Zápasy 15. 11. 2020, Ondřej Mach

Vyrovnané derby s hořkým koncem, Verva doma prohrála s Karlovými Vary 1:2

L i t v í n o v - Úvodní Podkrušnohorské derby nové sezony má vítězný konec pro Karlovy Vary. Chemici na domácím ledě udeřili jako první zásluhou Martina Hanzla, o pár minut později ale srovnal Jakub Flek a vítězství hostů trefil v závěrečné periodě David Kaše. Litvínov tak doma padl v pátém duelu za sebou.

0:0

Branky a nahrávky HC VERVA Litvínov: 7. M. Hanzl (Ščotka, P. Zdráhal)

Branky a nahrávky HC Energie Karlovy Vary: 13. Flek (D. Kaše), 48. D. Kaše (Hladonik, Flek)

1:0, 1:2

Kika, Kubičík – Ganger, Klouček

Godla (Honzík) – Irving, Ščotka, Balinskis, Cibulskis, Kudla, Demel, Štich (A) – P. Zdráhal, M. Hanzl (A), Jarůšek – Pospíšil, V. Hübl (C), F. Lukeš – Myšák, Gerhát, Válek – Zygmunt, Helt, M. Havelka

F. Novotný (Hamrla) – M. Rohan (A), Šenkeřík, Graňák, Plutnar, Pulpán (A), Zábranský, Weinhold – Hladonik, D. Kaše, Flek – M. Kadlec, T. Mikúš, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Redlich, Skuhravý (C), Vondráček

Trenér Vladimír Országh udělal před zápasem s Karlovými Vary pár změn: do první útočné formace se posunul Patrik Zdráhal, do druhé se zase vrátil František Lukeš. V sestavě naopak z výkonnostních důvodů chyběl kanadský útočník Samson Mahbod.

Skóre otevřel Hanzl, za Energii srovnal Flek

Utkání odstartovalo ve svižném tempu, hned v první minutě zlikvidoval obrovskou šanci debutujícího Martina Kadlece litvínovský gólman Denis Godla. Další důležitý zásah musel slovenský brankář předvést ve třetí minutě, tentokrát si poradil s nebezpečným pokusem Jakuba Fleka z mezikruží.

Godla se musel mít na pozoru, hráči Energie stále nepříjemně kroužili v pásmu chemiků. Černožlutí zaznamenali první velkou příležitost v sedmé minutě, Patrik Zdráhal ale z boku netrefil odkrytou branku. Skóre přesto otevřela Verva, o chvíli později dorazil střelu Jana Ščotky do karlovarské branky Martin Hanzl.

Rychlé výpady hostujícího celku však neustávaly, v další šanci proti Godlovi selhal Tomáš Vondráček. Hosté mohli vyrovnat v přesilové hře po faulu Martina Havelky, ani série střeleckých pokusů ale k úvodní brance Karlových Varů nevedla. Snaha týmu z lázeňského města ale byla přeci jen zúročena, ve třinácté minutě překonal Godlu skrytou ránou nejlepší střelec Energie Jakub Flek

Domácí hráči po obdrženém gólu částečně ožili, Filipa Novotného v brance zaměstnali lotyšští obránci Uvis Balinskis a Oskars Cibulskis. Litvínov se v závěrečných minutách tlačil do útočného pásma, karlovarští však všechny perné okamžiky ustáli bez újmy. Po dvaceti minutách tak na Zimním stadionu Ivana Hlinky panoval nerozhodný stav 1:1.

Hledá se střelec...

Kvalitními výkony se na začátku sezony prezentuje čtvrtá litvínovská lajna, její dobré rozpoložení potvrdil na startu druhého dějství gólovou šancí Filip Helt. Na druhé straně zahrozil znovu Vondráček, Godla ale jeho pokus viděl a bez problému ho skryl ve výstroji. Verva na konci 24. minuty špatně vystřídala, hosté tak měli k dispozici další přesilovou hru.

