Zápasy 20. 10. 2018, Ondřej Mach

Verva potřetí v řadě ztratila, Spartě podlehla 0:2

L i t v í n o v - Litvínovský tým si připsal třetí porážku za sebou, v sobotu odpoledne na ZS Ivana Hlinky prohrál s pražskou Spartou 0:2. I přes několik dobrých šancí se domácím opět nepodařilo vstřelit branku, všech 33 střel zlikvidoval výborný Machovský.

5948

Branky a nahrávky HC Sparta Praha: 25. Pech (Forman), 51. P. Vrána (Kudrna)

0:2

Pavlovič, Hejduk – Brejcha, Jelínek

Janus (Hanuljak) – Hunkes, Baránek, Sörvik, Suchánek, Romančík, Ščotka, Šesták – Myšák, V. Hübl (A), F. Lukeš – J. Černý, Gerhát, Trávníček (C) – Jánský, Petružálek (A), M. Hanzl – Jurčík, Válek, Jícha.

Machovský (Honzík) – Blain, Kalina, Gregorc, Tomáš Dvořák, Piskáček, Delisle, T. Pavelka – Buchtele, Sill, Beran – Říčka, P. Vrána (C), Kudrna – Kumstát, Pech (A), Forman (A) – Smejkal, Černoch, Pšenička.

Zápas o třetí místo sliboval velmi napínavou podívanou. Do utkání lépe vstoupili domácí Chemici, na kterých bylo vidět, že chtějí odčinit dvě předchozí porážky. Už v první minutě dvakrát nebezpečně pálil Baránek, o chvíli později jej následoval Ščotka. Litvínov si dokázal na začátku prvního dějství vytvořit mírný tlak, který ale k vážnějšímu ohrožení branky nevedl. A když Pražané přečkali úvodní nápor, vydali se také na zteč. Přihrávku do jízdy dostal slovenský Kudrna a ze strany se řítil sám na Januse, jeho krajan v brance Litvínova ale byl pozorný. Další komplikací pro černožluté bylo vyloučení Petružálka, ten si na trestnou lavici šel odpykat trest za držení. Skvěle bránící domácí přesilovku ustáli, Sparta si větší šanci nevytvořila. Další projektil na branku hostí vyslal po pěkné kombinaci Petružálek, velmi jistě působící Machovský si však poradil i s jeho střelou.

Hra Sparťanů se začala postupně zvedat, a nakonec v polovině první třetiny vyústila ve dvě velké šance. Nejprve orazítkoval levou tyč Janusovy brány Kanaďan Sill a hned po něm velkou šanci zahodil sparťanský mladík Pšenička. Poté jejich útočné snažení zbrzdilo vyloučení Pecha, který si vysloužil 2 minuty na „lavici hanby“ za vysokou hůl. Výborně sehraná přesilová hra přinesla největší šance Litvínova. Dvakrát byl v šanci Petružálek, nejprve tečoval Lukešovo nahození mezi Machovského betony a o pár chvil později vystrašil strážce svatyně hostí střelou z otočky. Ani tento tlak ale nepřinesl branku a tým z hlavního města se dokázal ubránit. Následně na trestnou lavici po sporném zákroku putoval domácí kanonýr Lukeš, což se litvínovským fanouškům hodně nelíbilo. Stejně jako první dopadla i druhá přesilovka Sparty nevalně, Chemici srdnatým výkonem nepřipustili změnu skóre. Ve zbytku třetiny se  už významnější moment neudál, do šaten se tak šlo za bezbrankového stavu.

Do druhého dějství vlétli hokejisté Litvínova opravdu s vervou. Ihned zatlačili pražský tým v jejich třetině a hnali se za úvodní brankou. Sparta se do hry dostala o chvíli později, kdy se role prohodily a tým hostí dlouho držel domácí hokejisty ve třetině. Paradoxně to byli právě černožlutí, kteří měli na hokejkách první branku. Šesták po pěkné kombinaci vypálil od modré a orazítkoval tyč Machovského klece! A tato příležitost musela litvínovské opravdu mrzet, protože následně na modré chyboval Hunkes a Sparťani se tak dostali do přečíslení 2 na 1. To po přihrávce Miroslava Formana mazácky využil ex-karlovarský Lukáš Pech a střelou z pravého kruhu otevřel skóre zápasu.

