Zápasy 18. 09. 2022, Kamila Stříteská

Vyrovnaný zápas rozhodla třetí třetina

Druhé kolo odehrála Verva v O2 aréně proti Spartě. Ve dlouho vyrovnaném zápase se čekalo na gól až do poloviny třetí třetiny, kdy odstartovala gólovou smršť Sparta, která během pěti minut utekla chemikům na rozdíl tří branek. Litvínov si nedokázal vytvořit šanci ke snížení manka nebo zdramatizování zápasu. Z hlavního města se chemici vrací s prázdnou.

8214

Branky a nahrávky HC Sparta Praha: 51. Polášek (Přibyl), 53. Přibyl (Dvořáček), 56. Vitouch (Přibyl)

Veselý, Šindel – Zíka, Šimánek

J. Kovář – Graňák, Krejčík (A), Polášek (A), Jurčina, Němeček, Jandus, Mikliš – D. Simon, Horák, Řepík (C) – E. Thorell, G. Thorell, Tomášek – Forman, Konečný, Kaše – Dvořáček, Vitouch, Přibyl.

Zajíček – Zile, Jaks, Šalda, Freibergs, Demel (A), Strejček, Zeman – Kudrna, Estephan, Zdráhal (A) – Straka (C), Š. Stránský, Abdul – Chalupa, Sukeľ, Hlava – Zygmunt, Gut, Helt.

Zpočátku se Spartě nedařilo usadit v útočné třetině hostů, přitom měli k dispozici i přesilovou hru. Až ve 4. minutě se Pražané dostali do větší šance na jejímž konci stál Přibyl, jenže nebyl v úplně ideálním postavení a jeho rána minula litvínovskou klec. Ani Verva se dlouho k ničemu nedostala. V přesilové hře prověřil Kovářovu pozornost Janis Jaks střelou od modré čáry, ale gólman Sparty jeho prudkou ránu viděl a kotouči nedovolil projít do brány.

V 9. minutě se na jedné straně dostal téměř k zakončení Erik Thorell, ale litvínovská obrana jej těsně před zakončením připravila o kotouč a do útoku se hrnul Andrej Kudrna, který byl těsně před Kovářem faulován a bylo nařízeno trestné střílení. Proti domácímu brankáři vyjel Šimon Stránský, ten ale příliš brzy naznačil kličku do bekhendu a Kovář měl dostatek času na přečtení jeho úmyslů, čímž se litvínovský útočník ani nedostal do zakončení. Po trestném střílení se Sparta dostala do zápasu a navíc vybojovala přesilovou hru. V ní měl prostor ke střele Tomášek, který pálil od modré čáry, ale Zajíček byl přesný. Posléze se chemikům dařilo držet soupeře od vlastní brány a oslabení Verva ubránila. O pěknou šanci na straně Litvínova se postaral Pawel Zygmunt, jehož prudkou ránu zneškodnil maskovaný muž ve sparťanské kleci.

Utkání přineslo také šarvátku mezi Freibergsem a Miroslavem Formanem, oba inkasovali od sudích dvouminutový trest. Při hře čtyři na čtyři se nestalo nic závratného, celky se pokoušely zajet do třetiny a překvapit gólmana soupeře, to se však nikomu nepodařilo. V 18. minutě minutě předvedla Verva dobré střídání, když pálil od modré čáry Freibergs, puk se pokoušel tečovat ještě Stránský, ale přesto střela nemířila mezi tři tyče. V závěru začali chemici vystrkovat růžky. Nebezpečnou ránu vyslal Jaks, ale Kovářova vyrážečka byla připravená k zákroku. Vzápětí přišla šance na druhé straně, kdy Řepík obehrál svého soupeře a dostal se do zakončení zblízka, ale i Šimon Zajíček podával sebejistý výkon. První třetina nenabídla žádný gól, do kabin se odcházelo za stavu 0:0.

Do prostřední části zápasu nastoupila Verva velmi aktivně. Ve 22. minutě si počkal na modré čáře Patrik Zdráhal a posléze vyslal tvrdou střelu na Kováře, sparťanský gólman jeho pokus zlikvidoval. Brzy poté následoval další pokus Litvínovských, když Přibyl ztratil puk v útočném pásmu a Pawel Zygmunt měl dost prostoru a ujel do brejku, v koncovce však neuspěl. Hosté se nadále snažili o vstřelení úvodní branky zápasu. Blízko byl Radim Šalda, který po Chalupově nabídce pálil z těžké pozice, ale trefil jen gólmana Sparty.

