři Rulík a Šlégr

Jaroslav Janus vystřídal Michaela Petráska ve vyprodaném derby na menším stadiónu Pirátů. Lukáš Vantuch zůstal v první formaci, kde dohrával již minulé utkání místo Hořavy.

Domácí poprvé poslali do hry Stacha z Kladna a znovu vsadili na gólmana Strmeňe, který již jednou proti Vervě vychytal čisté konto.

Zápas začal minutou ticha za bývalého vynikajícího chomutovského útočníka Jiřího Růžičku. První závar před brankou měli na svědomí ve 2. minutě jeho následovníci, Janus odolal. Minutu na to poslali sudí ven Doležala, ale Piráti toho mnoho nevymysleli. Naopak, jen co byli hosté v pěti, dostali se Duda s Trávníčkem do přečíslení, střela Dudy však mířila vedle.

V polovině třetiny mohl otevřít skóre Květoň po Červenkově přihrávce, Janus mu zkazil radost. Poprvé střelou, podruhé vybojovaným kotoučem a pak další ranou na sebe upozornil Válek. Také gólman Strmeň ale držel neprůstřelnost. Slyšet o sobě dával početný kotel žlutočerných fans, který trnul při Dudově trestu (vysoká hůl), ale s výjimkou Ölveckého šance se Chomutovu znovu příliš nedařilo.

V 18. minutě hledal před brankou Martynek Trávníčka, kterého fauloval litvínovský odchovanec Račuk. Ani Verva se však v přesilovce nepochlapila, spíš musela sledovat sérii vyhozených puků soupeře přes celé kluziště.

Druhá část začala pro hosty nadějně, puk skončil na horní síťce Strmeňovy klece. Předcházel tomu faul Červenky. Tato přesilovka už se černým dařila podstatně lépe, nadějně vypadaly dvě Martynkovy možnosti.

Pavelkovo vyloučení Piráty nezvedlo a tak je potrestala druhá formace soupeře. Faul Vondrky na Kubáta využil Martynek, po vyšachování obrany i gólmana, 0:1!

Drama přišlo v závěru třetiny. Hřebejkova střela se odrazila od tyče do brankoviště za překonaného Januse, kterému ale včas pomohli obránci. Dvě vteřiny před koncem třetiny hrál Růžičkův tým power play. Vantuchovu ránu se snažil dorážet Jurčík a byl za atak brankáře vyloučen. Odvetný zákrok domácího hráče už zůstal bez trestu. Při kratičké hře bez brankáře v čase 39:57 (a nějaké desetinky) se Pirátům povedlo vystřelit.

Třetí část byla na branky nejbohatší, zápasový adrenalin na ledě i v hledišti šel nahoru. Když se Jurčík vrátil do hry, Verva hrála 30 vteřin pět na tři, Růžička a Ölvecký šli po sobě ven. Vantuch tečoval Dudovu vybídku, pak byl ale vyloučen a po jeho návratu ještě Jurčík. Litvínov se v oslabení ubránil a co víc - udeřil! První branka v sezóně ve vlastním oslabení. Při hře čtyři na pět Trávníček vybojoval souboj se dvěma protihráči, získal tím puk pro volného Hořavu a ten svůj sólo nájezd bekhendovým blafákem proměnil, 0:2!

Za neutuchající bojovnost odměnil domácí brzkým snížením Červenka. Jeho tým měl na srovnání více než osm minut. Možná by to nedokázal, nebýt dalších vyloučení hostí. Vantuch (s jeho vyloučením sudí dlouho váhali) se do hry stihl vrátit, ale poté Rutta projel unavenou a střídající defenzívou a tři minuty před koncem srovnal na 2:2.

Vášně planuly, po šanci Pavelky šel do brankáře kapitán Trávníček a musel ven. Za chvíli ho však následovalo i chomutovské "céčko" Vondrka.

Šlo se do prodloužení. Ještě dvanáct vteřin před ním se odehrálo to podstatné, Valach nedovoleně zastavil Kubáta. Hanzl dostal při přesilovce do kruhu přihrávku, zpracoval puk, mířil, brankář se stihl přemístit, ale litvínovský centr trefil nahoru volné místo. 2:3!

Litvínov vyhrál zaslouženě, alespoň v nastavení. Mohl ho nakonec mrzet ztracený bod, vstřelit gól na 2:0 deset minut před koncem bývá rozhodující. Piráti si remízu vysloužili za bojovnost, ale nakonec z utkání odcházeli smutnější, než řada (ČŽ) fandů v hledišti.

Tým byl dobře vtažen do zápasu. Příkladem šel jeho kapitán, který byl spolu s Hanzlem u dvou vstřelených branek. Utkání přineslo hodně boje, vzruchu i vyloučení. Dobře zachytal brankář Janus.

Posun na třinácté místo byl odměnou! A stažení ztráty na v tabulce dvanácté Pardubice - nejbližšího soupeře HCVL! - jen na tři body rovněž...

Piráti Chomutov

Jan Šťastný: "Do derby jsme chtěli vstoupit brankou, abychom dostali soupeře pod tlak. To se nám nepovedlo, málo jsme se tlačili do zakončení a nevyužili přesilovky. První gól dal soupeř a to se pak těžko hraje. Za stavu 0:2 jsme zkusili otevřít hru a dostat Litvínov pod tlak. Využili jsme přesilovku. Za vyrovnaného stavu rozhodl faul, který soupeř potrestal. Jsem ale zklamaný, protože jsme hráli doma a chtěli potěšit fanoušky."

Jiří Šlégr: "Zápas jsme nezačali dobře, první třetina byla od nás slabší. Nevytvořili jsme si žádnou pořádnou šanci. Nic jsme si nedovolili, nešli do přečíslení. V kabině jsme si to řekli a myslím, že druhá část už byla lepší. Pak přišlo období zbytečných faulů z obou stran. Dostali jsme se do vedení 2:0 a mohlo by nás mrzet, že jsme ztratili vítězství. Ale to je hokej a jsme nakonec rádi, že jsme dva body urvali."