Domácí vstřelená branka opařila, vyrovnat však v mohli v nabídnuté přesilové hře po faulu Delisleho. V té ale byli naprosto bezzubí, nedokázali se dostat přes modrou čáru a nevytvořili si tak ani žádnou šanci. Spartu první branka nabudila a tlačila se do útoku, Kumstát svojí přízemní střelou trefil jen pravou tyč Janusovy branky. A tak mohl opět hrozit Litvínov. Jakub Černý sám před pražským gólmanem selhal, domácí ale dostali další možnost ke skórování v podobě přesilovky. Z té neuběhla ještě ani minuta, když Buchtele zbytečně podrazil Hanzla a poslal svůj tým do dvojnásobného oslabení! Litvínovští v přesilovce dlouho kombinovali, když už ale Lukeš parádní přihrávkou našel veterána Hübla, na kterého zívala odkrytá klec, tak zakročil nádherným zákrokem Machovský. I toto oslabení tak Sparťané přečkali a po dvou třetinách se mohli těšit z vedení 0:1.

Severočeský tým vstoupil i napotřetí do třetiny lépe než hosté. Pěknou střelu vyslal na Machovského Gerhát, brankář Sparty si ale připsal další skvělý zákrok. Sparta hrozila hlavně z brejků, po jednom takovém musel faulovat Hübl a hosty čekala hra při početní převaze. Tlak Pražanů gradoval, za zády Januse ale žádná střela neskončila. Co se nepodařilo v přesilovce, povedlo se při hře 5 na 5. Trávníček přišel o puk ve středním pásmu, toho se ujal Petr Vrána a krásnou individuální akcí „vymíchal“ Januse a zvýšil na 2:0. Hosté se následně stáhli a dařilo se jim zastavovat útoky Vervy, která si cestu za vyrovnáním ještě zkomplikovala oslabením za příliš mnoho hráčů. V té z dobré pozice pálil střelec první branky Pech, jeho střela však v síti neskončila.

Černožlutí si na konci utkání vytvořili tlak a zatlačili Sparťany do jejich pásma. Domácí to zkusili i v šesti, takže si hostující trenér raději vzal oddechový čas. Machovský likvidoval především střely od modré čáry, několikrát ale zmařil i pokusy z mezikruží. Pšenička mohl navýšit náskok Sparty na tři góly, jeho pokus přes celé hřiště však skončil na tyči. Litvínovu se už puk za záda skvělého gólmana Sparty protlačit nepodařilo, tři body si tak dnes odváží tým z Prahy.

Radim Skuhrovec

"My jsme si byli vědomi toho, že jsme za poslední utkání nevstřelili moc branek, takže jsme do toho utkání chtěli vstoupit aktivně. Bohužel jsme měli několik šancí, myslím si, že se to lámalo při přesilové hře 5 na 3, která se nám nepodařila využít. Jak říkal trenér hostí, z jednoho přečíslení jsme inkasovali gól a pak jsme udělali chybu uprostřed a inkasovali jsme druhou branku. Myslím si, že jsme předvedli velmi dobrý bojovný výkon, těžko budeme klukům vyčítat, že něco bylo špatně s přístupem a nasazením. Krátké zhodnocení je jasné - pokud se nám nepodaří vstřelit branku, tak budeme těžko vyhrávat. Teď je pro nás výzva zítřejší utkání, musíme zregenerovat a připravit se, protože nás zase čeká těžké utkání. My jdeme každý den zápas od zápasu a doufáme, že se na zítřejší těžké utkání dobře připravíme."

HC Sparta Praha

Jaroslav Nedvěd

"Na Litvínov jsme se připravovali, věděli jsme, kam jedeme. Je to mužstvo, kterému se letos na začátku sezony hodně dařilo a sbíralo body.  Na to jsme se připravovali a věděli jsme, že k úspěchu povede dobrá defenziva, takže jsme nechtěli zaspat začátek. Věděli jsme, že se asi dostaneme pod tlak a soupeř zahrál, to co jsme si mysleli. Byli aktivní a my jsme pomalu sbírali sebedůvěru, navíc se můžeme spolehnout na výborné výkony gólmana. K tomu jsme udělali nějaké změny v defenzivních věcech a vyplatilo se. Přestáli jsme tlak v první třetině, pak jsme dali gól z přečíslení. Věděli jsme, že Litvínov bude doma chtít dát góly, takže jsme si počkali na to jedno přečíslení. Z toho padl gól, tím jsme se dostali na koně. Dál jsme hráli hokej, který jsme chtěli hrát, s výborným gólmanem a defenzivou, s tím, že si počkáme na druhý gól a vyplatilo se. Myslím si, že diváci viděli hezký hokej, soupeř hrál výborně, ale body máme my. Za to jsem rád a chci poděkovat klukům, že hráli týmově."