Ovšem také Sparta se dostala do akce, když Jandus hledal vhodnou pozici ke střele, puk mířil na Poláška, ten těsně promáchl kotouč. Ve 29. minutě si Verva zahrála další přesilovou hru, ale nikdo z chemiků nedokázal najít recept na Jakuba Kováře ve sparťanském brankovišti. Následovaly velké gólové šance na obou stranách, nejprve Sparta zblokovala nebezpečnou střelu Šimona Stránského a na druhé straně prověřil Zajíčkovu pozornost Polášek. V zápase šlo o souboj brankářů, oba podávali výborné výkony.

Ve 37. minutě vzal zodpovědnost na sebe kapitán chemiků Petr Straka, proti němu stál připravený Jakub Kovář s těžkým zákrokem. Poslední minuta se odehrála v obranném pásmu domácích, kde se týmy přetahovali o kotouč a k žádné akci nedošlo. Druhá třetina patřila primárně Litvínovu, který přestože vyhrál na střely, nedokázal najít recept na Jakuba Kováře.

Velká šance třetí třetiny na sebe nenechala dlouho čekat. Po necelé minutě tečoval střelu před Zajíčkem David Tomášek, puk však nezamířil do litvínovské svatyně. Po chvíli přišel pokus chemiků, kdy se Jindřich Abdul točil s pukem před domácí klec, sparťanský brankář po kotouči skočil a nedal Abdulovi šanci.

Poté přišla série vyloučení na obou stranách a ve 48. minutě si Sparta vytvořila velkou možnost k otevření gólového účtu, když se z trestné lavice vyřítil Jandus a ujížděl sám na Šimona Zajíčka, který proti jeho střele vytasil betony a podržel Litvínov. V dalším oslabení Vervy, které brzy následovalo, se ocitl v dobré příležitosti Horák, ale jeho pokus nebyl úplně ideální a litvínovský gólman si s nepřesnou střelou poradil. V 51. minutě se domácím podařilo skórovat. Adam Polášek vyslal tvrdou střelu od modré čáry, která zaplula až do sítě hostů - 1:0.

Pražanům se vlila čerstvá krev do žil a Zajíček byl jako na střelnici. Od modré čáry se totožně pokoušel prosadit Jurčina, ale tentokrát se gólman chemiků nenechal nachytat. Po dvou minutách Sparta přidala další gól, když litvínovskému brankáři propadl kotouč u levé tyčky po střele Daniela Přibyla - 2:0. Litvínov se pokusil odpovědět, ale na maskovaného muže v bráně Sparty recept nenašel. Zato Sparta se dokázala prosadit po třetí v pěti minutách.

Po napadání naší rozehrávky za brankou se puku zmocnil Daniel Přibyl, který jej poslal na Davida Vitoucha, ten měl hodně prostoru před brankou a zužitkoval jej střelou nad levé rameno Šimona Zajíčka v gól - 3:0. Litvínov měl ještě několik minut na to, aby zdramatizoval utkání. Překonat bezchybného Kováře se pokoušel Andrej Kudrna jedovatou střelou, ta ale nemířila mezi tři tyče. Po střetu se sparťanským hráčem zůstal na ledě ležet Hlava, jenž se za pomoci spoluhráčů zvedl a zamířil na střídačku. Domácí se v závěru poctivě vraceli do svého pásma a tříbrankový náskok ubránili až do závěrečné sirény.

HC Sparta Praha

Pavel Patera

„První třetina byla vyrovnaná a každý tým se bál udělat chybu. Ve druhé jsme tahali za kratší konec. Brankář a speciální formace na oslabení nás drželi ve hře. Ve třetí třetině to pak bylo o jednom gólu s tím, že kdo ho dá, bude hodně nahoře. Naštěstí jsme ho dali my a konečně jsme taky začali střílet. Ve druhé třetině jsme vjeli do útočného pásma, nestříleli a furt něco vymýšleli. Ve třetí části už tam bylo více střelby, pak máte samozřejmě i větší šanci na gól.“

Vladimír Růžička

„Přijeli jsme sem s jasnou taktikou dobře bránit a hrát na rychlé protiútoky. Myslím, že se nám to docela dařilo. V první třetině tam toho Sparta možná měla trochu víc, ale druhá byla jednoznačně v naší režii a měli jsme i poměrně hodně šancí Nedali jsme však ani jediný gól. Ve třetí třetině pak bylo jasné, že kdo dá gól, hodně se přiblíží k vítězství. My jsme drželi padesát minut, pak jsme bohužel začali nepochopitelně chybovat. Byly tam hrozné chyby v obranném pásmu, soupeř to potrestal a proto jsme prohráli.“