Zápasy 08. 01. 2013, Redakce

Vervě chyběl gól, Jágr se loučil výhrou

Lukeš na 1:0, Hübl na 2:2 - to byly litvínovské zásahy na kladenském ledě. Na body nestačily, Jágr přihrál na dvě branky domácích, kterým řadu šancí pochytal Martin Volke, ale přesto vyhráli 3:2.

38. kolo, 08.01.2013, Městský zimní stadion Kladno
logo Rytíři Kladno
Rytíři Kladno HC VERVA Litvínov
3 2

0:0, 2:1, 1:1

Chábera - Kameš, Piskáček, Majeský, Růžička, Černošek, Doudera, Drtil - Eberle, Lukáč, Látal - Kuchejda, Kuchler, Obdržálek - Valský, Melka, Dalecký - Jágr, Rudovský, Strnad

Volke - Kousalík, Kubát - Stříteský, Zeman - Gula, Brejčák - Jareš - Majdan (v průběhu 2.tř. nahrazen Kubinčákem), Hübl, Lukeš - Martynek, Hanzl, Ručinský - Černý, Piroš, Pšurný - Baláž, Smolka, Gerhát. Připraven Nechvátal

´Chtěl bych hrát (-2 dny před utkáním), nemůžu hrát (-1 den), jsem v Zápisu a možná nastoupím! (těsně před utkáním), zatím nehraju (na začátku zápasu) a jsem tam (v 5. minutě)!´ Tak vypadalo kladenské předzápasové "Jágrování-šachování", které vyvrcholilo v 5. minutě duelu tím, že slavná "68" naskočila do utkání. Litvínov bez Posmyka, Trávníčka, s uzdraveným Pirošem a po dlouhé době i s Gerhátem, staženým z 1. ligy, přijel se sedmi obránci a třinácti útočníky. Připraveným byl Kubinčák, k Pirošovi se posunul Pšurný. Kubinčák zasáhl do hry poté, co byl po srážce s protihráčem otřesen Majdan.

Tým v hlučné atmosféře před početným hloučkem žlutočerných fandů nezačal špatně, tak jako minulé zápasy. K vedoucí brance měl po přihrávce Černého blízko Piroš, ale byl faulován Majeským. V přesilovce se zastřeloval Lukeš, Cháberovi málem propálil masku. Po návratu vyloučeného do hry Kladno, už s Jágrem bouřlivě vítaným na ledě, ožilo. Eberle nastřelil tyč a Volkeho prověřil bekhendem Doudera. Kuchejda zasáhl v obličeji Brejčáka a musel také ven. Dlouhý zámek Vervy k brance nakonec nevedl, naopak Piroš podle sudích přehnal důraz směrem k Cháberovi a stal se prvním vyloučeným hostů. Volke vychytal Lukáče a pak i Jágra, který si vybruslil před něj a čím dál víc přestával střídat...

Hübl se hned po změně stran objevil v nadějné pozici, pak řádili hlavně domácí: Melka, Jágr a další nebezpečně zaměstnali pozorného Volkeho. Že se hokej kromě gólů hraje také na "nedáš-dostaneš" přesvědčil vzápětí Kladno Lukeš, bomba z pravé strany pod břevno a 0:1.

Trmu-vrmu před Volkem pak odnesl vyloučením Brejčák a když už byl na ledě, přece jen - se zpožděním - využil výhodu Valský, 1:1. 48 vteřin poté dostal Jágr do šance Rudovského a ten po kličce zasunul do branky, 2:1. Litvínov nevyužil vyloučení Eberleho, které zkrátil Kubinčák a do kabiny odcházel s mankem.

Půlminutka uběhla po zahájení 3. třetiny a Hübl po Kubátově ideální přihrávce ze strany zamířil stejně ideálně ke vzdálenější tyči, 2:2. Hrálo se čtyři na čtyři. Vervě se stalo osudné vyloučení Zemana, po Jágrově asistenci vrátil Kladnu vedení Dalecký, 3:2. Ve 46. minutě zajeli domácí do Volkeho, dostalo se jim očekávané msty od Guly a Brejčáka, ale výsledek verdiktů sudích byl: přesilovka Rytířů 4/3. Po buly byl podražený Lukeš, nepískalo se, k dovršení smůly se Volkemu při odehrání kotouče přilepil puk na hokejku a skončil mimo kluziště. Svou chybu ale napravil v oslabení hned několikrát, proti Lukáčovi, parádní akci Jágra i Kuchejdovi. Litvínov tak do poslední desetiminutovky stále žil a živil naději.

Gól už hosté nevstřelili, blízko k němu měl hlavně Kubinčák, beton Chábery byl ale proti. V závěru navíc power play ztížilo Martynkovo vyloučení v 58. minutě. Potřetí se tak v souboji s Kladnem radoval z těsné výhry domácí tým (2:1, 5:3, 3:2).

Litvínov bude obhajovat současný +1 bod v tabulce pravdy o víkendu: v pátek v derby proti Pirátům (18:15) a v neděli proti Strakově Plzni (17:30). Půjde o 1000. kolo extraligy.

Rytíři Kladno

Jiří Kopecký: "My se teď budeme snažit hodně bojovat, protože nám chybí pár důležitých hráčů. Samozřejmě nás ještě povzbudil Jarda, který přišel asi 45 minut před utkáním, že chce hrát. Dostal kluky do takové euforie. I přesto, že se zápas nevyvíjel dobře a prohrávali jsme, tak hra nebyla špatná. V podstatě jsme soupeře nakonec o jeden gól přetlačili. To, co jsme čekali, hrál Litvínov posledních deset minut, kdy se snažil vyrovnat. Tam byl hodně nebezpečný a několikrát to hořelo."

Vladimír Jeřábek: "To, co jsme chtěli, jsme hráli pouze do poloviny první třetiny. Pak jsme začali ztrácet puky ve středním pásmu a Kladno se dostalo do tlaku. Nehráli jsme dobře, opět jsme nepotvrdili výkon z domácího ledu. Kladno hodně bojovalo. My jsme to čekali, protože mají slepenou sestavu. Na nás dneska bohužel ta bojovnost stačila. Jágra jsme viděli na rozbruslení a taky v zápisu, tak jsme zkrátka konstatovali, že bude hrát. Nejdříve nastupoval ve čtvrté lajně. Jeho síla v útočné třetině a v přesilovkách je obrovská a udělal zase dva góly. Zkrátka je to hráč."