Energie ji sice sehrála velmi dobře, do vedení se ale nedostala. Další možnost jí černožlutí nabídli záhy, provinilcem byl tentokrát Viktor Hübl. Severočeši však v oslabení odváděli výbornou práci a potřetí v řadě neinkasovali. Trend vylučování pokračoval, v tomto případě ale na trestnou lavici za podrážení zamířil Martin Kadlec.

Při hře v početní výhodě měl na hokejce druhý gól domácích Lukeš, skvělým zákrokem se ale blýskl brankář Novotný. Jenže vzápětí litvínovská obrana vyrobila obrovskou chybu a na Godlu sám ujížděl Flek, maskovaný muž Vervy však napodruhé vyšel ze vzájemného souboje vítězně. V utkání neměl nikdo jasně navrch, následující zásah se mohl ukázat jako klíčový.

Po tvrdém hitu Havelky na Libora Zábranského byla k vidění i menší potyčka, po které se vylučovalo na obou stranách. Při hře čtyř proti čtyřem se však skóre neměnilo, dominantní výkon předváděli oba gólmani. V poslední minutě prostřední periody zbytečně fauloval Helt, Energie tak třetí třetinu zahájila přesilovou hrou.

Derby rozhodl Kašeho průnik

Západočeské přesilovky ale zkrátka nefungovaly podle představ. Po návratu Helta litvínovští zajímavě hrozili před Novotným, na listinu střelců se však nezapsali Jarůšek ani Hübl. Ve třetí třetině pokračoval i minisouboj mezi Flekem a Godlou, litvínovský brankář se vyznamenal při dalším úniku hostujícího ostrostřelce.

Co se týče gólových příležitostí, tak těch měli o trochu více hráči Energie. Jenže Verva svou kůži nechtěla dát lacino a brankáře Novotného udržovala v provozní teplotě. Tempo zápasu se ve třetí dvacetiminutovce trochu zklidnilo, hra byla často přerušována ofsajdy nebo zakázanými uvolněními.

V čase 47:59 ale domácí brankář přeci jen inkasoval. Neuvěřitelnou rychlost předvedl David Kaše, který si z levé strany najel před Godlu a bekhendem zasunul kotouč za jeho záda. Chemici následně měli možnost srovnat v přesilové hře, zlomit hrozivou bilanci z početních výhod se jim však nepodařilo.

Čas se krátil a kýžený tlak černožlutých nepřicházel. Na opačném konci ledové plochy naopak v útočné aktivitě pokračovala Energie, dalším pokusem Godlu prověřil Ondřej Beránek. Necelé dvě minuty před koncem to Severočeši zkusili bez brankáře, závěrečný tlak ale už srovnání nepřinesl.

Vladimír Országh

„Hodnotí se to těžko, protože nemáme žádné body. Měli jsme velký problém s některými jejich útočníky, přestože jsme věděli, že je to brejkové mužstvo. Dlouho jsme byli blízko bodovému zápisu, měli jsme i nějaké šance, ale v nich musíme být daleko důraznější. Prohra samozřejmě mrzí, zápasy jdou v rychlém sledu. Rozebereme si to, ale už se musíme připravovat na další utkání. Body, které jsme získali venku, budou dobré jen tehdy, když to potvrdíme i vítězstvím doma. To se nám dnes bohužel nepodařilo.“

HC Energie Karlovy Vary

Martin Pešout

„Myslím, že jsme využili toho, že jsme v pátek nehráli a domácí měli v nohách těžký zápas v Plzni. Měli jsme lepší pohyb a víc šancí, ale díky brankáři Godlovi bylo utkání až do konce vyrovnané. Museli jsme se do poslední chvíle strachovat o výsledek. Je zarážející, že jsme asi pětkrát jeli sami na bránu a nedokázali jsme z toho vstřelit branku.“